Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Trzecie warsztaty uczestników projektu NEEST

Jak pokonać bariery w transformacji energetycznej polskich miast? Jakie narzędzia mogą wesprzeć ten proces? Co powinien zawierać podręcznik transformacji, który zostanie opracowany w ramach projektu? Nad odpowiedziami m.in. na te pytania pracowali uczestnicy ostatnich warsztatów projektu NEEST.

Dobiega końca realizacja jednego z pakietów prac projektu pn. NEEST – NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories, którego liderem jest Miasto Kraków. W ramach dotychczasowych prac zorganizowano trzy sesje warsztatowe, dwie dwudniowe w formule stacjonarnej i jedną on-line, która odbyła się 27 listopada.

Przedstawiciele konsorcjum projektu NEEST, czyli Krakowa, Łodzi, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podczas wydarzenia analizowali systemy miejskie pod kątem przeprowadzania transformacji klimatycznej oraz powiązań pomiędzy poszczególnymi pakietami prac. Sporo czasu poświęcono analizie zawartości podręcznika transformacji klimatycznej dla miast, który będzie jednym z rezultatów projektu. Na warsztatach przeanalizowano również wyniki badań na temat transformacji klimatycznej w miastach – m.in. zasobów, jakimi miasta dysponują, aby ją przeprowadzić, sposobów jej finansowania, zaangażowania interesariuszy czy partycypacji mieszkańców.

Pakiet prac nr 2, za który odpowiedzialny jest lider projektu – Kraków – tj. System Mapping and Sensemaking, polegał na:

  • zmapowaniu systemów miejskich mających bezpośredni lub pośredni wpływ na emisje gazów cieplarnianych
  • wskazaniu powiązań i zależności pomiędzy nimi oraz barier i dźwigni zmian
  • przygotowaniu zawartości merytorycznej do podręcznika dla miast w obszarze transformacji klimatycznej
  • rekomendacji dla dalszych pakietów prac w ramach projektu NEEST.

Działania projektu NEEST koncentrują się na budynkach, które są głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych w polskich miastach. Celem projektu jest stworzenie gotowych do replikowania metod  termomodernizacji różnych typów zabudowy kwartałów miejskich wraz z rewitalizacją terenów wokół nich.

Projekt NEEST jest realizowany w ramach programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020. Budżet przedsięwzięcia wynosi 1,5 mln EUR (100% finansowania z UE).

 

Materiał powstał w ramach projektu pn. NEEST – NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories.
Projekt finansowany za pośrednictwem NetZeroCities z programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020, na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101036519.
 

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Malina / Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Osoba publikująca: Karolina Wasyl
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-12-06
Data aktualizacji: 2023-12-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź