Brama Floriańska
Brama otwiera niezapomnianą perspektywę na ul. Floriańską i Drogę Królewską. Aż do lat 50. XX w. przejeżdżał przez nią wąskotorowy tramwaj! Jej nazwa pochodzi od pobliskiego kościoła św. Floriana. Była główną spośród siedmiu bram wiodących do miasta. Bramę zwano także Porta Gloriae, czyli Bramą Chwały, otwierała bowiem Drogę Królewską (Via Regia). Tędy prowadziła trasa pochodów koronacyjnych i pogrzebowych monarchów.
Brama powstała z kamienia ok. 1300 r., a ceglaną kondygnację dodano w XV w. Opiekę nad nią powierzono kuśnierzom. Broniła miasta od północy. Połączona została warownym korytarzem, tzw. szyją, z Barbakanem. Po zniszczeniach w czasie najazdu szwedzkiego, brama otrzymała nowy, zachowany do dziś, barokowy hełm. Nad bramą wejściową widnieje orzeł; dziś jest to orzeł piastowski projektu Jana Matejki. Od strony miasta Bramę zdobi rokokowa płaskorzeźba św. Floriana.
Podczas restauracji w XIX w. w przejściu umieszczono ołtarzyk Matki Boskiej Piaskowej, zdobiący wcześniej rozebraną szyję. Pod koniec XIX w. na I piętrze urządzono niewielką kaplicę.