Start rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Kraków wspiera osoby z niepełnosprawnością przez cały rok

Trwa Tydzień Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością”, podczas którego zaplanowano moc atrakcji kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i integracyjnych. To wydarzenie, jest tylko jednym z wielu przedsięwzięć, które miasto organizuje dla rodzin z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami. 

Fot. pexels.com

Wśród oferty miejskiej są takie działania jak: program Kraków dla Rodziny „N”, Centrum Rodziców z dzieckiem po 6 roku życia o specjalnych potrzebach rozwojowych, klub rodzica z dzieckiem do lat 3 o specjalnych potrzebach rozwojowych Hula Hop, ośrodek edukacyjno- rehabilitacyjny dla dzieci, w szczególności z autyzmem, centrum wsparcia dla rodziców wychowujących dziecko w wieku szkolnym oraz starsze ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, świetlica interwencyjno-wytchnieniowa dla dzieci w wieku szkolnym oraz starszych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami czy klub rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością wzroku, a także słuchu i mowy. Dodatkowo miasto organizuje wypoczynek letni i zimowy zarówno dla dzieci jak i młodzieży.

Program Kraków dla Rodziny „N”

Program skierowany jest do rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami lub z osobami dorosłymi, u których niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia, a jego celem jest zwiększanie  udziału tych rodzin w życiu społecznym poprzez ułatwianie dostępu do dóbr publicznych i usług. Program został wprowadzony w 2017 roku.

Osoby uprawnione mogą przystąpić do programu składając wniosek o wydanie spersonalizowanej karty identyfikacyjnej (Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem, tzw. Karty "N"), na podstawie której mogą korzystać z szeregu uprawnień oferowanych przez miejskich i prywatnych partnerów programu m.in. z bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej na terenie miasta oraz gmin sąsiadujących, w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego, przyjęcia poza kolejnością do krakowskich żłobków i zwolnienia z opłat za pobyt dziecka w żłobku dla dzieci z rodzin objętych programem Kraków dla Rodziny "N", 50% zniżki w opłatach za bilety wstępu do miejskich muzeów, teatrów oraz na miejskie baseny itd.

Integracyjne Centrum Rodziców z dzieckiem po 6 roku życia o specjalnych potrzebach rozwojowych

Kraków w 2021 r. zlecił Stowarzyszeniu Razem dla Integracji realizację zadania pn. „Integracyjne Centrum Rodziców z dzieckiem po 6 roku życia o specjalnych potrzebach rozwojowych”. Projekt ma na celu funkcjonowanie Centrum jako miejsca przyjaznego zarówno dla dzieci jak i rodziców, gdzie oprócz zajęć i szkoleń można wymienić się doświadczeniem. Cała oferta Centrum jest realizowana bezpłatnie.

W ramach realizacji projektu, prowadzone są zajęcia w formie integracyjnej dla rodzin, takie jak:

  • zajęcia/warsztaty ogólnorozwojowe dla dzieci - dostosowane do możliwości i zainteresowań podopiecznych (muzyczno-taneczne, plastyczne, artystyczne, sensoryczne oraz ruchowe)
  • spotkania dla dzieci oraz rodziców, które mają na celu zapobieganie izolacji oraz wzmacnianie umiejętności społecznych poprzez nawiązywanie relacji z dziećmi również pełnosprawnymi, tworzenie nieformalnych grup wsparcia, organizacja pikników oraz spotkań dla podopiecznych i ich rodzin
  • szkolenia oraz wykłady, ze specjalistami dla rodziców dotyczące opieki, wyboru ścieżki edukacyjnej dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci z dysfunkcjami (psycholog, pedagog, logopeda, dietetyk oraz innymi specjalistami według zapotrzebowania i wskazań objętych pomocą rodzin)
  • konsultacje indywidualne (w tym psychologiczne) dla dzieci i rodziców
  • utworzenie punktu informacyjno - doradczego (stacjonarnie oraz telefonicznie) w zależności od potrzeb zainteresowanych
  • wśród działań są również imprezy i spotkania integracyjne dla podopiecznych zapobiegające izolacji społecznej oraz stymulujące powstawanie nieformalnych grup wsparcia.

Klub Rodzica z dzieckiem do lat 3 o specjalnych potrzebach rozwojowych Hula Hop

Klub Rodzica z dzieckiem do lat 3 o specjalnych potrzebach rozwojowych, to miejsce w którym dzieci i rodzice oraz osoby oczekujące na potomstwo mogą się spotykać, wymieniać doświadczeniami, otrzymać wsparcie, zdobyć wiedzę, wzmocnić kompetencje rodzicielskie, rozwijać umiejętności dzieci oraz tworzyć nieformalne grupy wsparcia.  Jest to pierwszy tego rodzaju klub w Krakowie skierowany do rodziców i dzieci z niepełnosprawnościami, który powstał z inicjatywy organizacji pozarządowych. Klub Rodzica z dzieckiem do lat 3 "HULA HOP" funkcjonuje na os. Wandy 23. Klub jest współfinansowany przez miasto i prowadzony przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół  Dzieci z Zespołem Downa „TĘCZA” w Krakowie.

W ramach działalności klubu stworzono warunki do dzielenia się doświadczeniami, problemami i dobrymi praktykami. Klub prowadzi także działania mające na celu podnoszenie kompetencji rodzicielskich, w tym opiekuńczo-wychowawczych, a także prowadzi zajęcia rozwijające szeroko rozumiane umiejętności i zainteresowania dzieci i rodziców.

W ofercie klubu znajdują się zajęcia muzyczne, ruchowe z elementami ruchu rozwijającego, rękodzielnicze z elementami sensoplastyki, zajęcia prowadzone metodą M. Montessori oraz masaże i zajęcia ogólnorozwojowe.

Zima i lato w mieście dla dzieci z niepełnosprawnościami

Od 2019 roku Kraków organizuje ferie zimowe i półkolonie letnie dla dzieci z niepełnosprawnościami. W czasie każdego turnusu program zajęć jest dostosowany do grupy dzieci, uwzględniający ich niepełnosprawności oraz wiek.

W przedsięwzięciu mogą wziąć udział dzieci z niepełnosprawnościami w  wieku szkolnym ze szkół podstawowych, szkół integracyjnych, ośrodków szkolno-wychowawczych i szkół specjalnych. W wypoczynku uczestniczą dzieci, które są w stanie uczestniczyć w tego rodzaju wypoczynku i zajęciach bez udziału rodzica czy opiekuna. Uczestnicy mogą korzystać z zajęć sportowych, plastyczno-ceramicznych, łucznictwa, badmintona, judo, szermierki, warsztatów kulinarnych oraz wycieczek i zabawy na świeżym powietrzu. W ramach zajęć organizowane są warsztaty muzyczne, przyrodnicze, teatralne.

Ponadto uczestnicy ferii mają zapewnione również profesjonalną opiekę wykwalifikowanej kadry specjalistów, transport na zajęcia, posiłki oraz opiekę medyczną. Ponadto dzięki organizacji wypoczynku letniego i zimowego aktywizowane są dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Wypoczynek letni dzieci i młodzieży – wyjazdy

Kraków organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu miasta w formie wyjazdów (obozy, kolonie, biwaki). W ramach programu organizowane są różnorodne zajęcia ogólnorozwojowe: sportowe, plastyczne, artystyczne. Dzieci i młodzież mają zapewnioną wykwalifikowaną kadrę, program wypoczynku i zajęcia dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników. Ważnymi celami projektu jest aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej w okresie wakacyjnym, zagospodarowanie ich czasu wolnego, umożliwianie rozwijania pasji i zainteresowań u dzieci i młodzieży szkolnej, odciążenie rodziców dzieci i młodzieży szkolnej.

Ośrodek edukacyjno–rehabilitacyjny dla dzieci z niepełnosprawnościami w szczególności z autyzmem – Centrum Edukacyjno-Terapetuczne

Ośrodek edukacyjno-rehabilitacyjny (CET) powstał w Krakowie przy ul. Topografów 11 jako zadanie realizowane przez Fundację Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. M. Reja w ramach planu wsparcia miasta w działaniach związanych z kryzysem ukraińskim i pomocą uchodźcom przez UNICEF.

W ośrodku znajduje się szkoła podstawowa specjalna dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz ze sprzężeniami w tym z autyzmem, jeśli występuje w sprzężeniu z niepełnosprawnością intelektualną, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Są tam też dostępne formy wsparcia rozwoju oraz rehabilitacja, fizjoterapia, terapia SI (integracja sensoryczna), psychologiczna, pedagogiczna, wsparcie w adaptacji i integracji dziecka i rodziny.

W ośrodku uczą się dzieci z niepełnosprawnością umiarkowaną znaczną i głęboką, w tym ze sprzężeniami (np. autyzm, ograniczona mobilność).

Centrum wsparcia dla rodziców wychowujących dziecko w wieku szkolnym oraz starsze ze sprzężonymi niepełnosprawnościami

W ramach Centrum organizowane są spotkania dla mam dzieci z niepełnosprawnością, zajęcia edukacyjno-świetlicowe dla dzieci z niepełnosprawnościami, warsztaty dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, opieka wyręczająca, czyli asystent rodziny.

Centrum znajduje się na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie przy ul. Dobczyckiej 20.

Świetlica interwencyjno-wytchnieniowa dla dzieci w wieku szkolnym oraz starszych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami

Od października 2024 roku Kraków we współpracy z Fundacją Szkoła bez Barier na Rzecz Edukacji Dzieci i Młodzieży ze Sprzężonymi Niepełnosprawnościami prowadzi świetlicę interwencyjno–wytchnieniową dla dzieci w wieku szkolnym oraz starszych ze sprzężonymi niepełnosprawnościami jako miejsce wsparcia, opieki, wszechstronnej pomocy, wspomagania warunków rozwoju w zakresie terapeutyczno-edukacyjnym oraz rewalidacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością w oparciu o efektywne wykorzystanie czasu wolnego zagospodarowanego z pomocą wysoko wykwalifikowanej kadry z doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnościami. Świetlica realizuje działania opiekuńczo-wychowawczo-integracyjne, a także prowadzi zajęcia rozwijające umiejętności przydatne w życiu oraz rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży.

Świetlica mieści się w budynku Zespołu Szkół Specjalnych nr 11 w Krakowie przy ul. Dobczyckiej 20 i działa we wtorki i czwartki.

Klub rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością wzroku

Kraków od października 2023 r. we współpracy z Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Nadzieja” prowadzi klub rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością wzroku.

Oferta klubu skierowana jest do niewidomych i słabowidzących dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. Klub przeznaczony jest dla rodziców z dziećmi od 3 do 24 roku życia.

W ramach funkcjonowania klubu realizowane są zajęcia umuzykalniające, zajęcia plastyczne, sesje muzykoterapii, zajęcia taneczne i rytmiczne, zajęcia ogólnorozwojowe oraz sensoryczne, zajęcia plastyczne w ramach cyklów tematycznych, językowe, zajęcia wspomagające edukację, spotkania w różnorodnej formie ze specjalistami, warsztaty i szkolenia dla rodziców o tematyce dostosowanej do potrzeb beneficjentów, obejmujące różne obszary wspierania rozwoju i opieki nad dzieckiem ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi (edukacyjne, kulturalne i rekreacyjne), spotkania integracyjne dla rodziców zapobiegające izolacji i mających na celu stymulowanie powstawania nieformalnych grup wsparcia, itp.

Klub mieści się przy ul. Bałuckiego 9/1 i czynny jest od poniedziałku do piątku, w godz. od 15.00 do 20.00.

Klub Rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością słuchu i mowy

Od listopada 2023 roku we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych Oddział Małopolski miasto prowadzi klub rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością słuchu i mowy.

Klub jest miejscem zapewniającym wieloaspektowe wsparcie rodzicom i ich dzieciom z dysfunkcją słuchu i mowy na gruncie rehabilitacji, rewalidacji, edukacji, kultury, sportu, turystyki i integracji.

Klub jest przeznaczony dla rodziców z dziećmi od 0 do 24 roku życia z miasta. Oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży z wadą słuchu i mowy, z orzeczeniem o niepełnosprawności, ale i bez orzeczenia.

Klub rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością słuchu i mowy mieści się przy ul. Szlak 10/1 i jest czynny w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 9.00 do 14.00 oraz we wtorki i czwartki od godz. 14.00 do 19.00.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2025-06-09
Data aktualizacji: 2025-06-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź