Aktualności
Dlaczego różnorodność biologiczna jest ważna
2024-03-21
Naukowcy alarmują, że obecnie rocznie na Ziemi wymiera od 5 000 do ok. 50 000 gatunków roślin i zwierząt. W stosunku do naturalnego procesu wymierania (bez wpływu cywilizacji i uprzemysłowienia) jest to tempo 100–1000 razy szybsze. Giną zarówno gatunki duże i znane, także w Polsce, jak: ryś, niedźwiedź, tygrys, żyrafa lub nosorożec, ale również mniej znane, ale kluczowe dla zachowania równowagi lokalnych ekosystemów.
Las Kujawy powstanie – wspólnie go posadziliśmy!
Komunikat archiwalny 2024-03-21
Temat jakości środowiska, w którym żyjemy, zwłaszcza w mocno zurbanizowanych miastach, jest niezwykle ważny i wzbudza ogromne emocje. Nie inaczej jest w przypadku krakowskich Kujaw. Stwierdzeniem jednak nieadekwatnym do sytuacji i wzbudzającym strach jest mówienie o powstaniu tego lasu na tykającej bombie. Zalesienie terenu Kujaw będzie kontynuowane.
Ogród deszczowy przy ul. Banacha – weź udział w konsultacjach
Komunikat archiwalny 2024-03-20
Dziś, 27 marca o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 13 przy ul. Ks. Józefa Meiera 16D odbędzie się drugie spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Dzielnicy IV Prądnik Biały dotyczące zagospodarowania południowej części parku przy ul. Kuźnicy-Kołłątajowskiej w ramach projektu Life Pact. Organizatorem spotkania jest jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.
Rodziny wejdą do „Gry o wodę”
Komunikat archiwalny 2024-03-19
Czym jest ślad wodny? Jak możemy zadbać o wodę we własnym otoczeniu? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy integracyjnych warsztatów rodzinnych „Gra o wodę”, zorganizowanych w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a z okazji Światowego Dnia Wody. Wydarzenie odbędzie się dziś, 22 marca, o godz. 17.00. Obowiązują zapisy!
Jadalny Kraków? Dlaczego nie!
Komunikat archiwalny 2024-03-19
Ruszyła druga edycja projektu „Jadalny Kraków”, a wraz z nią wiele ciekawych wydarzeń. Ogrodnicy, pasjonaci miejskiego rolnictwa, a także miłośnicy lokalnych upraw będą mogli spotkać się przy wspólnym stole i wymienić cennymi doświadczeniami. Angażujmy się w zielone inicjatywy i sprawmy, by Kraków smakował jeszcze lepiej.
Marzec w rytmie ekowydarzeń
Komunikat archiwalny 2024-03-18
Marzec w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a upływa bardzo pracowicie. Za nami już m.in. warsztaty dla nauczycieli „Speaking time! Jak uczyć mówienia po angielsku” oraz zajęcia teatralno-artystyczne dla przedszkolaków „Zadbajmy o to, co kochamy”. 18 marca wszyscy krakowianie mogli wziąć udział w wielkiej wymianie ubrań w siedzibie KCEK. A jeszcze co przed nami? Warto to sprawdzić w opublikowanym harmonogramie marcowych wydarzeń i zarezerwować czas na ekologiczne warsztaty, spacery i wymiany!
Spacer w rytmie ćwierkania w parku Lotników Polskich
Komunikat archiwalny 2024-03-14
„Ptasie-trele” to tytuł pierwszego w tym roku ekologicznego spaceru, organizowanego przez Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej i Małopolskie Ekowędrówki. Odbywa się on w dwóch terminach. Wszyscy będą poszukiwać pierwszych oznak wiosny w parku Lotników Polskich oraz poznają wiele ptasich ciekawostek. Zapisy na wydarzenie już wystartowały.
Transformacja energetyczna. To się opłaca
2024-03-14
Raportu Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, autorzy opracowania pn. „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040. Identyfikacja, kwantyfikacja i porównanie kosztów trzech wariantów transformacji.” po przeanalizowaniu trzech scenariuszy transformacji energetycznej doszli do wniosku, że najszybszy (ale zarazem najdroższy z nich) w dłuższej perspektywie czasowej jest najkorzystniejszy dla rozwoju gospodarczego naszego kraju i efektów środowiskowych.
Wymień ubrania zamiast kupować nowe
Komunikat archiwalny 2024-03-13
Wraz z pierwszymi oznakami wiosny, wielu z nas zabiera się za porządki. Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej zachęca, aby zrobić je także w swojej szafie. Jak? Oczywiście zgodnie z ideą zero-waste! Okazja do tego pojawi się już w najbliższy poniedziałek, 18 marca między godziną 17.00 a 19.00, podczas wymiany ubrań w siedzibie Centrum przy ul. Wielopole 17a. Wstęp wolny!
Podsumowanie realizacji projektu Eko Team
Komunikat archiwalny 2024-03-12
Projekt Eko Team to podjęte wspólne działanie wszystkich 15 gmin wchodzących w skład Metropolii Krakowskiej na rzecz poprawy jakości powietrza. Jego wartość to 3 mln euro, z czego dofinansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego ze środków instrumentu ELENA, w ramach programu Horyzont 2020 wynosi 2,7 mln euro. Czas realizacji czteroletniego projektu przewidziani od 1 kwietnia 2020 roku do 31 marca 2024 roku.