Segregacja odpadów
Kraków w dobrym klimacie – SegregujeMY, czyli jak właściwie segregować odpady.
Wszyscy wiemy, jak ważne dla stanu środowiska naturalnego, jakości naszego życia i zdrowia jest to, w jaki sposób postępujemy z odpadami. Mimo, że od kilku lat w naszym kraju obowiązują przepisy regulujące ten obszar, wiele osób ma nadal kłopot z właściwym przyporządkowaniem odpadów (szczególnie tych nietypowych) do jednej z pięciu podstawowych kategorii. Każda z nich jest oznaczona kolorem i przypisana do jednego rodzaju odpadów. Właściwe segregowanie sprawia, że znaczna część odpadów może zostać poddana przetworzeniu (recyclingowi), dzięki czemu zyskają drugie życie i nie trafiają na wysypiska.
Właściwa segregacja odpadów to obecnie nie tylko nasz obywatelski obowiązek, ale także powinność wobec środowiska, działanie które przysłuży się nie tylko nam, ale także kolejnym pokoleniom.
Jak to robić? Oto krótki poradnik właściwej segregacji odpadów, czyli przyporządkowanie ich do odpowiedniego koloru pojemnika lub worka na odpady:
- ŻÓŁTY POJEMNIK (LUB WOREK)
Metale i tworzywa sztuczne – plastikowe butelki i opakowania po żywności, plastikowe worki, reklamówki, opakowania po środkach czystości, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po napojach), metalowe puszki, drobny złom żelazny, styropian (niebudowlany).
- NIEBIESKI
Papier – niezatłuszczone opakowania z papieru, kartonu, torby i worki papierowe, gazety i czasopisma, katalogi i ulotki, papier biurowy, zeszyty i książki, papier pakowy.
- ZIELONY
Szkło – szklane butelki i słoiki po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach (jeżeli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).
- BRĄZOWY
Bio – odpadki warzywne i owocowe (obierki itp.), resztki jedzenia (bez mięsa i kości), fusy po kawie i herbacie.
- CZARNY
Odpady zmieszane – zatłuszczony papier, zabrudzone folie, zużyte ręczniki i papierowe chusteczki, papier lakierowany i powleczony folią, artykuły higieniczne (np. pieluchy), szkło stołowe, ceramika, porcelana, kryształy, szkło żaroodporne, lustra, mięso, kości i ości.
Uwaga:
Odpady budowlane i rozbiórkowe oraz inne problemowe odpady, których nie można umieszczać w pojemnikach, mieszkańcy Gminy Miejskiej Kraków mogą nieodpłatnie oddawać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (LAMUSOWNIA, ul. Nowohucka 1, oraz PGOW, ul. Krzemieniecka 40).
Cennym surowcem wtórnym jest STYROPIAN. Poniżej instrukcja postępowania z odpadami ze styropianu:
Na stronie krakowskiego MPO jest dostępna praktyczna, intuicyjna wyszukiwarka, która ułatwi przypisanie odpadów do właściwej grupy.
W bazie wyszukiwarki jest obecnie kilka tysięcy odpadów i codziennie dodawane są nowe. Jeżeli jednak nie znajdziemy odpowiedzi na wpisaną frazę, możemy zapytać o to pracowników MPO pod adresem e-mail: wyszukiwarka@mpo.krakow.pl, którzy uzupełnią bazę i udzielą nam wskazówek.
Wyszukiwarka jest dostępna tutaj.
Poradnik opracowany przez krakowskie MPO można pobrać w formacie pdf do własnego użytku tutaj
Wszystkich, którzy chcą przypomnieć sobie zasady segregacji odpadów, zapraszamy na pierwszą część serialu edukacyjnego „Ekopolscy w Krakowie”.
Serial został przygotowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Więcej odcinków można znaleźć na stronie MPO tutaj