Pierwszy Krakowski Panel Klimatyczny na finiszu
Podczas najbliższego spotkania Krakowskiego Panelu Klimatyznego, które odbędzie się 12 czerwca, 60 panelistów wybierze najlepsze pomysły. W formie rekomendacji trafią one do prezydenta Krakowa, który już zapowiedział, że propozycje z min. 80-procentowym poparciem zostaną wdrożone.
Co to jest Krakowski Panel Klimatyczny
Krakowski Panel Klimatyczny poświęcony jest zmianom klimatu i neutralności klimatycznej miasta. Ma dać odpowiedź na pytanie o to, jak władze i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej. Panel jest formą demokracji deliberacyjnej, w której decydujący głos oddany jest bezpośrednio mieszkańcom. Współuczestniczą oni tym samym w podejmowaniu ważnych decyzji, które zaważą na najbliższej przyszłości miasta.
Dotychczas odbyło się łącznie 5 spotkań: trzy edukacyjne, otwarte dla każdego, oraz dwa deliberacyjne, w czasie których w grupach tematycznych pracowali paneliści. Zajęli się przede wszystkim następującymi obszarami tematycznymi:
- Edukacja – partycypacja – wsparcie
- Energia odnawialna – fotowoltaika
- Energia odnawialna – inne OZE i innowacje
- Oszczędzanie energii
- Zarządzanie, planowanie, budownictwo
Krakowski Panel Klimatyczny w liczbach
- Do udziału w Panelu zgłosiło się 589 mieszkańców Krakowa, do których trafiło jedno z 20 tysięcy zaproszeń. Najmłodszy kandydat miał 16 lat, najstarszy – 87. Wśród zarejestrowanych znalazło się 11 seniorów w wieku powyżej 80 lat.
- Spośród wszystkich zarejestrowanych, 43,96% stanowiły kobiety, a 53,27% – mężczyźni. Wykształcenie wyższe miało 61,37% kandydatów, średnie/zawodowe 33,44%, zaś podstawowe 2,2%.
- Najwięcej zgłoszeń do Panelu wysłali mieszkańcy Dzielnicy VIII, czyli Dębnik – 12,77%.
Spotkania edukacyjne objęły m.in. 39 wystąpień przedstawicieli magistratu, jednostek miejskich, ekspertów i organizacji pozarządowych. Paneliści wypracowali ponadto kilkaset rekomendacji z różnych obszarów tematycznych. Spośród nich wybrano ponad 100, zebranych potem w kilkanaście bloków tematycznych, m.in. społeczności energetycznych, termomodernizacji, sieci ciepłowniczej, działań edukacyjnych, informacyjnych i promocyjnych.
Młodzi dla klimatu
Kraków dla idei transformacji klimatycznej chce pozyskać wszystkich mieszkańców, także młodych, czego świetnym przykładem może być niedawno zakończone wydarzenie YouthKrakHack. Młodzi dla klimatu! Jego czwarta edycja odbyła się pod koniec maja. Tym razem uczestnicy pracowali nad projektami związanymi z ochroną i neutralnością klimatyczną w zakresie transportu, gospodarki odpadami, terenami zielonymi i obszary biologicznie czynnymi oraz jakości powietrza.
W tegorocznej edycji zwyciężyły projekty:
- Na pole. Po warzywa! – zespół Klimatyczni (kampania edukacyjna promująca dietę, ograniczającą spożycie mięsa, adresowana głównie do mężczyzn)
- Krakowska Karta Miejska+ -– zespół WISE (stworzenie kompleksowej oferty, która umożliwi mieszkańcom korzystanie z karty miejskiej podczas podróży różnymi środkami komunikacji: hulajnogi elektryczne, rowery, prywatni przewoźnicy)
- Eco Hub – zespół GoForITberries (tworzenie i udostępnianie w budynkach gminnych przestrzeni biurowej do pracy zdalnej)