Barbakan
Gotycki barbakan, zwany potocznie Rondlem to perła miejskich fortyfikacji. Wzniesiono go na polecenie króla Jana Olbrachta. Głównym budulcem była cegła. Grubość murów sięga 3 m, a szczególne wrażenie robią trzy kondygnacje strzelnic. Nad całością górują wieżyczki obserwacyjne.
Do wnętrza można się było dostać przez bramę z mostem zwodzonym, przerzuconym nad fosą. Stanowiła ona dla atakujących poważną przeszkodę. Rondel łączyła z murami obronnymi tzw. szyja – korytarz, biegnący wprost do Bramy Floriańskiej. Barbakan miał za zadanie obronić pobliski Arsenał Miejski. W drugiej połowie XIX w. przebudowano go na cele muzealne: dziś jest częścią Muzeum Książąt Czartoryskich.
Barbakan skutecznie pełnił swoją rolę i nigdy nie został bezpośrednio zdobyty. Na początku XIX wieku usiłowano go wyburzyć. Udało się jednak ocalić Rondel oraz fragment sąsiednich fortyfikacji, z Bramą Floriańską i trzema basztami. Tzw. szyję wyburzono w trakcie realizacji Plant w latach 20. XIX w.
Barbakan jest jednym z trzech zachowanych w Europie gotyckich barbakanów – jeden stoi w Carcassonne we Francji, a drugi w niemieckim Görlitz. Krakowski jest największy i w najlepszym stanie.