Kraków uczci Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów
Dziś, 24 marca, w całym kraju obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Kraków został udekorowany flagami państwowymi, miejskimi oraz Unii Europejskiej. TAURON Arena Kraków, kładka Bernatka oraz wieża telewizyjna należąca do firmy Emitel na Krzemionkach będą po zmroku podświetlone w biało-czerwonych barwach.

W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką flagi państwowe, miejskie i Unii Europejskiej pojawią się w Krakowie na budynkach Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Biało-czerwone będą maszty przed magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w tych barwach zostaną udekorowane budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek komunalnych.
TAURON Arena Kraków, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna należąca do firmy Emitel zaświecą się po zmroku na biało-czerwono.
Przypomnijmy, że 20 marca 2018 r. prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 marca 2018 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Prace nad ustawą zostały zainicjowane w październiku 2017 r., podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj.
Wybrana na dzień obchodów data – 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia, w 1944 r. dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.
Przypomnienie bohaterstwa rodziny Ulmów i otwarcie Muzeum w Markowej w 2016 r. było wydarzeniem przełomowym w dziele przywracania pamięci o bohaterskich rodakach, którzy nieśli pomoc żydowskim współobywatelom.