Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zmarł Jerzy Pilch

Jerzy Pilch – jeden z najważniejszych polskich prozaików współczesnych, wybitny felietonista związany z Krakowem, zmarł w piątek po południu. W sierpniu skończyłby 68 lat.

Fot. Marcin Obara/ PAP

Pisarz od kilku dni miał problemy z ciśnieniem, od wielu lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Związany z Krakowem. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, w latach 1975–1985 był adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej UJ, rozpoczął też studia doktoranckie na tej uczelni.  W latach 80. zaangażował się w tworzenie niezależnego czasopisma kulturalno-literackiego „NaGłos”. Związał się też z „Tygodnikiem Powszechnym” i do 1999 r. był członkiem jego zespołu redakcyjnego.

W 1989 r. dostał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”.  W maju 1998 r. za książkę „Tysiąc spokojnych miast” otrzymał wyróżnienie Krakowska Książka Miesiąca, a w 2001 r. nagrodzono go Nagrodą Literacką „Nike” za powieść „Pod Mocnym Aniołem”. Pisarz był także pomysłodawcą Ogólnonarodowego Konkursu na Opowiadanie, który ogłosił na łamach „Polityki” pod koniec 2003 roku. Konkurs nosił nazwę „Pisz do Pilcha”, a jego owocem jest antologia „Pisz do Pilcha. Opowiadań współczesnych trzydzieści i trzy” (2005). Był też autorem m.in. powieści „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Marsz Polonia” czy „Wiele Demonów”. Pisał m.in. dla „Polityki” i „Tygodnika Powszechnego”. W tym roku wydał „60 felietonów najjadowitszych”.

W 2004 r. otrzymał Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika za całokształt twórczości i promocję Śląska Cieszyńskiego.

Kraków – Miasto literatury UNESCO dla miłośników literatury i fanów prozy Jerzego Pilcha przygotowało wirtualny szlak literacki poświęcony pisarzowi. Szlak łączy przenikające się w twórczości pisarza wątki biograficzne i literackie. Określał on bowiem siebie mianem uzależnionego od swojej biografii.

Więcej informacji o szlaku tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-05-29
Data aktualizacji: 2020-05-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź