Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ostatni weekend z „Przyjacielem Krakowa”

W niedzielę zakończy się 47. edycja akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Przez minione pięć miesięcy zorganizowanych zostało ponad 100 różnych tras, w których udział wzięło ponad 6 tys. osób. Teraz Koło Grodzkie PTTK zaprasza na ostatni spacer i ostatni wykład.

W niedzielę, 31 marca organizatorzy akcji zapraszają na spacer pt. „Szukamy wiosny… w parku Jordana”. Początek o godz. 10.00 przed Muzeum Narodowym przy al. 3 Maja 1.

Park Jordana, utworzony kosztem doktora Henryka Jordana, został uroczyście otwarty w 1889 r. Powstał na terenie wystawy przemysłowo-rolniczej, zorganizowanej w 1887 r. na przyległych do Błoń pastwiskach, według projektu Bolesława Maleckiego na wzór angielskich ogrodów krajobrazowych. Posadzono tam wiele gatunków drzew, m.in. graby, olchy, brzozy, tuje, kasztany, dęby. Z inicjatywy doktora Jordana zbudowano liczne urządzenia sportowe, m.in. boiska i place do gier sportowych, korty tenisowe, ślizgawkę i pływalnie. W zajęciach sportowych dziennie uczestniczyło około 2000 osób. Podstawowym celem kształcenia był rozwój fizyczny i intelektualny dzieci i młodzieży, a także wychowanie w duchu patriotycznym. Zgodnie z tą zasadą, park ozdobiono 45 popiersiami z białego marmuru, przedstawiającymi poetów, pisarzy, uczonych i bohaterów narodowych. Park do dzisiaj spełnią swe pierwotne funkcję, o czym będzie się można przekonać podczas tego spaceru.

Również w niedzielę odbędzie się na ostatni odczyt dla odznaki z Pawim Piórem. O krakowskim Kazimierzu opowie dr hab. prof. UP JPII Bogusław Krasnowolski. Rozpoczęcie o godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. św. Jana 12.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-03-31
Data aktualizacji: 2019-03-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź