Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Projekt INTHERWASTE zakończony

Dobre, europejskie praktyki poprawią krakowski system gospodarowania odpadami.

Miasto Kraków zrealizowało projekt INTHERWASTE (Interregional Environmental Integration of Waste Management in European Heritage Cities), czyli „międzyregionalna wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Miastach Europejskiego Dziedzictwa”, współfinansowany z Programu INTERREG EUROPE.

Gmina Miejska Kraków była jednym z 6 europejskich partnerów. Pozostali to: Tallinn, Porto, Ibiza, Kordoba oraz partner techniczny – Związek Miast i Regionów na rzecz Recyklingu i Zrównoważonego Wykorzystywania Zasobów Naturalnych (ACR+) z Brukseli.

W projekt zaangażowani byli również: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o., Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Politechnika Krakowska.

Projekt był realizowany w dwóch fazach. Pierwsza trwała od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2019 r. i polegała na wymianie doświadczeń oraz dobrych praktyk na temat funkcjonowania systemów gospodarowania odpadami oraz utrzymania porządku i czystości, selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a także edukacji ekologicznej wśród mieszkańców. W trakcie jej trwania przeprowadzone zostały warsztaty, seminaria, wzajemne oceny i wizyty studyjne. Opracowany został także plan działań.

Druga faza została przeprowadzona od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2021 r. Polegała na wdrażaniu dobrych praktyk oraz realizacji akcji pilotażowych.

Założonym efektem realizowanego projektu INTHERWASTE było ulepszenie obecnie funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków poprzez zaadaptowanie od miast partnerskich dobrych praktyk.

Wykorzystując zdobyte doświadczenie, miasto zdecydowało się na wprowadzenie system pojemników półpodziemnych i podziemnych oraz punktów napraw i ponownego użycia produktów.

System pojemników w dużym stopniu wpłynie na poprawę estetyki miasta. Obecnie trwają prace nad jego wdrożeniem, za które odpowiada Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.

Inicjatywa ponownego użycia produktów to działanie z zakresu  gospodarki o obiegu zamkniętym, polegające na wydłużeniu cyklu życia produktów.

W ramach projektu INTHERWASTE opracowano dokumenty:

  1. Analizę możliwości wykonania pojemników półpodziemnych i podziemnych na odpady komunalne na terenie Gminy Miejskiej Kraków, z uwzględnieniem zabytkowego charakteru miasta,
  2. Analizę możliwości realizacji punktu napraw i ponownego użycia produktów na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Dzięki projektowi INTHERWASTE Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. wprowadziło w Krakowie usługi: Krakowski Kantorek Wymiany oraz Krakowską Meblarnię. Oba działają na terenie i w godzinach otwarcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – LAMUSOWNIA, przy ul. Nowohuckiej 1.

Krakowski Kantorek Wymiany został uruchomiony w lipcu 2020 roku. Mieszkańcy Krakowa mogą przynieść do punktu niepotrzebne książki, czasopisma, atlasy, mapy, będące w dobrym stanie, aby dać im drugie życie. W zamian mogą pobrać z półek od jednej do pięciu książek, pozostawiając tę samą ilość pozycji w punkcie.

W czerwcu dla mieszkańców została udostępniona Krakowska Meblarnia, w której używane meble i inne odpady wielkogabarytowe są poddawane naprawie i renowacji, a następnie zwracane do obiegu. To zalecane postępowanie z odpadami: zapobieganie ich powstawaniu i ponowne używanie, bez konieczności wykorzystania materiałów pierwotnych do wyrobu nowego produktu.

Wymiana przedmiotów oraz usługi świadczone przez Krakowską Meblarnię dają przedmiotom drugie życie, co jest niezwykle korzystne dla środowiska i klimatu. Ograniczenie produkcji nowych towarów przekłada się na niższą emisję CO2.

Rozwiązania zostały zaprezentowane w krótkim filmie przygotowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie, który dostępny jest tutaj.

Zachęcamy do obejrzenia i korzystania z nowych usług!

Krakowski Kantorek Wymiany

 

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-29
Data aktualizacji: 2022-03-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź