Ponadprzeciętna praca doceniona

Prof. Antoni Dziatkowiak odebrał podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Ponadprzeciętna praca doceniona
Fot. Błażej Siekierka

- Jak przejść do historii? Otóż pomógł mi w tym wspaniały człowiek, znakomity kapłan, który kocha ludzi – ks. inf. Jerzy Bryła. Któregoś wieczoru wracam do domu, miga dioda na telefonie. Odsłuchuję wiadomość. „Mówi Jerzy Bryła, proszę o kontakt”. Oddzwaniam i mówię „Szczęść Boże Księże Infułacie, czym mogę służyć?” Słyszę: „Służyć już pan profesor nie musi, bo ma pan zasługi dla Krakowa. Operował pan tylu księży i dostojników kościoła. U świętego Salwatora doszliśmy do wniosku i rada parafialna uchwaliła, że przydzielamy panu działkę na cmentarzu Salwatorskim”. Troszkę mi się zrobiło chłodno na grzbiecie. Pytam więc, „Ekscelencjo Księże Infułacie, co ja mam formalnie w tej sprawie uczynić? Formalnie nic – tylko umrzeć”. (…) Cieszę się, że mamy tę piwniczkę na Wzgórzu Salwatorskim, będę miał piękny widok na Tatry. I będę prosił nasze córki, aby pod moim nazwiskiem było napisane: Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Następne pokolenia czytając to dojdą do wniosku, że chyba warto ponadprzeciętnie pracować dla dobra wspólnego, dla Krakowa i krakowian, bo będzie to zauważone i docenione, za co w imieniu własnym oraz rodziny bardzo dziękuję – mówił laureat Antoni Dziatkowiak podczas sesji uroczystej.

Z kolei Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa podkreślał, że tytułem Honorowego Obywatela Miasta Krakowa obdarza się ludzi wybitnych i zasłużonych dla naszego miasta. - Dziś pragniemy uhonorować tym zaszczytnym wyróżnieniem profesora Antoniego Dziatkowiaka, znanego i cenionego polskiego kardiochirurga. Postać wybitną, o wielkim sercu, mądrości, talencie i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Szanowny Honorowy Obywatelu Miasta Krakowa - jesteś naszą dumą, tak wiele Ci zawdzięczamy. Dzięki twoim umiejętnościom, wiedzy i doświadczeniu znacząca liczba chorych pacjentów powróciła do zdrowia. Sprawiłeś, że ich serca zaczęły znowu mocniej bić, przywróciłeś im wiarę i siłę, by mogli jak najdłużej cieszyć się życiem. Misja, którą pełnisz jest bezcennym darem, szansą na nową i lepszą rzeczywistość. Dziękujemy Ci za to, że jesteś i za wszystko, co zrobiłeś dla naszego miasta – mówił Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Prof. Antoni Dziatkowiak urodził się 26 maja 1931 r. w Rogaczewie Wielkopolskim. W roku 1951 podjął studia lekarskie, początkowo
na Uniwersytecie Karola w Pradze, a następnie w Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie w 1956 r. uzyskał dyplom lekarza medycyny. Profesor Antoni Dziatkowiak posiada specjalizacje z chirurgii ogólnej, torakochirurgii, kardiochirurgii i transplantologii klinicznej. Jest ekspertem w dziedzinie wszczepiania i bankowania homogennych zastawek aortalnych – tę metodę wprowadził w Polsce w 1974 r. Jest współtwórcą polskiej transplantologii serca, współwykonawcą pierwszego polskiego przeszczepienia serca w 1969 r., inicjatorem programu „Ostre serce”. W 1988 r. prof. Dziatkowiak wykonał pierwszy w Krakowie przeszczep serca i do 2001 r., wraz z zespołem, poprowadził ponad 500 transplantacji serca. W czerwcu 2019 r. mija 40 lat zawodowej i społecznej działalności prof. Antoniego Dziatkowiaka w Krakowie.

Pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Zobacz także