Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Stanowisko w sprawie listu Anny Dutki

W liście opublikowanym w Dzienniku Polskim Kronice Krakowskiej 17 października 2012 r.(pt. „Carrefour, czyli absurdy w gminnych przepisach") czytelniczka Anna Dutka odnosi się do funkcjonowania Parku Kulturowego Stare Miasto.

Pani Anna Dutka twierdzi, że właścicielce firmy „Anzo" (jej mamie) zabroniono sprzedaży wyrobów z wizerunkiem Ojca Świętego i wizerunkami Krakowa, obrazków świętych i kart pocztowych, i że zrobił to Koordynator ds. Parku Kulturowego nakazujących usunięcie tych przedmiotów z witryny sklepowej oraz wewnątrz sklepu przy wejściu.

Otóż nikt nie zabronił osobie prowadzącej sklep z pamiątkami na pl. Mariackim sprzedaży wymienianych przedmiotów. Kontrola w opisywanym sklepie odbyła się 18 czerwca 2012 r. Jeśli chodzi o uwagi dotyczące wspomnianego sklepu w protokole zapisano, że sztalugi i stojaki stojące przed sklepem należy schować wewnątrz lokalu (nie może ich być na zewnątrz ponieważ zgoda na zajecie pasa drogowego, którą dysponowała właścicielka miała wygasnąć 19 czerwca 2012 r., a nowa nie mogła być wydana ze względu na obowiązujące przepisy o Parku Kulturowym Stare Miasto (należy tu także dodać że zgoda dotyczyła wyłącznie dwóch standardowych stojaków z pocztówkami).

Jak wynika m.in. ze zdjęć dołączonych do protokołu z kontroli - przed sklepem z pamiątkami stały nie tylko dwa standardowe stojaki, ale także sztalugi z mapami, stojaki z okularami, przewodnikami, tablice z przypinkami, koszulkami, i konstrukcja z pozytywkami. Witryna całkowicie zasłonięta była takimi przedmiotami oraz reklamą jednego z popularnych napoi. Na zdjęciu wnętrza witryny sklepowej nie widać – szybę zasłaniają koszulki, tablica z przypinkami i reklama napoju. Wydawnictwa (kalendarze) umieszczono także na drzwiach wejściowych do sklepu. W witrynie znajduje się również neon, który zgodnie z przepisami nie może znajdować się w tym miejscu. Nad witryną znajduje się szyld, który również nie posiada stosownych pozwoleń konserwatorskich.

Kolejna kontrola przeprowadzona 21 czerwca 2012 r. potwierdziła wcześniejszy stan i nakazała usuniecie sztalug, ramek, plakatów, stojaków umieszczonych na elewacji i przed lokalem. W protokole jest również adnotacja o nałożeniu mandatu.

Autorka listu przytacza przepis z uchwały o Parku Kulturowym – (podaje art.8§2, a powinno być: §8 ust 1 pkt 2) i twierdzi, że urzędnicy rozszerzająco interpretują przepis. Niestety autorka zapomina, że każdego przedsiębiorcę obowiązują wszystkie przepisy zawarte w uchwale.

§ 8 ust 1 pkt 2 odnosi się do szyldów i np. informacji o godzinach otwarcia lokalu a nie do umieszczania/eksponowania na witrynach oferowanego towaru, a o wystawianiu towaru mówi autorka listu, kolejne punkty § 8 mówią o zakazach – pkt 5, 6, 7, 8, 10, 11.

Z kolei § 6 pkt 2 (o którym autorka listu już nie wspomina) zakazuje wystawiania i oferowania do sprzedaży towarów przed oraz na elewacjach budynków.

Autorka listu pisze też, że „przedsiębiorcom zabrania się umieszczania reklam większych niż 1 mkw., podczas gdy na parasolach znajdujących się w ogródkach kawiarnianych zamieszczane są reklamy dużych kampanii i to nie stanowi problemu".

Otóż Pani myli dwa różne aspekty - czym innym jest umieszczenie na elewacji szyldu o czym mówi § 8 a czym innym reklamy na parasoli o czym mówi § 5 pkt. 7.

Anna Dutka pisze również, że urzędnicy ds. Parku Kulturowego zabraniają właścicielce sklepu sprzedaży pamiątek regionalnych i ukazywania jak powstaje rękodzieło. Otóż nikt nie zabrania handlować właścicielce sklepu wyrobami regionalnymi wewnątrz tego sklepu, natomiast jeśli miałby to być handel na zewnątrz – to miejsca na terenie Parku Kulturowego, w których jest to możliwe są ściśle określone – w sąsiedztwie opisywanego sklepu takie miejsca nie są przewidziane

Filip Szatanik

Zastępca Dyrektora Wydziału Informacji,

Turystyki i Promocji Miasta

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-10-30
Data aktualizacji: 2012-10-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź