Turystyka rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Jubileusz krakowskich przewodników

W 2024 roku przypada 35-lecie Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych w Krakowie oraz 10-lecie Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich. Z tej okazji, krakowscy przewodnicy spotkali się w sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego by uczcić obie rocznice oraz, jak co roku, świętować Międzynarodowy Dzień Przewodnika. 

Jubileusz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych 2024
Fot. Ela Marchewka

Uroczystości, współorganizowane przez Wydział ds. Turystyki w imieniu Gminy Miejskiej Kraków oraz Federację Stowarzyszeń Przewodnickich odbyły się 1 marca. Poprzedziły je, organizowane co roku, darmowe spacery dla mieszkańców z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Przypomnijmy, święto przewodników obchodzone jest 21 lutego, który przypadał w tym roku w środę. Spacery odbyły się w sobotę, 24 lutego, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział.

Z okazji podwójnego jubileuszu Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska uhonorowała w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakami Honoris Gratia troje zasłużonych przewodników po Krakowie: Agnieszkę Podymę, Zofię Szatan i Artura Ragana. Dyplomy z podziękowaniami Prezydenta Miasta Krakowa za długoletnią prace otrzymali zaś Krystyna Cyrulik, Stanisław Cyrulik i Zbigniew Kresek.

Jubileusz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych 2024

Federacja złożyła podziękowania za wieloletnie wsparcie osobom związanym z krakowskim samorządem i instytucjami, które na co dzień współpracują z przewodnikami. „Blachę” przewodnicką otrzymał Prezydent Jacek Majchrowski, zaś Honorowe Certyfikaty Przewodnickie  m.in. dyrektor Wydziału ds. Turystyki Elżbieta Kantor, zastępca dyrektora Wydziału ds. Turystyki Katarzyna Gądek, kierownik Referatu Gospodarki Turystycznej Bożena Zaremba-Marcych z Urzędu Miasta Krakowa oraz zastępca dyrektora Departamentu ds. Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Beata Stachura. Certyfikaty odebrali także orędownicy i mecenasi krakowskich przewodników: prof. Jacek Purchla – prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, ks. Prof. Maciej Ostrowski – kapelan krakowskich przewodników, Anna Jodłowiec-Dziedzic – kustosz Starej Synagogi, oddział Muzeum Krakowa oraz Teresa Kopeć z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Spotkanie prowadzone przez krakowską przewodniczkę miejską Ewę Polańską było też okazją do zaprezentowania dwóch kolejnych spacerowników z serii „Szlak Kobiet Krakowa - Krakowianki”, które przybliżają historie krakowianek związanych z Kazimierzem i Podgórzem oraz Nową Hutą. Uroczystość zakończyła się wykładem dr hab. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, prof. Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, o bohaterkach szlaku. Wykład był także okazją do przypomnienia jak ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet oraz wspomnień o nestorce krakowskich przewodników Amelii Dunin, która przez ponad 50 lat niestrudzenie opowiadała turystom o stolicy Małopolski.

Jubileusz Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych 2024


Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich zrzesza 6 stowarzyszeń przewodnickich z Krakowa, które liczą razem 660 przewodników,  opowiadających na co dzień o Krakowie w kilkunastu językach. Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich powstała z inspiracji Urzędu Miasta Krakowa w 2014 r., w odpowiedzi na deregulację zawodu przewodnika. Celem Federacji, jak przypomniała jej prezes Bożena Czemborowicz, jest pomoc i wsparcie dla przewodników. Wsparcie to umożliwia im podnoszenie kwalifikacji, rozwijanie wiedzy i tworzenie nowych tras. Wszystko po to, by zapewnić turystom, jak i mieszkańcom Krakowa, którzy pragną poznawać swoje miasto, wysokiej jakości usługi przewodnickie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-07
Data aktualizacji: 2024-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź