Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj Kraków i zdobądź odznakę!

Już w sobotę i niedzielę Koło Grodzkie PTTK zaprasza na kolejne spacery w ramach trwającej  48. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.

Fot. Jan Graczyński

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras
z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

sobota, 16 listopada:

  • dla odznaki brązowej: „Kraków w legendzie i opowieści”

    Niektóre legendy o Krakowie zna każdy Polak – o Wandzie co nie chciała Niemca, o królu Kraku, o żółtej ciżemce czy o smoku. A czy wiecie, że mamy swoją Białą i Czarną Damę, a nawet jeźdźca bez głowy?
    Spotkanie o godz. 9.00 w holu Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15-16.

  • dla odznaki srebrnej: cmentarz Salwatorski
    Pięknie położony u stóp kopca Kościuszki cmentarz założono w 1865 roku. Wśród wielu postaci znanych krakowian pochylimy się nad mogiłą najmłodszego syna poety Adama Mickiewicza - Józefa Rafała. Przypomnimy też „Ostatniego z wielkich” - zmarłego w 2016 roku Andrzeja Wajdę.
    Spotkanie o godz. 11.00 przy bramie głównej cmentarza Salwatorskiego, al. Waszyngtona.

niedziela, 17 listopada:

  • dla odznaki brązowej: „Tablice pamiątkowe w obrębie Starego Krakowa”

    Podczas spaceru poznamy tablice – miejsca, które upamiętniają nie tylko zasłużone dla Krakowa postacie, ale także ważne wydarzenia z życia naszego miasta oraz kraju. Z każdą z nich związana jest konkretna historia, którą warto znać.
    Spotkanie o godz. 9.00 w holu Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15-16.

  • dla odznaki złotej: „Dawne krakowskie księgarnie, drukarnie i gazety”
    Kraków był niewątpliwie najważniejszym ośrodkiem drukarstwa i prasy w Polsce i w Europie środkowo-wschodniej. Tutaj powstawały pierwsze książki w języku polskim jak: „Raj duszny” Biernata
    z Lublina, wydrukowany w 1513 r. w oficynie Floriana Unglera. Tu ukazała się pierwsza polska gazeta „Merkuriusz Polski”, wydana w 1661 r. w kamienicy Szoberowskiej przy Małym Rynku. Pierwsza książka historyczna to „Chronica Polonorum” Macieja Miechowity wydana 1527 u Hallerów (jeden
    z najsławniejszych rodów drukarskich). Najpopularniejsza „Gazeta Krakowska” zwana krakauerką zaczęła ukazywać się w czerwcu 1794 r., wydawcą był Jan Maj. Drukarze, a także introligatorzy mieli swoje cechy rzemieślnicze. Najpopularniejsza introligatornia krakowska to pracownia Roberta Jahody czynna od 1887 r. Największym magnatem prasowym był senator i polityk Marian Dąbrowski, wydawca „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”.
    Spotkanie o godz. 9.30 w holu Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15-16.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-11-15
Data aktualizacji: 2019-11-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź