Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wyzwania metropolitalne

6 listopada w ICE Kraków Congress Centre odbyła się konferencja pn. „Wyzwania metropolitalne Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego". Spotkanie było inauguracją projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych realizowanego przez 15 gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Krakowska.

Kraków wspólnie z 14 gminami tworzącymi stowarzyszenie Metropolia Krakowska przygotowuje się do realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przypomnijmy: to nowe narzędzie zaproponowane przez Komisję Europejską, które pozwala na wspólną realizację inwestycji i zadań przez samorządy i rozwiązywanie przez nie wspólnych problemów.

– Konferencja „Wyzwania metropolitalne Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego"to symboliczne otwarcie nowego rozdziału współpracy międzygminnej. Chcemy osiągać wspólne cele i wspólnie rozwiązywać problemy – napisał w liście do uczestników spotkania Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, pełniący jednocześnie funkcję prezesa stowarzyszenia Metropolia Krakowska. List odczytał wiceprezes stowarzyszenia, Burmistrz Miasta i Gminy Świątniki Górne Witold Słomka. Zwrócił on uwagę, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to układ partnerski i początek dalszej międzygminnej współpracy w kolejnych latach, wychodzących poza trwającą obecnie unijną pespektywę.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych uzgodniono realizację wspólnych projektów o wartości około 1 miliarda złotych. – Pula środków jest uzgodniona, jednak konieczne będą korekty wysokości środków na poszczególne obszary, wedle wymogów i priorytetów Komisji Europejskiej – zwracał uwagę Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego. O ile nie ma zagrożenia dla uzgodnionych środków na gospodarkę odpadami czy poprawę jakości powietrza, najprawdopodobniej konieczna będzie zmiana priorytetów jeśli chodzi o transport czy strefy aktywności gospodarczej. – Unia w mniejszym stopniu chce dofinansowywać np. budowę dróg, preferując zadania z zakresu transportu niskoemisyjnego – mówił Marek Sowa.

Ostateczny kształt obszarów i priorytetów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych poznamy w ciągu kilku miesięcy.

Przypomnijmy, że stowarzyszenie Metropolia Krakowska zostało powołane do życia 24 czerwca 2014 r. Tworzone jest przez Kraków i otaczające go 14 gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomię-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzycę, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawinę, Świątniki Górne, Wieliczkę, Wielką Wieś, Zabierzów oraz Zielonki, czyli Krakowski Obszar Funkcjonalny. Głównym celem istnienia Metropolii Krakowskiej jest zacieśnianie współpracy na rzecz rozwiązywania wspólnych problemów oraz wykorzystywania potencjałów tych 15 samorządów, z poszanowaniem ich indywidualnej specyfiki i odrębności

Warto wiedzieć, że Kraków w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych chce pozyskać środki m.in. na program poprawy powietrza, zakup niskoemisyjnych autobusów i tramwajów, budowę linii tramwajowych, a także rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczej.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2014-11-06
Data aktualizacji: 2014-11-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź