Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi

Święto Ziemi, celebrowane od ponad 50 lat, w tym roku pod hasłem „Invest in our Planet: Zainwestuj w naszą planetę”, powstało aby uświadamiać, jak ważna jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Wydarzenia organizowane tego dnia na całym świecie mają na celu promowanie postaw proklimatycznych, prośrodowiskowych i proekologicznych.

Fot. Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej

Do obchodów święta Ziemi tradycyjnie przyłączył się Kraków. I z tej okazji miasto przygotowało dla mieszkańców wydarzenia plenerowe, w tym m.in. warsztaty z zakresu edukacji klimatycznej, zbiórkę elektroodpadów w zamian za sadzonki roślin, rodzinny rajd.

  • 20 kwietnia„Warsztaty w dobrym klimacie” w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej: warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych, podczas których uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak w domowych warunkach tworzyć naturalne, ekologiczne kosmetyki oraz co kryje się za składnikami kosmetyków, które możemy kupić w drogeriach. Każdy uczestnik podczas warsztatów mógł stworzyć m.in. szampon, krem, tonik, peeling i masło do pielęgnacji ust.
  • 21 kwietnia – wydarzenie plenerowe w ramach kampanii „Kraków. Wszechświat możliwości” pod TAURON Areną Kraków, połączone z uruchomieniem licznika wylesiania. Podczas wydarzenia zbierane były elektroodpady, za które wydawano sadzonki roślin balkonowych.

22 kwietnia przy Nowohuckim Centrum Kultury na mieszkańców czekała zielona moc atrakcji:

  • warsztaty upcyclingowe: tworzenie biżuterii z jeansu i materiałów dekoracyjnych z butelek PET
  • quizy o tematyce ekologiczno-klimatycznej
  • gry klimatyczne
  • warsztaty edukacyjne z zakresu odpowiedzialnej adopcji zwierząt i prawidłowych postaw podczas przypadkowego spotkania z dzikimi zwierzętami
  • fachowe doradztwo na temat zasad dostępnych dla mieszkańców programów dotacyjnych z zakresu: odnawialnych źródeł energii, mikroretencji wód opadowych i roztopowych, programu „Stop smog” oraz dostępności zewnętrznych form wsparcia w ramach programów: „Mój prąd”, „Ulga termomodernizacyjna”, „Czyste powietrze”
  • test wiedzy o wodzie i klimacie „Koło wody”
  • zabawa edukacyjna „Twój ślad wodny ma znaczenie”
  • twórcze oszczędzanie wody – malowanie ekotoreb
  • zajęcia edukacyjne z cyklu „Od balkonu do jadalnego miasta”, w tym m.in. quiz rozpoznawania nasion
  • pokaz rowerów Lajkbike, Park-e-Bike i cargo
  • szkolenie rowerowe z oficerem rowerowym
  • warsztaty przyrodniczo-ekologiczne w duchu zero waste
  • gry i zabawy edukacyjne dotyczące zasad postępowania z odpadami.

Spotkanie dla Ziemi umilała uczestnikom muzyka i występy artystyczne. Czynna także była strefa gastronomiczna.

 

  • 23 kwietnia (w godz. 11.00–14.00) – „Rodzinny rajd w dobrym klimacie”, czyli ekologiczne zawody, w ramach których uczestnicy sprzątają wyznaczony teren i odpowiadają na pytania z tematyki recyklingu, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Pierwszy rajd odbędzie się w Nowej Hucie, start przy ul. Bardosa (park Krakowian). Szczegółowa trasa jest dostępna w artykule.

Warto wiedzieć: Pierwszy w historii Dzień Ziemi był obchodzony w 1970 roku. Do jego organizacji przyczyniły się wydarzenia, które miały miejsce na początku roku 1969, kiedy nieopodal plaży znajdującej się w Santa Barbara w Kalifornii doszło do wycieku ropy, na skutek czego zginęło 10 tysięcy zwierząt i ptaków. Jedną z osób, która obserwowała tę katastrofę ekologiczną oraz jej skutki był Gaylord Nelson, ówczesny senator stanu Wisconsin, na którym zdarzenia te wywarły tak ogromne wrażenie, że postanowił zorganizować Międzynarodowy Dzień Ziemi, po to, by zwrócić uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska. W 1970 roku, krótko po pierwszym Dniu Ziemi, powołano także Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, dzięki czemu powstały akty prawne pozwalające na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków.


Na wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zapraszają miejskie wydziały i jednostki: Wydział Komunikacji Społecznej, Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu, Wydział Kształtowania Środowiska, Wydział ds. Jakości Powietrza, Wodociągi Miasta Krakowa, Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Transportu Publicznego, Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Kraków, MPK SA Kraków, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, Krakowski Holding Komunalny.

bs_230421_2-2.jpg
Bogusław Świerzowski / Kraków.pl
bs_230421_2-3.jpg
Bogusław Świerzowski / Kraków.pl
bs_230421_2-4.jpg
Bogusław Świerzowski / Kraków.pl
bs_230421_2.jpg
Bogusław Świerzowski / Kraków.pl
bs_230421_5496.jpg
Bogusław Świerzowski / Kraków.pl
bs_230421_5516.jpg
Bogusław Świerzowski / Kraków.pl
bs_230421_2-2.jpg
bs_230421_2-3.jpg
bs_230421_2-4.jpg
bs_230421_2.jpg
bs_230421_5496.jpg
bs_230421_5516.jpg
pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-04-11
Data aktualizacji: 2023-07-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź