Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wraz z rozwojem miast rośnie znaczenie technologii smart city

Rynek technologii smart city jest obecnie wyceniany na ponad 500 mld USD. W kolejnych latach zapotrzebowanie na systemy i rozwiązania tego typu będzie rosło rocznie o 25% i wkrótce się podwoi. Głównym czynnikiem tak dynamicznego wzrostu, prócz rosnącej urbanizacji, jest potrzeba efektywnego zarządzania i wykorzystania zasobów naturalnych.

Fot. Paweł Krawczyk / krakow.pl

Takie wnioski płyną z raportu World Cities Report 2022 Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich. Jego autorzy postawili w nim pytanie o przyszłość miast. Ich zdaniem zadecyduje o niej odporność na kluczowe kryzysy: społeczne, gospodarcze i środowiskowe. Wzrost liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych i klęsk żywiołowych mocno wpłynie na obszary miejskie, co oznacza, że ​​przystosowanie się miast do zmian klimatu jest sprawą najwyższej wagi.  

Zdaniem ekspertów z ONZ wzrost znaczenia inteligentnych miast związany jest przede wszystkim z rosnącym trendem urbanizacyjnym. Już dziś 55% ludności świata zamieszkuje obszary miejskie, a zgodnie z szacunkami ONZ do 2050 r. w miastach mieszkać będzie nawet 70% światowej populacji, która wynosić ma wówczas ok. 10 mld ludzi.

Analizy Frost and Sullivan przewidują ponadto, że rozwój inteligentnych miast na całym świecie stworzy możliwości biznesowe o wartości 2,46 bln USD do 2025 r., a do 2030 r. ponad 70% globalnych wydatków na inteligentne miasta będzie pochodzić ze Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej i Chin.

Zgodnie z danymi GlobalData największy udział w rynku inteligentnych miejskich technologii w 2021 r. stanowiły rozwiązania związane z sektorem mobilności – około 35%. Wstępne szacunki wskazują natomiast, że w 2022 r. największy udział w rynku smart city miały, podobnie jak wcześniej, sektor mobilności, a także technologie wspomagające zarządzanie zużyciem mediów, w tym głównie energii i wody.

Jak wskazują autorzy raportu: wdrażając technologie smart, kluczowe jest respektowanie specyficznych warunków danego miasta i koncentracja na potrzebach mieszkańców. W procesie tym istotne jest ponadto zwrócenie uwagi na kwestie środowiska naturalnego, tak by dostosować smart city do celów zrównoważonego rozwoju.

Więcej na ten temat na stronie Teraz środowisko.

 

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-06
Data aktualizacji: 2023-06-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź