Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego

„Zadania, jakie Państwo podejmują i realizują, są nierzadko niezwykle trudne. Niesienie pomocy potrzebującym wymaga nie tylko doskonałej orientacji w przepisach prawa i możliwościach udzielania wsparcia ze środków publicznych, ale przede wszystkim wrażliwości, a jednocześnie odporności, wiedzy i doświadczenia, a także cierpliwości, wyrozumiałości i wielkiej empatii, bez której nie można wykonywać tego szczególnego zawodu" – napisał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w liście do pracowników socjalnych z okazji ich święta.

Dzień Pracownika Socjalnego w Krakowie to ważne wydarzenie dla 664 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także dla 60 organizacji pozarządowych, z którymi MOPS współpracuje oraz 136 placówek, które budują Krakowski System Pomocy Społecznej.

Zawód pracownika socjalnego ewaluował w ciągu 20 lat i wciąż zmienia się, w odpowiedzi na nowe problemy i wyzwania. Obecnie pracownik socjalny pełni rolę pośrednika, administratora, mediatora, terapeuty, pedagoga, doradcy, rzecznika swojego podopiecznego, organizatora społeczności lokalnej. Najważniejsze w tym zawodzie są profesjonalizm i osobowość. Profesjonalny pracownik socjalny musi posiadać wiedzę z socjologii, pedagogiki, psychologii, podstaw medycyny, prawa, animacji lokalnej, ekonomii i zarządzania. To bardzo duże wyzwanie i aby móc zostać pracownikiem należy ukończyć odpowiednie studia, a potem nieustannie weryfikować swoją wiedzę i umiejętności.

Do zadań pracownika socjalnego należy w szczególności prowadzenie pracy socjalnej. Jej celem jest wywołanie pożądanych zmian, modyfikacja sposobu funkcjonowania osoby, której pomaga i jej otoczenia, wzmacnianie potencjału do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej i wsparcie w dążeniu do poprawy funkcjonowania.

Najważniejszym narzędziem pracy socjalnej z osobą i rodziną jest kontrakt socjalny, który jest pisemną umową zawartą z osobą ubiegającą się o pomoc.  Ustalany jest cel do osiągnięcia i kolejne działania, zmierzające do jego osiągnięcia i poprawy sytuacji życiowej. W 2012 roku realizowanych było 1 445 kontraktów socjalnych.

W MOPS w Krakowie realizowana jest również specjalistyczna praca socjalna, dla rodzin z problemami opiekuńczo wychowawczymi, rodzin, w których występuje problem przemocy, z osobami z zaburzeniami psychicznymi i z bezrobotnymi.

Pracownik socjalny to również organizator społeczności lokalnej. Pomaga budować sieć współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. W efekcie pojawia się oddolne organizowanie inicjatyw samopomocowych. W ten sposób pracownicy socjalni działają w 7 Programach Aktywności Społecznej.

W 2012 roku w Krakowie pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej objętych było 19 407 krakowskich rodzin.

List do pobrania w formacie PDF

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-11-19
Data aktualizacji: 2013-11-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź