Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Akcelerator budynków o zerowej emisji dwutlenku węgla

Akcelerator będzie koordynował opracowywanie krajowych planów działania w kierunku sektora budynków o zerowej emisji do 2050 roku.

Fot. Jan Graczyński

Jak wskazują analizy, jednym z największych źródeł emisji gazów cieplarnianych w miastach są budynki. Ich całkowita, roczna emisja w Krakowie to 5,1 mln ton CO2, z czego aż 82% pochodzi z ogrzewania i zużytej energii elektrycznej (w tym na cele grzewcze). Z drugiej strony to właśnie w budynkach tkwi największy potencjał redukcyjny. Termomodernizacja istniejących budynków, wprowadzenie standardów wysokiej efektywności energetycznej dla budynków nowych, zwiększenie efektywności oświetlenia i ogrzewania może znacząco obniżyć dotychczasowy poziom emisji.

Ogólnoświatowe badania pokazują, że budynki stanowią 58% potencjału łagodzenia zmian klimatu w miastach. Dlatego międzynarodowa społeczność, zaangażowana w działania proklimatyczne wspiera inicjatywy, mające na celu szybkie przejście na energooszczędne budynki o zerowej emisji dwutlenku węgla.

22 czerwca 2021 r. Światowy Instytut Zasobów, przy wsparciu m.in. Global Environment Facility, Programu Środowiskowego ONZ i Światowej Rady Budownictwa Ekologicznego, uruchomił akcelerator budynków o zerowej emisji dwutlenku węgla. Będzie on koordynował opracowywanie krajowych planów działania w kierunku sektora budynków o zerowej emisji do 2050 roku.

Wiodące miasta partnerskie projektu: Bogota i Santiago de Calí w Kolumbii oraz Gaziantep i Konya w Turcji będą testować opracowywanie lokalnych planów działania.

Akcelerator będzie skuteczny dzięki czterem strategiom, które opierają się na:

  • zasięgu: współpraca z władzami krajowymi i lokalnymi w celu mapowania potencjalnych ścieżek dekarbonizacji budynków i przyjmowania publicznych zobowiązań dotyczących budynków o zerowej emisji,
  • dialogu: zbadanie, w jaki sposób wypełnić zobowiązania dotyczące budynków o zerowej emisji poprzez dialog polityczny z władzami krajowymi i lokalnymi, przedsiębiorstwami użyteczności publicznej, sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim,
  • planowaniu: opracowywanie i inicjowanie krótko- i średnioterminowych planów działania oraz długoterminowych, krajowych planów działania powiązanych ze strategiami krajowymi w celu osiągnięcia zerowej emisji budynków do 2050 r.,
  • stworzeniu warunków do działania: opracowywanie i inicjowanie polityk wspierających interesariuszy w przyspieszeniu transformacji rynku w kierunku budynków o zerowej emisji.

Warto tu zaznaczyć, że nie jest to pierwsze przedsięwzięcie tego typu. Od 2015 r. Inicjatywa Budowlana Światowego Instytutu Zasobów prowadzi program Building Efficiency Accelerator (BEA), globalne partnerstwo Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz Zrównoważonej Energii, wspomagające rządy krajowe i regionalne w polityce i programach, mających na celu poprawę efektywności energetycznej.

Akcelerator budynków o zerowej emisji dwutlenku węgla wykorzystuje wiedzę oraz zasoby BEA do realizowania pilnych celów klimatycznych poprzez dekarbonizację budynków na świecie do 2050 r. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

pokaż metkę
Autor:
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-16
Data aktualizacji: 2022-03-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź