Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków samorządem równych szans

Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty - projekt unijny zrealizowany przez Miasto Kraków - zdobyła nagrodę w ogólnopolskim konkursie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego „Samorząd równych szans 2011". Miasto otrzymało również nagrodę za umożliwienie osobom niepełnosprawnych udziału w bezpośrednich wyborach poprzez upowszechnienie nakładek na karty wyborcze dla osób niewidomych i słabowidzących oraz wyróżnienie od Marszałka Województwa w konkursie „Małopolski samorząd równych szans”.

Statuetka przyznana przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego w konkursie „Samorząd Równych Szans" to kolejne wyróżnienie dla projektu realizowanego przez Kraków. Na początku maja br. Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty zdobyła nagrodę w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii: turystyka aktywna.

Głównym celem projektu Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty było utworzenie atrakcyjnej trasy turystycznej dostępnej dla osób niepełnosprawnych w tym osób niewidomych i słabowidzących.

W ramach projektu przygotowano dwanaście makiet (dziewięć stojących na postumentach i trzy wiszące) przedstawiających najciekawsze zabytki Krakowa. Makiety zawierają krótkie opisy eksponowanych obiektów w alfabecie łacińskim oraz w alfabecie Brajla w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej. Autorem projektów prac i wykonawcą rzeźb wyłonionym w drodze konkursu jest krakowski artysta Karol Badyna. Rzeźby wykonano z brązu i ustawiono na postumentach z czarnego granitu.

W ramach projektu przygotowano również specjalistyczny opis Drogi Królewskiej - w tym makiet oraz przejść pomiędzy nimi - skierowany głównie do osób niewidomych. Nagrano go w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej) oraz udostępniono użytkownikom Internetu i osobom posiadającym telefony komórkowe wyposażone w antenę satelitarną GPS lub moduł Bluetooth umożliwiający niezależny odbiór z urządzeń zainstalowanych w pobliżu każdej z makiet i odtwarzanie komunikatów audio. Przygotowano także program komputerowy umożliwiający bezpłatne pobieranie ze strony internetowej Gminy Miejskiej Kraków  i emitowanie komunikatów audio w telefonach komórkowych użytkowników.

Drugą statuetkę Kraków otrzymał za udostępnienie możliwość głosowania przy użyciu nakładki do karty do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille'a. Dzięki inicjatywie Miasta osoby niewidome i niedowidzące mieszkające w Krakowie z powodzeniem mogą wziąć udział w październikowych wyborach parlamentarnych.

W tej edycji konkursu „Samorząd Równych Szans" nowością był osobny konkurs dla samorządów z terenu Małopolski, które rywalizowały o tytuł „Małopolskiego Samorządu Równych Szans". Patronat nad tym konkursem objął Marszałek Województwa Małopolskiego. W małopolskim konkursie Kraków został wyróżniony za działania na rzecz poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.

Wręczenie nagród odbyło się w sobotę, 24 września w Zakopanem podczas gali organizowanej w ramach Ogólnopolskiego Forum Integracji Społecznej. Statuetki oraz dyplomy odebrał w imieniu Miasta Dyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Marcin Kandefer. (MS)

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-09-28
Data aktualizacji: 2011-09-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź