Równość i polityka społeczna
Kraków tworzymy wszyscy, ale nie wszyscy czujemy się w nim równo traktowani. W Krakowie, o którym marzymy płeć, orientacja seksualna, kolor skóry, przekonania społeczne czy religijne nie mogą być powodem dyskryminacji. Chcemy miasta, które zawsze stoi po stronie wykluczonych, które reaguje na niesprawiedliwości. Kraków będzie miejscem gdzie każdy może realizować swój potencjał. Dlatego proponujemy pakiet konkretów dla Krakowa: miasta równych szans

Powołamy program przeciwdziałania przemocy i mobbingowi w miejscu pracy
Przy Urzędzie Miasta Krakowa zostanie utworzona rada, mająca na celu przeciwdziałanie przemocy, mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy. Rada będzie organizowała szkolenia dla pracodawców i pracowników, dostarczała informacji na stronie internetowej oraz udzielała wsparcia psychologicznego i prawnego osobom dotkniętym przemocą. Celem jest nie tylko podniesienie świadomości, ale także efektywne wsparcie dla ofiar, minimalizujące negatywne konsekwencje, takie jak utrata pracy czy koszty sądowe.
Stopień realizacji zadania
Powołana przez prezydenta Pełnomocniczka ds. Polityki Równościowej wdraża procedury antymobbingowe i prowadzi szkolenia pracowników UMK z tego obszaru (rozpoznawanie mobbingu, dyskryminacji), a w sytuacjach kryzysowych podejmuje działania. Pracownicy UMK mogą skorzystać z poufnej pomocy psychologicznej. Dwie rzeczniczki pracowników, które zostały zatrudnione, mają za zadanie zapobiegać eskalacji konfliktów, mediować w sytuacjach trudnych.
Zapewnimy kobietom w każdym wieku dostęp do programów profilaktycznych oraz wsparcie w zakresie chorób związanych z podeszłym wiekiem
Zapewnimy bezpłatne badania mammograficzne w ramach profilaktyki raka piersi oraz bezpłatne szczepienia przeciwko HPV. Ponadto, dostępna będzie bezpłatna opieka urologiczna, kardiologiczna i ortopedyczna, eliminująca konieczność starania się o skierowania. Koszty tych usług będą transparentne i uzależnione od liczby wizyt, zgodnie z cenami ustalonymi przez NFZ, aby każda kobieta mogła skorzystać z niezbędnej opieki bez dodatkowego obciążenia finansowego.
Stopień realizacji zadania
Zapewnimy bezpłatne badania mammograficzne w ramach profilaktyki raka piersi oraz dostęp do opieki urologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej eliminującej konieczność starania się o skierowania. Koszty tych usług będą transparentne i uzależnione od liczby wizyt, zgodnie z cenami ustalonymi przez NFZ, aby każda kobieta mogła skorzystać z niezbędnej opieki bez dodatkowego obciążenia finansowego. W 2025 roku zaplanowano koncepcyjną część realizacji zadania.
Wesprzemy asystentów i opiekunów medycznych osób niesamodzielnych
Zwiększymy liczbę asystentów dla osób z niepełnosprawnościami. Zapewnimy także godne podwyżki pensji dla asystentów i opiekunów medycznych osób niesamodzielnych.
Stopień realizacji zadania
MOPS w ramach programu rządowego realizuje zadanie asystenta osobistego osoby z niepełnosprawności. W lutym 2025 r. pomocą asystencką objęto pierwszych kilkunastu pacjentów.
Rozwiniemy system opieki wyręczeniowej
Opieka wytchnieniowa dla osób z niepełnosprawnościami stanowi ogromną pomoc dla opiekunów. Jest to wsparcie, które trudno zastąpić innymi formami pomocy.
Stopień realizacji zadania
Rozwój opieki wytchnieniowej został zawarty w Powiatowym Programie Działania na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2022–2026 r.
W ramach tej opieki znajduje się m.in. funkcjonowanie Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami, kluby i centra wsparcia oraz świetlica interwencyjno-wytchnieniowa dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, półkolonie letnie i zimowe, opieka odciążeniowa.
Wesprzemy mniejszości narodowe
Będziemy oferować kursy języka polskiego dla osób, które przyjechały do Krakowa i chcą tu zamieszkać na stałe. Wesprzemy tworzenie i utrzymanie miejsc spotkań dla osób posługujących się danym językiem oraz tłumaczeń w celu ułatwienia dostępu do usług publicznych.
Stopień realizacji zadania
Wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców jest ważnym celem funkcjonującego programu Otwarty Kraków. Zadanie jest realizowane przez Centrum Wielokulturowe. W ramach zadania będą realizowane kursy językowe w kwocie 300 tys. zł.
Pomożemy promować kulturę mniejszości narodowych
Pomożemy w tworzeniu wydarzeń kulturalnych, festiwali, wystaw oraz warsztatów, mających na celu promowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego mniejszości narodowych. Wydarzenia te pomogą również w edukacji społeczeństwa na temat ich historii, tradycji i wartości.
Stopień realizacji zadania
Wsparcie mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców jest również wpisane w program Otwarty Kraków, a promocja działań mniejszości odbywa się również w Centrum Wielokulturowym.
Stworzymy ogólnodostępny gabinet opieki ginekologicznej dla kobiet
Gabinet ten zapewni kobietom przestrzeń do rozmowy z wykwalifikowanymi lekarzami, którzy mogą udzielić im informacji i wsparcia w podejmowaniu decyzji dotyczących ich zdrowia. Obecność lekarzy bez klauzuli sumienia eliminuje ryzyko dyskryminacji lub odmowy udzielenia pomocy ze względów religijnych czy moralnych.
Stopień realizacji zadania
Zadanie zostanie wpisane do programu „Zdrowy Kraków”. Trwają rozmowy z miejskimi szpitalami, aby taka opieka ginekologiczna mogła być dostępna.
Powołamy pełnomocnika ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Pełnomocnik będzie kierował zgłaszające się do niego osoby, aby mogły otrzymać właściwą pomoc specjalistów, psychologów, prawników. Pomoc powinna obejmować też udzielenie natychmiastowego schronienia osobie pokrzywdzonej i jej dzieciom w razie konieczności.
Stopień realizacji zadania
Trwają prace nad ustaleniem szczegółowego zakresu działania.
Wsparcie w rozwoju przedsiębiorczości kobiet
Organizacja miękkich i twardych szkoleń dla kobiet planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. Szkolenia będą w formie on-line i stacjonarnej, aby zapewnić możliwość praktyki, m.in. w zakresie procedur urzędowych.
Stopień realizacji zadania
Program „Przedsiębiorcze Krakowianki” to miejska inicjatywa realizowana od 2022 r., którego celem jest wzmacnianie na rynku pracy pozycji kobiet mieszkających lub pracujących w Krakowie, szczególnie mam oraz zbudowanie kompetencji wśród krakowianek w zakresie zakładania i prowadzenia własnego biznesu. Program obejmuje badania sytuacji kobiet na rynku pracy, cykle szkoleniowo-warsztatowe, spotkania mentoringowe z przedstawicielkami biznesu, wsparcie merytoryczne i formalnoprawne dla krakowianek, które chcą założyć własny biznes. Kolejna edycja programu zaplanowana jest w 2025 r.
Krakowski Klaster Kobiet – przestrzeń dla inspirujących liderek Krakowa
Krakowski Klaster Kobiet to wyjątkowa inicjatywa, która wystartowała 15 listopada 2024 roku, by stworzyć dynamiczną przestrzeń wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji dla kobiet aktywnie kształtujących przyszłość Krakowa.
Co kwartał w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22 spotykają się przedsiębiorcze Krakowianki – liderki biznesu, nauki i sektora społecznego. To kobiety, które z pasją realizują swoje zawodowe i prywatne cele, wykorzystując swoje talenty i mocne strony, by pokonywać wyzwania i tworzyć innowacyjne rozwiązania.
Ostatnie spotkanie, które odbyło się 7 marca 2025 r., zostało poświęcone Miesiącowi Krakowianek. Uczestniczki miały okazję omówić najważniejsze wydarzenia skierowane do kobiet, które w marcu ożywiły nasze miasto.
Jako miasto Kraków wspieramy i doceniamy kobiety, które każdego dnia zmieniają rzeczywistość wokół nas. Krakowski Klaster Kobiet to przestrzeń dla nich – miejsce, gdzie rodzą się pomysły, inicjatywy i relacje, które mają realny wpływ na rozwój naszego miasta.