Promocja Igrzysk dla Osób po Transplantacji i Dializowanych
8. Europejskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych to wydarzenie, które w sierpniu 2014 r., odbędzie się w Krakowie. Przedstawiciele Europejskiej Federacji Sportu dla Osób po Transplantacji i Dializowanych przybywają obecni w Krakowie. W piątek spotkali się m.in. z Magdaleną Sroką, Zastępcą Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta.
Wizyta delegacji w Małopolsce zakończy jutro. Przez ten czas Kraków odwiedzą przedstawiciele 25 krajów Europy, zrzeszonych w Europejskiej Federacji Sportu po Transplantacji i Dializowanych na czele z Prezydent Judit Berente z Węgier.
W programie jest także zwiedzanie Starego Miasta oraz obiektów sportowych AWF i Stacji Dializ przy ul. Kopernika. Dziś 12 w Hotelu Justyna, o godz. 9, rozpocznie się dyskusja nad regulaminami sportowymi dla 8. Europejskich Igrzysk dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, a jutro goście odwiedzą Zakopane.
8. Europejskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych odbędą się w Krakowie w dniach 16-23 sierpnia 2014 r. Projekt Igrzysk to inicjatywa Europejskiej Federacji Sportu dla Osób po Transplantacji i Dializowanych wspierająca działania ukierunkowane na sport, zdrowie, promocję i propagowanie idei rozwoju transplantacji w Polsce, realizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji. Jest to wyjątkowa propozycja połączenia sportowej rywalizacji i promocji świadomego dawstwa narządów.
„Przeszczep jest darem, który daje nowe życie ciężko chorym pacjentom i szansę normalnego życia. Organizacja zawodów i promocja transplantacji pozwala przełamać wiele barier społecznych i psychologicznych a poprzez krzewienie oświaty o przeszczepianiu, przyczynia się do zwiększenia liczby narządów, pozyskiwanych do transplantacji w Polsce" – mówią organizatorzy.„To sportowcy po transplantacji narządów są najbardziej wiarygodnym żywym świadectwem, że przeszczep jest najlepszą metoda ratowania życia ludzkiego" – dodają.
W Igrzyskach planowany jest udział 450 uczestników z 28 krajów europejskich. Zawody sportowe rozegrane zostaną w 12 dyscyplinach: badminton, biathlon letni, bowling, darts, golf, kolarstwo szosowe, lekka atletyka, petanque (gra w kule), pływanie, siatkówka plażowa, tenis stołowy, tenis ziemny.
Polscy pacjenci – zawodnicy w Światowych i Europejskich Igrzyskach w latach 2004-2013 zdobyli 208 medali, w tym 20 dzieci. W dotychczasowych Europejskich Igrzyskach reprezentacja liczyła od 5 do 10 osób. Od roku 2012 r. prowadzony jest nabór dorosłych pacjentów po transplantacji i dializowanych oraz dzieci po przeszczepieniu narządów, w celu przygotowania 50-osobowej reprezentacji Polski. Będą oni przygotowywani do startu na obozach sportowych.
Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji to organizacja pożytku publicznego, którapowstała w 2005 r. z inicjatywy części członków Komitetu Organizacyjnego Światowych Zimowych Igrzysk dla Dzieci po Transplantacji – Nicholas Cup 2005, które odbyły się w Zakopanem. PSST prowadzi dla wszystkich zrzeszonych działalność sportową, rekreacyjną i rehabilitacyjną. Jej zadaniem jest popularyzowanie aktywności fizycznej wśród wszystkich pacjentów po przeszczepieniu narządów i dializowanych. Propagatorami projektu Igrzysk są: Krystyna Murdzek – prezes PSST oraz Profesor Andrzej Chmura – chirurg, transplantolog. Prekursorzy założenia Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji w Polsce.