Kraków doceniony za działania upcyklingowe
Podczas ostatniej Platformy komunikacyjnej Samorządów Partnerskich InPost Green City podsumowano działania w ramach pierwszej edycji dofinansowania do miejskich wydarzeń edukacyjnych w zakresie green i smart city. Jako przykład dobrych praktyk i twórczego podejścia do tematyki klimatycznej zaprezentowany został krakowski projekt „Akcesoria z tekstyliów z odzysku”.

Program dotacji, z którego skorzystał Kraków, jest przeznaczony dla miast współpracujących w ramach Programu InPost Green City. Łącznie dofinansowanie uzyskało 29 projektów.
Przygotowany przez Urząd Miasta Krakowa projekt „Akcesoria z tekstyliów z odzysku”, wraz z trzema innymi propozycjami, został przedstawiony podczas Platformy komunikacyjnej jako przykład dobrej praktyki w ramach podejmowanych wspólnych inicjatyw na rzecz świadomości klimatycznej, promowania inicjatyw ekologicznych, a także podejmowanie współpracy w obszarze wsparcia działań edukacyjnych sprzyjających realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz idei green i smart city.
Przypomnijmy, projekt „Akcesoria z tekstyliów z odzysku” polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu akcesoriów typu piórnik/kosmetyczka/saszetka, zrobionych w minimum 70% z tkanin z recyklingu bądź z odzysku zgodnie z ideą upcyklingu i less waste. Koszt realizacji projektu miał uwzględniać wykonanie akcesoriów przez doświadczoną pracownię przekształcającą odpady tekstylne w wartościowe produkty, kompleksową realizację, w tym audyt tkaniny, opracowanie projektu oraz proces produkcji uwzględniający czyszczenie tkaniny, ręczne krojenie i uszycie unikatowych produktów.
Saszetki uszyte z końcówek serii tkanin to wyjątkowy, cyrkularny gadżet, który wesprze w zakresie nowoczesnej i nieszablonowej edukacji wychowawców klas I-III krakowskich szkół podstawowych, biorących udział w miejskim projekcie edukacyjnym – Akademii Bohaterów Klimatu, pokazując, że utylizacja odpadów może przyjąć kreatywną formę, poprzez przekształcenie odpadów tekstylnych na unikatowe produkty, upominki.
Jak podkreśla pomysłodawczyni projektu Agnieszka Otwinowska z Urzędu Miasta Krakowa, tworząc saszetkę uszytą z tkanin z końcówek serii, dajemy materiałom drugie życie oraz pokazujemy, jak zadbać o Ziemię, szukając rozwiązań w swoim najbliższym otoczeniu. – W dobie masowej nadprodukcji tekstyliów, tworzenie upcyklingowych produktów to sposób na mądre i odpowiedzialne podejście do środowiska naturalnego, które popularyzuje Urząd Miasta Krakowa wraz z Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej – dodaje.
Dzięki wspólnym upcyklingowym działaniom Urzędu Miasta Krakowa, InPost GreenCity oraz upcyklingowej marki Trykot udało się przekształcić około 110m2 bezużytecznej tkaniny w funkcjonalne saszetki, które mają szanse służyć przez lata.
– Wykorzystanie końcówek materiałów na uszycie saszetek wydało się nam bardzo dobrym pomysłem – mówi Marta Zalewska, dyrektorka ds. relacji partnerskich i Programu InPost Green City. Jak dodaje, upcykling nie musi być abstrakcyjny i zarezerwowany tylko dla wielkich przedsiębiorstw. Można go robić też na mniejszą skalę, a produktów używać codziennie. – Saszetki powstałe w ramach projektu „Akcesoria z tekstyliów z odzysku” są dobrze pomyślane i zaprojektowane, a przy tym niezwykle estetyczne i chce się ich używać – podkreśla przedstawicielka InPost.
Projekt „Akcesoria z tekstyliów z odzysku” jest również odpowiedzią na potrzeby wdrożenia rekomendacji nr. 2 Krakowskiego Panelu Klimatycznego „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego programu edukacyjno-informacyjnego w zakresie wyzwań klimatycznych i środowiskowych, skierowanego do mieszkańców i mieszkanek Krakowa”.