Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Porozumienie międzygminne

Projekt uchwały wg druku 3432 dotyczący zawarcia porozumienia międzygminnego w celu zmiany obszaru, granic i równoważnej liczby mieszkańców oraz ustalenia sposobu funkcjonowania aglomeracji Kraków był przedmiotem posiedzenia Komisji Infrastruktury.

Fot. Pixabay.com

- Jeżeli mówimy w ramach tej uchwały o aglomeracji to należy mieć na uwadze aglomerację w rozumieniu ustawo prawo wodne, czyli teren na którym zaludnienie lub działalność gospodarcza są wystarczająco skoncentrowane, aby ścieki komunalne były zbierane  i przekazywane do oczyszczalni ścieków albo do końcowego punktu zrzutu tych ścieków -  tłumaczyła Małgorzata Starnowska, zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu.

W 2020 r. Rada Miasta Krakowa wyznaczyła obszar i granice aglomeracji Kraków, w skład której wchodzą: Miasto Kraków, oraz miejscowości na terenie gmin: Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

W listopadzie 2022 r. zakończony został przegląd obszarów i granic aglomeracji Kraków, dokonany w oparciu o zapisy ustawy Prawo wodne, z którego wynikła konieczność zmiany obszaru aglomeracji Kraków w zakresie wielkości RLM (równoważna liczba mieszkańców) oraz przebiegu jej granic. Zgodnie z zapisami tej ustawy, właściwą do zmiany aglomeracji Kraków jest Rada Miasta Krakowa z uwagi na fakt, iż Gmina Miejska Kraków jest gminą o największej równoważnej liczbie mieszkańców. Jeżeli aglomeracja ma obejmować tereny położone w dwóch lub więcej gminach, zainteresowane gminy zawierają porozumienie. Takie porozumienie zostało podpisane 6 października 2020 r. przez gminy współtworzące aglomerację Kraków. Określa ono zasady współdziałania przy realizacji zadania polegającego na wyznaczeniu aglomeracji Kraków i zostało zawarte na czas realizacji zadań związanych z wyznaczeniem aglomeracji Kraków. Nowelizacja ustawy Prawo wodne, jaka miała miejsce w 2022 r. uszczegółowiła jakie ustalenia co do sposobu funkcjonowania aglomeracji winno zawierać porozumienie. W związku z powyższym w celu zmiany obszaru, granic i równoważnej liczby mieszkańców oraz ustalenia sposobu funkcjonowania aglomeracji Kraków zachodzi konieczność zawarcia stosownego porozumienia międzygminnego.

- Uchwała, którą dzisiaj omawiamy inicjuje podpisanie porozumienia z gminami aglomeracji Kraków – mówiła Małgorzata Starnowska.

Radny Józef Jałocha dopytywał, czy gmina Mogilany wchodzi w skład aglomeracji. Okazuje się, że Mogilany nie są w składzie aglomeracji i nie było woli gminy Mogilany, bo do takiej aglomeracji wejść.

Komisja Infrastruktury pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały wg druku 3432. Rada Miasta Krakowa zdecyduje o wyrażeniu zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego z Gminą Kocmyrzów-Luborzyca, Gminą Michałowice, Gminą Świątniki Górne, Gminą Wieliczka, Gminą Wielka Wieś, Gminą Zabierzów oraz Gminą Zielonki w celu zmiany obszaru, granic i równoważnej liczby mieszkańców oraz ustalenia sposobu funkcjonowania aglomeracji Kraków w trybie dwóch czytań. Oba czytania odbędą się najprawdopodobniej podczas sesji 14 czerwca, jak zapewnił Jacek Bednarz, przewodniczący Komisji, stosowny wniosek w tej sprawie zostanie złożony podczas sesji RMK.

 

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: Joanna Górska
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2023-06-13
Data aktualizacji: 2023-06-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź