Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rewitalizacja 2.0

Miejski Program Rewitalizacji Miasta Krakowa został zaktualizowany. Co to oznacza, dowiedzieli się radni podczas posiedzenia Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Projekt pod nazwą „Aktualizacja Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa” otrzymał dofinansowanie ze środków wspólnotowych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna, w konkursie dotacji na przygotowanie programów rewitalizacji, który został zorganizowany przez Województwo Małopolskie oraz Ministerstwo Rozwoju.

Specjalny zespół dokonał aktualizacji obowiązującego od listopada 2014 roku Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa i dostosował go do wymagań, które zostały określone w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz w Wytycznych Ministra Rozwoju w zakresie rewitalizacji w programach operacyjnych na lata 2014-2020.

A co dokładnie zostało zaktualizowane w Miejskim Programie Rewitalizacji? Zweryfikowano obszary przewidziane do rewitalizacji pod kątem możliwości tworzenia powiązań miedzy różnymi rodzajami interwencji – działań rewitalizacyjnych, zastosowano kryteria społeczne, które będą stanowić podstawowe wyznaczniki rezultatu i oddziaływania przedsięwzięć inwestycyjnych na obszarach rewitalizacji, włączono do procesu rewitalizacji podmioty niepubliczne poprzez tworzenie inicjatyw lokalnych, projektów partnerskich czy lokalnych forów rewitalizacji, w celu odnowienia sieci relacji społeczno-gospodarczych, aktywizacji lokalnych społeczności, które stanowią niewykorzystany w pełni potencjał kapitału społecznego, wdrożono nowe instrumenty dla integracji zarządzania rewitalizacją.

Poprzez aktualizacje dokumentu MPRK i  realizacje przedstawionych celów projektu, zaplanowano osiągnięcie następujących efektów: utworzenie platformy ciągłego monitorowania obszarów rewitalizacji, pod kątem realizacji programu oraz zmian parametrów degradacji, optymalizacja i dostosowanie działań rewitalizacyjnych do rzeczywistych problemów i potrzeb, dzięki systemowi ciągłego monitorowania sytuacji w obszarach rewitalizacji, zmiana dotychczasowego charakteru koordynacji działań jednostek organizacyjnych GMK na obszarach rewitalizacji, harmonizacja z systemem planowania budżetowego i wieloletniego poprzez uruchomienie horyzontalnego podprocesu w obowiązującym w UMK systemie zarządzania strategicznego w ramach SZJ, poszerzenie wiedzy i kompetencji pracowników samorządowych uczestniczących w projekcie oraz poprawę koordynacji działań pomiędzy jednostkami organizacyjnymi GMK poprzez realizacje projektu, wykreowanie pozytywnego postrzegania rewitalizacji jako ważnego czynnika w funkcjonowaniu miasta i rozwiazywaniu problemów społecznych, poprzez działania promocyjne i upowszechnianie informacji o konkretnych osiągnięciach i rezultatach projektu, możliwość pozyskania środków zewnętrznych ze źródeł europejskich i krajowych oraz w ramach priorytetowej dystrybucji w budżecie GMK pozyskanie środków własnych za zadania budżetowe w obszarach rewitalizacji.

Następnie komisja pozytywnie zaopiniowała projekt: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Kolna-Obszar Łąkowy".

Ponadto komisja pozytywnie zaopiniowała ponad 50 rozstrzygnięć do miejscowych planów „Lema- Staw Dąbski” oraz „Nowa Huta Przyszłości – Igołomska Południe”.

Również pozytywnie zaopiniowany został projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa, dotyczących przedstawienia programu, mającego na celu stworzenie lub rewitalizację małych terenów zielonych w podwórkach i wokół budynków.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta i Dzielnic Krakowa
Data publikacji: 2016-11-22
Data aktualizacji: 2016-11-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź