Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Gospodarka wodna a klimatyczny kwartał

O „Klimatycznym Kwartale”, czyli obszarze ograniczonym ulicami:  Józefa Dietla, Grzegórzecką, aleją Ignacego Daszyńskiego i rzeką Wisłą rozmawiano na posiedzeniu Komisji Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa.

Fot. Tom Rollauer Fotografie

„Klimatyczny kwartał” to projekt urbanistyczny, który będzie realizowany w Krakowie. Obejmuje obszar ograniczony ulicami Dietla, Grzegórzecką, aleją Daszyńskiego i rzeką Wisłą. Przewodniczący Komisji Kształtowania Jan Stanisław Pietras zawnioskował o poszerzenie Kwartału wzdłuż Grzegórzeckiej, do ronda Grzegórzeckiego, a następnie do mostu Kotlarskiego i Wisły - obecnie obszar kończy się  na al. Ignacego Daszyńskiego.

Projekt „Klimatyczny kwartał” wpisuje się w długofalowe działania Krakowa związane z przeciwdziałaniem kryzysowi klimatycznemu i zakłada zintegrowanie zmian infrastrukturalnych obszaru Kazimierza i Grzegórzek tak, aby mieszkańcy mieli silniejszy wpływ na kształt swoich dzielnic. Ma również umożliwić realizowanie potrzeb życiowych mieszkańców tego rejonu na zasadzie tzw. miasta 15-minutowego – w bezpośrednim sąsiedztwie i bez konieczności zbędnych podróży. Obecnie trwają konsultacje tego projektu.

- Jest to eksperyment, na ile miasto jest w stanie przeprowadzić teren kwartału do wymagań związanych ze zmianami klimatycznymi – tłumaczył Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, który koordynuje projekt. Przy realizacji projektu współdziała wiele wydziałów i jednostek miejskich oraz mieszkańcy Krakowa. Natomiast zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMK Andrzej Łazęcki tłumaczył, że pomysł powstania „Klimatycznego kwartału” jest konsekwencją działań realizowanych przez miasto w ramach projektu „Zeroemisyjny Kraków”.

Zastępca Prezydenta Andrzej Kulig informując radnych o pracach nad projektem „Klimatyczny kwartał” mówił także o remoncie linii kolejowej i powstającym przystanku Kraków Grzegórzki SKA oraz o projekcie roboczo nazywanym Plac Grzegórzecki.  – Miasto musi się zastanowić, w jaki sposób pogodzić nowe potoki pasażerów z otoczeniem – tłumaczył Andrzej Kulig. Terenem sąsiadującym z „Kwartałem” klimatycznym jest obszar Wesoła. – Ta przestrzeń będzie ulegać zmianie, będzie wpływać na tę część miasta – mówił Zastępca Prezydenta.

Radny Łukasz Maślona wnioskował o mocniejsze zaakcentowanie tematów związanych z gospodarką wodną przy tworzeniu „Klimatycznego Kwartału”. Tłumaczył także, że temat „Kwartału” na Komisji Kształtowania RMK jest pokłosiem wcześniejszego posiedzenia Komisji, podczas którego rozmawiano z mieszkańcami rejonu al. Ignacego Daszyńskiego i ul. ks. Władysława Gurgacza, którzy skarżą się na częste zalewanie piwnic kamienic i ulic podczas ulewnych deszczy. O tym posiedzeniu Komisji pisaliśmy tutaj. – Zalewane są także ulice, a to ma wpływ na mobilność – tłumaczył Maślona i dopytywał, czy nie dałoby się rozdzielić kanalizacji deszczowej od sanitarnej oraz zbudować kanalizację deszczową bezpośrednio do Wisły. Wnioskował także o maksymalne zretencjonowanie tego obszaru. Przedstawiciel Wodociągów Miasta Krakowa podkreślał, że każda retencja jest potrzebna, ale pełne rozdzielenie systemów kanalizacyjnych nie ma uzasadnienia ekonomicznego. – Chodzi o złapanie pierwszej fali i taką rolę pełni przelew burzowy – mówił przedstawiciel Wodociągów. Podkreślał także, że żaden system nie jest przygotowany na ekstremalne opady, bo budowane są w oparciu o standardowe ilości deszczu. 

Więcej o „Kwartale Klimatycznym” i konsultacjach związanych z jego powstaniem można przeczytać tutaj i tutaj.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: Marcin Smolski
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-10-13
Data aktualizacji: 2021-10-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź