Miasto pomaga ograniczać negatywne skutki wygaszenia wielkiego pieca
Wyzwania i trudności stojące w 2019 r. przed przemysłem stalowym, spotęgowane pandemią COVID-19, doprowadziły w październiku 2020 r. do podjęcia przez ArcelorMittal Poland SA ostatecznej decyzji o zamknięciu części surowcowej huty, w oddziale w Krakowie. Sytuacja ta spowodowała również zmiany w strukturze zatrudnienia w samej hucie oraz firmach współpracujących z nią. To w konsekwencji mogło prowadzić do niepożądanych skutków dla krakowskiego rynku pracy.
Widząc to zagrożenie, prezydent Krakowa zorganizował w sali sesyjnej Rady Miasta Krakowa pierwsze spotkanie w formule „okrągłego stołu”, które odbyło się 17 stycznia 2020 r. Podczas tego spotkania wszystkie zainteresowane strony uzyskały informację od przedstawicieli huty o sytuacji firmy i proponowanych rozwiązaniach dotyczących zatrudnienia pracowników.
Ze strony prezydenta Krakowa padła wówczas deklaracja solidarnej pomocy w podejmowaniu działań wpisujących się w format dialogu pomiędzy władzami spółki a stroną związkową, których głównym celem byłoby ograniczenie negatywnych skutków zamknięcia części surowcowej w hucie i w firmach z nią kooperujących.
W ramach zadeklarowanej pomocy 31 stycznia 2020 r. w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie odbyło się spotkanie, na którym zostały przedstawione możliwe formy wsparcia ze strony samorządu miasta Krakowa.
Efektem wszystkich działań prowadzących do ograniczenia wpływu decyzji o zamknięciu wielkiego pieca na pracowników było wypracowanie, maksymalnie korzystnych dla nich, rozwiązań i zawarcie 6 listopada 2020 r. przez przedstawiciela huty oraz stronę związkową porozumienia w sprawie działań łagodzących skutki społeczne, wynikające z zamknięcia części surowcowej w ArcelorMittal Poland w Krakowie.
Ponadto 24 lutego 2021 r. przedstawiciele ArcelorMittal Poland SA i dyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie zawarli porozumienie nowohuckie w sprawie uruchomienia działań wspierających hutę w utrzymaniu zatrudnienia oraz pomocy dla pracowników w przekwalifikowaniu lub znalezieniu nowego miejsca pracy.
Realizacja tych porozumień umożliwia bieżące informowanie o sytuacji, dotyczącej zatrudnienia w hucie oraz formach pomocy w uzyskaniu świadczeń czy pomocy skierowanej do konkretnych pracowników lub byłych pracowników, która będzie realizowana w bieżącym i przyszłym roku.
– Doceniamy zainteresowanie władz miasta Krakowa oraz dyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy sytuacją pracowników części surowcowej w krakowskiej hucie. Dzięki zaangażowaniu tych instytucji, otwartemu dialogowi i licznym spotkaniom w tym gronie mogliśmy przedstawić nasze plany i rozwiązania pozwalające złagodzić skutki społeczne tej trudnej decyzji, a także liczyć na konstruktywne rady oraz wsparcie w realizacji tych działań – mówi Stanisław Ból, członek dyrekcji wykonawczej ArcelorMittal Poland.