System gospodarki odpadami w Krakowie - stanowisko MPO
Wbrew wypowiedziom i stwierdzeniom w artykule Piotra Rąpalskiego pt. „Tysiące krakowian przepłacają za śmieci" opisującym negatywnie przebieg wdrażania systemu gospodarki odpadami, sytuacja w skali całego Miasta ulega stabilizacji, a pojemniki na odpady komunalne oraz odpady segregowane są odbierane zgodnie z aktualnymi harmonogramami. Dla zapewnienia odpowiedniego stanu czystości w okresie przejściowym, każdorazowo podejmowane są też działania interwencyjne, a odpady odbierane są z każdego miejsca, w którym mogło dojść do przepełnienia kontenerów.
Na zamieszczonym w artykule zdjęciu pokazany został przypadek odbioru interwencyjnego odpadów, a to wprowadza w błąd czytelników, mogących odnieść wrażenie panującego nieporządku w szerokiej skali. Niezgodny z prawdą jest także opis pod zdjęciem o opróżnianiu kubłów, wyłącznie sytuacjach ich przepełnienia, bo odbiór odbywa się na bieżąco. Nieprawdziwe jest również użyte w artykule stwierdzenie, jakoby przekaz w sprawie wyboru metody naliczania opłat, przekazany zarządcom nieruchomości, nie był jasny. Informacja była rozpowszechniona szeroko, a zarządcy nieruchomości w Krakowie byli wielokrotnie informowani o możliwościach stosowania wybranych metod naliczania opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych uczestniczyli w spotkaniach i szkoleniach, mieli dostęp do pełnej informacji na temat przyjętych metod, z których wynikały stawki opłat. Brali też udział w spotkaniach indywidualnych, podczas których mogli liczyć na konsultacje w pojedynczych przypadkach, przy wypełnianiu wybranego rodzaju deklaracji na danej nieruchomości. Przykładowo na przełomie marca i kwietnia 2013 roku w szkoleniach wzięło udział około 700 zarządców nieruchomości, odbyło się także wtedy kilkaset konsultacji indywidualnych.
Zarządcy nieruchomości byli powiadomieni o tym, jakie przesłanki muszą zostać spełnione, ażeby zastosować na danej nieruchomości metodę, uzależnioną od pojemnika. Trzeba zaznaczyć, że dla potrzeb określenia obowiązków, nałożonych przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na właścicieli nieruchomości, przyjęte zostało funkcjonalne i szerokie pojęcie nieruchomości, mogącej stanowić jedną nieruchomość, także nieruchomości, dla których założone są odrębne księgi wieczyste, przy spełnieniu następujących warunków:
1) Tożsamości ich właściciela lub osoby, sprawującej zarząd nad nieruchomością wspólną. W przypadku nieruchomości spółdzielczej będzie to zarząd tej samej spółdzielni
2) Nieruchomości te muszą ze sobą graniczyć, tak aby można je było traktować jako jedną, wyodrębnioną część powierzchni.
Krystyna Paluchowska
Rzecznik Prasowy MPO Kraków