Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Droga Królewska

Szlak wjazdów koronacyjnych, pogrzebowych pochodów i procesji rozpoczyna się na placu Matejki i prowadzi przez bramę i ulicę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą do Zamku Królewskiego na Wawelu. Na placu Matejki uwagę zwracają pomnik grunwaldzki, gmach Akademii Sztuk Pięknych i narożny kościół św. Floriana.

Grodzka, kościół Piotra i Pawła
Magiczny Kraków

Floriańska to jedna z najważniejszych ulic Krakowa. Są tu np. Dom Jana Matejki, hotel „Pod Różą”, kawiarnia i kabaret „Jama Michalika”. Ulica wiedzie na Rynek Główny, wieńczy ją bazylika Mariacka. Rynek jest jednym z największych średniowiecznych placów Europy, w gotyckiej bazylice znajduje się drewniany ołtarz Wita Stwosza z XV w. Z kościoła co godzinę grany jest hejnał. Nieopodal stoi pomnik Adama Mickiewicza, popularny punkt spotkań.

Centralne miejsce Rynku to Sukiennice, średniowieczna hala targowa, do dziś służąca celom handlowym. Z drugiej strony góruje wieża, jedyna część nieistniejącego już ratusza.

Z Rynku trasa prowadzi obok kościółka św. Wojciecha, przez Grodzką w stronę Wawelu – jednej z najwspanialszych renesansowych rezydencji królewskich w Europie. Mijając place Dominikański i Wszystkich Świętych, zobaczymy gotyckie kompleksy klasztorne wraz z kościołami: Dominikanów i Franciszkanów. W tym ostatnim zobaczymy polichromie i witraże projektu Stanisława Wyspiańskiego. Obok stoi pałac Wielopolskich, obecnie siedziba magistratu.

Przy Grodzkiej zobaczymy wieże romańskiego kościoła św. Andrzeja oraz barokowy kościół św.św. Piotra i Pawła, z charakterystycznymi posągami apostołów.

Z przylegającego do Grodzkiej placu św. Marii Magdaleny można iść dalej Grodzką, przejść obok ewangelickiego kościoła św. Marcina i kościółka św. Idziego pod Arsenał. Można też skręcić w malowniczą ulicę Kanoniczą.

Wyłania się stąd majestatyczny widok na wzgórze wawelskie, z zamkiem i katedrą. Gotycka katedra jest królewską nekropolią, ale pochowano w niej także bohaterów narodowych, m.in. Kościuszkę i marszałka Piłsudskiego. Ze świątynią związany był również papież Jan Paweł II. Warto wejść na wieżę, gdzie wiszą dzwony, w tym dzwon Zygmunt. Nosi imię fundatora – króla Zygmunta I Starego. Dzwon rozbrzmiewa tylko z okazji wielkich uroczystości. Perełką katedry jest renesansowa kaplica Zygmuntowska – przykryta złotą kopułą.

Renesansowy zamek królewski słynie z arkadowego dziedzińca oraz wyposażenia wnętrz. Charakterystyczna jest sala Poselska, zwana Pod Głowami, gdyż w kasetonowym stropie zobaczymy rzeźbione drewniane głowy. Komnaty królewskie zdobi unikatowa kolekcja arrasów z Flandrii. Zobaczymy też zbiory sztuki wschodniej, przede wszystkim z czasów wojen polsko-tureckich XVI-XVII w.

Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia pod wapiennym wzgórzem, zwana Smoczą Jamą – według legendy, zamieszkiwał ją smok. Ze wzgórza roztacza się widok na Wisłę i zachodnią część miasta.

Znajdź
Nazwa Kategoria Mapa

Rynek Główny – Kamienica Pod Obrazem

Rynek Główny 19 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny - Kamienica Pod Orłem

Rynek Główny 45 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny – Pałac Jabłonowskich

Rynek Główny 20 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny – Pałac Pod Baranami

Rynek Główny 27 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny - Pałac Pod Krzysztofory

Rynek Główny 35 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny - Pałac Spiski

Rynek Główny 34 Kraków

Pokaż na mapie

Rynek Główny - Szara Kamienica

Rynek Główny 6 Kraków

Pokaż na mapie

Sukiennice

Rynek Główny 1-3 Kraków

Pokaż na mapie

Ulica Floriańska

Floriańska Kraków

Pokaż na mapie

Ulica Grodzka

Grodzka Kraków

Pokaż na mapie

Ulica Kanonicza

ul.Kanonicza Kraków

Pokaż na mapie

Wawel - wzgórze i zamek królewski

Zamek Wawel Kraków

Pokaż na mapie

Wieża Ratuszowa

Rynek Główny 1 Kraków

Pokaż na mapie
Powrót