Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Norymberga

Historia współpracy:

Ramowe porozumienie o współpracy pomiędzy Krakowem a Norymbergą zostało podpisane 2 października 1979 roku, zaś Umowa o współpracy na zasadach miast bliźniaczych - 9 grudnia 1991 roku Współpraca z Norymbergą należy do wzorcowych, zarówno pod względem zakresu kontaktów, jak i ich intensywności. Dotyczy niemal wszystkich dziedzin życia - współpracy szkół i młodzieży, kultury, promocji, sportu, gospodarki komunalnej, służby zdrowia, funkcjonowania samorządu miejskiego, osób niepełnosprawnych, funduszy Unii Europejskiej, kontaktów mieszkańców, ogrodów zoologicznych, straży pożarnych. Różne środowiska obu miast nawiązały kontakty, prowadzone często bez pośrednictwa urzędów. Dowodem intensywności wzajemnych kontaktów były obchody kolejnych jubileuszy: 25-lecia partnerstwa obu miast w 2004 roku, 30-lecia w 2009 roku, 35-lecia w 2014 roku i 40-lecia w 2020 roku. Cennym elementem współpracy, który nie ma precedensu w kontaktach z innymi miastami partnerskimi, jest działalność Domu Krakowskiego w Norymberdze i Domu Norymberskiego w Krakowie. Obie te placówki działają od 1996 roku i pełnią rolę nieformalnych ambasad obu miast.

Dom Krakowski w Norymberdze

  • Miasta podpisały umowy dzierżawne dotyczące utworzenia Domu Norymberskiego w Krakowie (umowa z 1993 roku) oraz Domu Krakowskiego w Norymberdze (umowa z 1994 roku). Domy zostały uroczyście otwarte w czerwcu 1996 roku.
  • Działalność Domu Krakowskiego w Norymberdze finansowana jest przez Urząd Miasta Krakowa oraz wspierana przez Urząd Miasta Norymbergi. Kraków nieodpłatnie korzysta z nieruchomości położonej niedaleko centrum na terenie dawnej baszty w ciągu murów obronnych, przy ul. Hintere Insel Schütt 34.
  • Dom Krakowski za pośrednictwem działającego w nim Centrum Kulturalnego organizuje wiele różnych imprez – wystawy, koncerty, spotkania autorskie, odczyty, dyskusje, festyny. Od 2006 roku Dom Krakowski jest organizatorem Tygodnia Filmu Polskiego w Norymberdze, a od roku 2008 festiwalu jazzowego pod nazwą PolenAllergie. Oprócz tego w Domu Krakowskim funkcjonuje restauracja oraz Centrum Informacji o Krakowie, prowadzone przez Biuro Podróży „Polenreisen". Maja tu również swoje siedziby Towarzystwo Polsko-Niemieckie we Frankonii oraz stowarzyszenie „Wieża Krakowska", które w Domu Krakowskim organizują swoje imprezy.
  • Przedsięwzięciem Domu Krakowskiego, które miało szczególny charakter, była inicjatywa zaproszenia Wisławy Szymborskiej do Norymbergi przez jej mieszkańców w grudniu 2009 roku Po śmierci artystki z inicjatywy Domu Krakowskiego w Norymberdze odbył się 20 marca 2011 roku wieczór poświęcony Wisławie Szymborskiej z udziałem wielu artystów i licznie zgromadzonej publiczności.
  • Regionalna Grupa Związku Pisarzy Niemieckich w Środkowej Frankonii przyznała w 2010 roku Domowi Krakowskiemu w Norymberdze Nagrodę im. Hermanna Kestena za imprezy kulturalne, które przyczyniają się do dialogu między mieszkańcami obu miast partnerskich oraz umożliwiają dostęp do wydarzeń kulturalnych w tych miastach i wspieranie twórców kultury ponad granicami. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Domu Krakowskim 29 listopada 2010 roku.
  • O obchodach 15-lecia Domu Krakowskiego w Norymberdze w 2016 roku czytaj więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”
  • Podczas międzynarodowej konferencji, która pod hasłem „Hala wielofunkcyjna zamiast pałacu prezydialnego" odbyła się od 20 do 22 kwietnia 2012 roku w Akademii Baltica w Sankelmark (Szlezwik-Holsztyn), reprezentujący Urząd Miasta Krakowa Marek Bruno-Kamiński wygłosił prezentację na temat działalności Domu Krakowskiego w Norymberdze i Domu Norymberskiego w Krakowie. 
  • Grażyna Wanat jako przedstawicielka Domu Krakowskiego 2 lipca 2013 roku otrzymała specjalne wyróżnienie za film „Urodziny. Norymberga czeka na Wisławę Szymborską” w konkursie Fundacji Wisławy Szymborskiej: „Wolę kino. Konkurs na film krótkometrażowy o poezji”.
  • O obchodach 20-lecia Domu Krakowskiego w Norymberdze w 2016 roku czytaj więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”
  • W 2021 roku przypadał jubileusz 25-lecia Domów. Dom Norymberski był jednym z organizatorów wydarzeń towarzyszących obchodzonemu w tym samym roku 500-leciu Dzwonu Zygmunt na Wawelu.

Więcej informacji o Domu Krakowskim w Norymberdze...
 

Dom Norymberski w Krakowie
 

  • Umowa w sprawie utworzenia Domu Norymberskiego w Krakowie podpisana została podczas Dni Krakowa w Norymberdze 1 lipca 1993 roku przez Prezydenta Krakowa Józefa Lassotę i Nadburmistrza Norymbergi Petera Schönleina.
  • Miasto Norymberga wyremontowało na własny koszt kamienicę przy ul. Skałecznej 2, przeznaczoną na Dom Norymberski. Po wygaśnięciu 40-letniego okresu najmu budynek zostanie bez żadnych dodatkowych opłat zwrócony Miastu Kraków. W przypadku finansowania Domu Norymberskiego funkcjonuje podobna zasada jak w przypadku Domu Krakowskiego - jego działalność finansowana jest przez Urząd Miasta Norymbergi i wspierana przez Urząd Miasta Krakowa.
  • Na inaugurację działalności Domu Norymberskiego w Krakowie w czerwcu 1996 roku przyjechali przedstawiciele władz i kilkuset mieszkańców Norymbergi. Dla gości z Norymbergi został zorganizowany Jarmark Galicyjski na placu Wolnica i Biesiada Staropolska na dziedzińcu Collegium Maius.
  • Dom Norymberski uczestniczy aktywnie w organizacji imprez kulturalnych w Krakowie. Należą do nich wystawy, instalacje na fasadzie Domu Norymberskiego, przedsięwzięcia artystyczne w przestrzeni publicznej, spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania i wieczory autorskie.
  • W latach 1998–2006 Dom Norymberski realizował projekt „SZUM – Spotkania z językiem i kulturą", mający na celu prezentację literatury niemieckojęzycznej i związanych z nią dziedzin kultury.
  • Jedną z instytucji kulturalnych, z którymi Dom Norymberski nawiązał współpracę, był znany krakowski klub „Alchemia". W maju i czerwcu 2005 roku pokazywana była w nim wystawa „sightseeing" autorstwa norymberskiej artystki Pirko Schröder (instalacja poświęcona Krakowowi i Norymberdze), natomiast 25 maja 2005 roku wystąpiła tam norymberska grupa muzyczna „Buddy & The Huddle".
  • W kwietniu i maju 2005 roku w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha" w Krakowie z inicjatywy Domu Norymberskiego pokazana została wystawa norymberskiego artysty Udo Kallera, natomiast w lipcu i sierpniu 2005 roku artysta z Norymbergi Thomas May prezentował tam projekt „Źdźbło trawy", zorganizowany przez Dom Norymberski w ramach Roku Polsko-Niemieckiego. Kolejnym przykładem współpracy Domu Norymberskiego i Centrum „Manggha" była wystawa prac Güntera Dollhopfa z Norymbergi i Toshiro Hamano z Japonii pt. „Bieguny cywilizacji". Wystawa odbyła się w ramach jubileuszu 40-lecia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, od wielu lat współpracującego z partnerami w Norymberdze.
  • Ciekawymi przedsięwzięciami Domu Norymberskiego poświęconymi znanym postaciom w historii i kulturze Niemiec były m.in.:

- projekt „Kaspar Hauser - człowiek zagadka" - wystawa, wykład i pokazy filmów (8-31 marca 2007 roku)
- pokazy filmowe „Ludwik II Bawarski. Król bajkowy, szalony czy genialny" w ramach wystawy „Nauczyciele Matejki, Grottgera, Gierymskich" (Muzeum Narodowe w Krakowie, 21-27 kwietnia 2007 roku)
- projekt z okazji 200 rocznicy śmierci Heinricha von Kleista, zorganizowany wspólnie z Instytutem Goethego i we współpracy z Teatrem „Bagatela" oraz Narodowym Teatrem Starym (pokazy teatralne i filmowe od 25 listopada do 2 grudnia 2011 roku)
- wystawa ilustracji książkowych i grafik „Max Ernst. Kochanek wyobraźni” wraz z pokazami filmowymi i spotkaniami w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (22 października 2013 roku – 7 stycznia 2014 roku)
Wśród spektakli teatralnych zorganizowanych przez Dom Norymberski wymienić należy występy zespołów z Norymbergi:
- „Opera Papierowa" w wykonaniu unikalnego Teatru Papierowego z Norymbergi (Teatr „Bagatela", 13 października 2005 roku, projekt we współpracy z Instytutem Goethego)
- Spektakl „Woyzeck - przypadek Franza i Marie - według Georga Büchnera" w wykonaniu Theater Kuckuksheim z Norymbergi (Teatr Nowy w Krakowie, 23 maja 2007 roku)
- Spektakl „Czarodziejski Flet - wyzwanie" w wykonaniu Thalia Kompagnons - Ensemble Kontraste - Tafelhalle w Norymberdze (Teatr im. J. Słowackiego, 27 maja 2007 roku)

  • Dom Norymberski zorganizował w Krakowie w 2008 roku imprezy dla uczczenia jubileuszu 480-lecia śmierci Albrechta Dürera. Na fasadzie Domu Norymberskiego umieszczona została instalacja Ottmara Hörla, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, w oparciu o akwarelę Dürera „Młody zając", oraz instalacja Piotra Lutyńskiego, polegająca na upodobnieniu Domu Norymberskiego do Domu Albrechta Dürera w Norymberdze. 20 kwietnia 2008 roku zorganizowane zostało układanie na płycie Rynku Głównego w Krakowie największych puzzli świata (15 x 20 m) na postawie obrazu „Portret młodej Wenecjanki" Albrechta Dürera. Akcji tej towarzyszyła wizyta delegacji miasta Norymbergi i dziennikarzy norymberskich w Krakowie w dniach 18-21 kwietnia 2008 roku Delegacji przewodniczyła prof. Julia Lehner, Członkini Zarządu Miasta Norymbergi ds. Kultury, która spotkała się z Zastępcą Prezydenta Elżbietą Lęcznarowicz i Pełnomocnikiem ds. Kultury i Promocji Miasta Filipem Berkowiczem.
  • Dom Norymberski jest głównym organizatorem odbywającego się od 2003 roku Tygodnia Filmu Niemieckiego w Krakowie. W realizacji Tygodnia Filmu Niemieckiego uczestniczą niemieccy i polscy dystrybutorzy filmowi i Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie. Tydzień Filmu Niemieckiego zastąpił organizowany wcześniej Tydzień Filmu Bawarskiego, który po raz pierwszy odbył się w 1997 roku.
  • W latach 2007-2013 w drugiej połowie listopada Dom Norymberski organizował doroczny przegląd filmowy z cyklu „Obrazy historii". Przeglądy w poszczególnych latach poświęcone były następującym tematom:

- Upadek muru berlińskiego w kinie niemieckim (2007)
- Terroryzm zachodnioniemiecki lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. (2008)
- Szczęśliwy Jaś? Obywatel Niemiec Wschodnich spogląda na miejsce, w którym stał mur (2009)
- Między otchłanią winy a cierpieniem. Niemieckie losy w latach 1939-1945 (2010)
- Obrazy Żydów we współczesnym filmie niemieckim (2011)
- Ojczyzna–obczyzna – filmowa mapa migracji w Niemczech (2012)
- Historia jako kobieta – kobieta jako legenda (2013)

  • Od czerwca 2011 roku Dom Norymberski posiada własną galerię i salę służącą spotkaniom w swojej siedzibie przy ul. Skałecznej. Została ona otwarta z udziałem Nadburmistrza Norymbergi Ulricha Maly i Magdaleny Sroki, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa.
  • Z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO2012 rozgrywanych na stadionach Polski i Ukrainy, Dom Norymberski we współpracy z Instytutem Goethego zorganizował projekt „Futbol w kulturze i sztuce"
  • Podczas pobytu przewodniczącej grupy krajowej CSU w Bundestagu 27 września 2014 roku w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone współpracy partnerskiej Krakowa i Norymbergi. Z Gerdą Hasselfeldt w Domu Norymberskim rozmawiali m. in. Konsul Generalny RFN w Krakowie Werner Köhler, kierująca Domem Norymberskim Renata Kopyto i Marek Bruno-Kamiński, reprezentujący Kancelarię Prezydenta Urzędu Miasta Krakowa.
  • W ramach Festiwalu Conrada w Krakowie w 2014 roku Dom Norymberski był współorganizatorem wydarzeń poświęconych współczesnej recepcji dzieła Franza Kafki pod nazwą „Przemiana: Kafka w obrazach”.
  • Od 20 marca do 18 kwietnia 2015 roku Dom Norymberski w Krakowie zorganizował wystawę prac artystek z Polski, Niemiec i Anglii pt. „Krzątaczki". Prace prezentowane były w Galerii Domu Norymberskiego oraz w przestrzeni publicznej krakowskiego Kazimierza. Już od 13 marca wystawie towarzyszyły także inne wydarzenia – np. pieczenie wernisażowych ciastek, czy warsztaty szycia podomek. Pod hasłem „Kantor – nieobecny obecny” Dom Norymberski w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, zespół wokalny Cracow Singers oraz niemiecki zespół instrumentalny Ensemble Kontraste zorganizowały 11 października 2015 roku w nowym budynku Cricoteki performance muzyczny inspirowany twórczością Tadeusza Kantora pt. „UBI SUNT".
  • Dom Norymberski i Festiwal Conrada były współorganizatorami wystawy fotografii Gisèle Freund, która pokazywana była w Muzeum Narodowym w Krakowie od 22 października 2015 roku do 24 stycznia 2016 roku. Zasadniczą częścią wystawy były portrety wybitnych pisarzy z lat 30-tych XX wieku.
  • O obchodach 20-lecia Domu Norymberskiego w Krakowie czytaj więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”.

Więcej informacji o Domu Norymberskim w Krakowie

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
 

  • Międzyuczelniana Agencja Usług dla Studentów Erlangen – Norymberga [Studentenwerk Erlangen – Nürnberg] i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie prowadzą od 1987 roku wymianę studentów z obu krajów. O współpracy chórów uniwersyteckich w obu miastach, która jest jednym z elementów wymiany studentów, czytaj również w dziale „Kultura”.
  • Chorągiew Krakowska ZHP prowadzi od 1993 roku wymianę z organizacją „Kreisjugendring" w Norymberdze, zrzeszającą kilkadziesiąt organizacji młodzieżowych w tym mieście. W ramach tej współpracy w pierwszym półroczu 2014 roku delegacja krakowskiego ZHP odwiedziła Norymbergę. We współpracy krakowskiego ZHP i norymberskiego „Kreisjugendring” w dniach 6–12 kwietnia 2015 roku odbyło się w Norymberdze polsko-niemieckie seminarium dla instruktorów, poświęcone zagadnieniom polskiego folkloru, kultury i obyczajów w pracy z młodzieżą.
  • Sekcja Zawodów Gastronomicznych Szkoły Zawodowej nr 3 w Norymberdze oraz Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 im. Majora Henryka Sucharskiego w Nowej Hucie współpracują ze sobą od 1995 roku Obie szkoły uczestniczą ponadto od 2007 roku w realizacji programu Leonardo. Program ten umożliwił miedzy innymi czterotygodniowe praktyki uczniów z Krakowa w hotelach i placówkach gastronomicznych Norymbergi.
  • W dniach 24-28 września 2003 roku w Krakowie i Zakopanem po raz trzeci zostało zorganizowane polsko-niemieckie seminarium socjologiczne z udziałem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Norymberdze. Analogiczne - czwarte już w ramach współpracy obu uczelni - seminarium socjologów odbyło się w Norymberdze w dniach 27-29 września 2004 roku
  • Partnerstwo między Pirckheimer-Gymnasium i X LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zostało nawiązane w 2003 roku. Delegacja szkoły z Norymbergi przebywała w Krakowie po raz pierwszy na początku października 2003 roku.
  • W 2004 roku Peter-Vischer-Schule z Norymbergi podjęło współpracę z Gimnazjum nr 22 w Krakowie. Pierwsza delegacja szkoły z Norymbergi gościła w Krakowie w marcu 2004 roku. W 2008 roku uzgodniono, że Peter-Vischer-Schule współpracować będzie dodatkowo z Gimnazjum nr 39 w Krakowie.
  • Jakob-Muth-Schule to szkoła specjalna dla osób niepełnosprawnych umysłowo prowadzona przez organizację Lebenshilfe Nürnberg. Od 2004 roku szkoła prowadzi współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie.
  • Z inicjatywy rozgłośni radiowych Krakowa i Norymbergi oraz Urzędu Miasta Norymbergi w roku 2005 zorganizowany został projekt „Klasówka z przyszłości". Wzięły w nim udział kilkunastoosobowe grupy uczniów z Krakowa (VIII LO) i Norymbergi. Pierwsza część projektu została zrealizowana między 20 a 25 czerwca 2005 roku w Norymberdze, zaś rewizyta uczestników z Norymbergi w Krakowie i Oświęcimiu odbyła się między 31 października a 6 listopada 2005 roku Z gośćmi niemieckimi spotkał się Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Henryk Bątkiewicz. Efektem projektu były dwie części audycji pt. „Klasówka z przyszłości", które wyemitowane zostały na antenie Radia Kraków i Bayerischer Rundfunk oraz w lokalnych telewizjach.
  • W II Forum Młodzieży z Polski i Niemiec „Pamięć buduje przyszłość" - które zostało zorganizowane w Krakowie przez XIV LO w dniach 15-21 września 2007 roku pod hasłem „Nie tylko wspólne czytanie legend... Kraków w 750 lat od lokacji na prawie magdeburskim" - uczestniczyło między innymi 15 uczniów i 2 nauczycieli z Neues Gymnasium w Norymberdze.
  • 9 października 2007 roku delegacja szkoły Sperber-Schule z Norymbergi (uczniowie i nauczyciele) spotkała się w Urzędzie Miasta Krakowa z Zastępcą Prezydenta, Elżbietą Lęcznarowicz. 10 października na stadionie „Nadwiślanu" uczniowska drużyna Sperber-Schule rozegrała mecz piłki nożnej z drużyną Zespołu Szkół Społecznych Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego przy ul. Szablowskiego.
  • W 2007 roku Urząd Miasta Norymbergi rozpisał wśród gimnazjów norymberskich konkurs na krótki film o stereotypach i uprzedzeniach istniejących wśród młodzieży norymberskiej. Nagrodą za najlepszy film była 5-dniowa wycieczka do Krakowa. Nagrodę tę otrzymały ex aequo 2 grupy - jedna z Neues Gymnasium Nürnberg, druga zaś z Labenwolf-Gymnasium.
  • Grupa teatralna z II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie uczestniczyła w dniach 27 czerwca - 7 lipca 2008 roku w projekcie teatralnym „Miejsca cieni" w Norymberdze. Premiera przedstawienia miała miejsce w Centrum Dokumentacji - Terenie Zjazdów III Rzeszy w Norymberdze. Urząd Miasta Krakowa zapewnił transport uczestników projektu do Norymbergi.
  • 11 lipca 2008 roku w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się całodzienne seminarium młodzieży i pedagogów z Gimnazjum im. Melanchtona w Norymberdze i Gimnazjum im. A. Schweitzera w Erlangen.
  • 30 kwietnia 2009 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz spotkała się z grupą 33 uczniów Bawarskiej Szkoły Administracji oraz ich opiekunami - przedstawicielami Urzędu Miasta Norymbergi. Bawarska Szkoła Administracji ma status szkoły zawodowej, w której nauka trwa 3 lata i odbywa się w dwóch blokach: nauczania i praktyki, przy czym miejscem praktyk jest Urząd Miasta. Szkoła rekrutuje uczniów w wieku od 17 do 20 lat i nie wymaga świadectwa maturalnego.
  • W pierwszym półroczu 2014 roku w norymberskim ratuszu gościły aż cztery grupy z Krakowa: delegacje Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla dzieci niewidomych, Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz krakowskiego Gimnazjum nr 39. Nastąpiło to w ramach współpracy wspomnianych szkół i organizacji z partnerami w Norymberdze.
  • W czerwcu 2015 roku Szkoła Podstawowa i Średnia „Thusneldaschule” z Norymbergi nawiązała współpracę z Gimnazjum nr 12 w Krakowie w celu realizacji projektu w ramach programu Unii Europejskiej „Młodzież w akcji” w roku szkolnym 2015/2016. Projekt przewidywał udział młodzieży w wieku 13 – 17 lat, w grupach do 15 uczniów z każdej ze szkół. Nawiązanie współpracy było możliwe dzięki pośrednictwu Urzędu Miasta Norymbergi i Urzędu Miasta Krakowa.
  • Akademia Muzyczna w Krakowie i Wyższa Szkoła Muzyczna w Norymberdze ponownie nawiązały współpracę w 2015 roku z zamiarem kontynuowania jej w latach następnych. Podczas pobytu grupy wykładowców i studentów z klasy perkusji na norymberskiej uczelni w Krakowie w dniach 15–20 października 2015 roku odbyły się wspólne warsztaty oraz koncert finałowy z udziałem młodych muzyków z obu miast. Rewizyta krakowskich studentów i wykładowców z klasy perkusji miała miejsce w Norymberdze w dniach 6 – 10 grudnia 2015 roku. Końcowy koncert z udziałem gości i gospodarzy odbył się w norymberskim Kościele dla Młodzieży LUX.

Gospodarka komunalna i usługi publiczne
 

  • W latach 1989 - 2008 Przedsiębiorstwo Komunikacyjne VAG z Norymbergi częściowo nieodpłatnie przekazało Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Krakowie 129 wagonów tramwajowych, znanych jako „tramwaje norymberskie”. W zamian za to krakowskie MPK wyremontowało stary model wagonu tramwajowego „Zeppelin”, który obecnie znajduje się w Norymberskim Muzeum Komunikacji.
  • W końcu września 2006 roku na nowym torowisku w ciągu ul. Pawiej w Krakowie zaczęły kursować trzy dwukierunkowe tramwaje N8 z Norymbergi, które zakupione zostały po zredukowanej cenie 35 tys. € za jeden wagon używany. Łączna cena zakupu i dostosowania do ruchu jednego wagonu tego typu wyniosła ok. 100 tys. € (nowe bombardiery kosztują ok. 7 mln. PLN). 7 kolejnych wagonów tramwajowych zakupionych na podobnych zasadach zostało sukcesywnie przekazanych naszemu miastu do końca września 2009 roku.
  • W dniach 27-29 listopada 2007 roku w Norymberdze przebywał Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Tadeusz Trzmiel. Spotkał się on z Zastępcą Nadburmistrza Norymbergi, Horstem Förtherem, członkiem Zarządu Miasta ds. gospodarczych, Rolandem Fleckiem, przedstawicielami Zarządu Miejskiej Spółki Komunikacyjnej VAG oraz radnymi miasta Norymbergi. Rozmowy w Norymberdze dotyczyły m.in. obszarowego sterowania ruchem, organizacji Mistrzostw EURO 2012, zarządzania targami oraz składania wspólnych wniosków o dotacje z funduszy europejskich. Prezydent Trzmiel obejrzał też nową linię metra w Norymberdze i złożył wizytę w Domu Krakowskim.
  • 27 maja 2008 roku w konferencji na temat migracji pracowników w Europie, organizowanej przez Urząd Miasta Norymbergi i Związek Miast Niemieckich, uczestniczyła dwuosobowa delegacja Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (dyrektor Marek Cebulak oraz wicedyrektor Waldemar Jakubas). Dyrektor Cebulak wygłosił na konferencji referat pt. „Drenaż mózgów czy szansa do wykorzystania. Punkt widzenia państw i miast, z których pracownicy pochodzą".
  • W 2010 roku stowarzyszenie „Przyjaciele Tramwajów w Norymberdze i Fürth" zleciło MPK kompleksowy remont zabytkowej przyczepy tramwajowej BW 336 z 1904 roku. Remont wagonu ukończony został w 2011 roku.
  • Rainer Müller, odchodzący na emeryturę wieloletni dyrektor techniczny Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Norymberdze, otrzymał w Norymberdze 28 czerwca 2012 roku z rąk Prezydenta Jacka Majchrowskiego odznakę Honoris Gratia, przyznaną mu na wniosek zaprzyjaźnionego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. Tego samego dnia z udziałem Prezydenta Jacka Majchrowskiego odbyła się uroczystość przekazania do użytku zabytkowej przyczepy tramwajowej z 1906 roku, która została wyremontowania w Krakowie. Odtąd wagon jest eksponowany w Muzeum Starych Tramwajów w Norymberdze i okazjonalnie kursuje po mieście. W związku z pożegnaniem Rainera Müllera w Norymberdze w dniach 29–30 czerwca 2012 roku przebywał również Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel.
  • 5 stycznia 2013 roku w swoją ostatnią, symboliczną podróż do Muzeum Inżynierii Miejskiej udał się tramwaj GT-6. Popularne „norymbergi" służyły krakowianom przez 18 lat. Jeździły m. in. na trasach linii 2, 11, 18, 23.
  • W maju 2014 roku Urząd Miasta Norymbergi na prośbę Urzędu Miasta Krakowa przygotował materiał zawierający ekonomiczną i społeczną ocenę budowy i funkcjonowania metra w Norymberdze.
  • Powstający w Krakowie Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów i Spalarnia Odpadów w Norymberdze nawiązały współpracę w 2015 roku. Jeszcze przed rozruchem ZPTO w dniach 20 – 25 września 2015 roku w Norymberdze na szkoleniu w tamtejszej Spalarni Odpadów przebywało 10 specjalistów z jej krakowskiego odpowiednika.
  • W październiku 2015 roku Urząd Miasta Krakowa, reprezentowany przez Zarząd Infrastruktury Sportowej, i Urząd Miasta Norymbergi, reprezentowany przez Wydział Kontaktów Międzynarodowych, podpisały list intencyjny w sprawie realizacji w 2016 roku wspólnego projektu, dotyczącego wymiany doświadczeń w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego.
  • W dniach 18-19 listopada 2015 roku w Krakowie przebywali Peter Pluschke, Członek Zarządu Miasta Norymbergi ds. Środowiska Naturalnego i Zdrowia, oraz Stefan Lochmüller z norymberskiego przedsiębiorstwa energetycznego N-ERGIE AG. Wygłosili oni referaty na XII Międzynarodowej Konferencji „Termiczne Przekształcanie Odpadów – od planów do realizacji. Eksploatację spalarni czas zacząć”, zorganizowanej w Krakowie w dn. 17 – 19 listopada 2015 roku, oraz spotkali się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Trzmielem.
  • Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel podczas wizyty w Norymberdze w dniach 25-27 stycznia 2016 roku zapoznał się z funkcjonowaniem Zakładu Przetwarzania Odpadów, elektrociepłowni pracującej w oparciu o blok gazowo-parowy oraz firmy N-ERGIE, dostarczającej w Norymberdze energię elektryczną.
  • Wspólny polsko-niemiecko-ukraiński projekt w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego obejmował wizyty studyjne w Norymberdze (wizyta grupy przedstawicieli krakowskiego ZIS w dn. 19 – 22 kwietnia 2016 roku) i Lwowie oraz sesję samorządową, zorganizowaną w Krakowie 19 października 2016 roku Krakowskim partnerem projektu był Zarząd Infrastruktury Sportowej.

 Jubileusze i prezentacje
 

  • Kulminacją wzajemnych prezentacji kulturalnych obu miast w latach dziewięćdziesiątych były Dni Norymbergi w Krakowie i Dni Krakowa w Norymberdze, a następnie Dni Kultury Polskiej w Bawarii i Dni Bawarii w Polsce, podczas których wiele imprez zorganizowanych zostało w obu miastach partnerskich.
  • Obchody jubileuszu 20-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi w 1999 roku przebiegały w dwóch etapach – w czerwcu odbyły się imprezy i spotkania w Krakowie, a w październiku miała miejsce prezentacja Krakowa w Norymberdze. W Krakowie zorganizowano spotkanie władz Krakowa i Norymbergi z mieszkańcami obu miast, natomiast w prezentacji w Norymberdze oprócz artystów krakowskich i przedstawicieli władz wzięła udział grupa mieszkańców Krakowa i członkowie Bractwa Kurkowego.
  • W 2004 roku obchodzony był jubileusz 25-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi. Z tej okazji w obu miastach odbyły się ich prezentacje. Główna prezentacja Norymbergi odbyła się w czerwcu 2004 roku, natomiast prezentacja Krakowa w Norymberdze miała miejsce w lipcu 2004 roku.
  • Jubileusz 30-lecia współpracy partnerskiej Krakowa i Norymbergi obchodzony był w 2009 roku w obu miastach partnerskich. Centralnym punktem programu obchodów w Norymberdze była konferencja „Znaczenie partnerstw samorządowych dla stosunków polsko-niemieckich", która odbyła się 9 maja 2009 roku. Uczestniczyła w niej oficjalna delegacja miasta Krakowa z Prezydentem Jackiem Majchrowskim. Najbardziej spektakularną imprezą podczas obchodów partnerstwa w Krakowie była instalacja prof. Ottmara Hörla „Dama z łasiczką" na Placu Marii Magdaleny, otwarta 5 września 2009 roku.
  • Obchody 15-lecia działalności Domu Krakowskiego i Domu Norymberskiego miały miejsce w 2011 roku. Kulminacja obchodów jubileuszu w Domu Krakowskim przypadła na koniec września, kiedy do Norymbergi przyjechał Teatr KTO i delegacja miasta Krakowa z udziałem Zastępcy Prezydenta Magdaleny Sroki.
  • IX Międzynarodowy Festyn Miast Partnerskich „Bez granic” w Norymberdze odbył się w dniach 10-11 sierpnia 2013 roku pod hasłem „Norymberga spotyka Kraków”. Patronat nad nim objął Nadburmistrz Ulrich Maly. Norymberskiej publiczności, licznie zgromadzonej w ogrodach zamku Tucherschloss, prezentowali się wykonawcy muzyczni (Joanna Słowińska, Limboski z norymberską grupa GoHo Hobos, zespół Fourth Floor, Paulina Bisztyga), występował Balet Dworski Cracovia Danza, zorganizowane zostały prelekcje, spotkania, występy teatralne dla dzieci, pokazy filmów o Krakowie, interaktywna wystawa fotograficzna, krótki kurs języka polskiego, stoiska gastronomiczne z przysmakami kuchni polskiej, stoisko z krakowskim rzemiosłem artystycznym oraz cieszący się popularnością przemarsz jamników, wzorowany na krakowskiej Paradzie Jamników. Obecna na festynie delegacja Urzędu Miasta Krakowa wręczyła nagrody laureatom konkursu na wiersz o Krakowie.
  • Głównym elementem obchodów 35-lecia partnerstwa w Krakowie był projekt przygotowany przez Dom Norymberski, Fundację Transporter Kultury i stowarzyszenie KulturTransporter. Duża wystawa artystów krakowskich i norymberskich REST-ART-WORK, poświęcona problematyce pracy, pokazywana była na terenie dawnej elektrowni na Kazimierzu od 16 maja do 8 czerwca 2014 roku. Imprezy związane z jubileuszem odbyły się w Norymberdze we wrześniu 2014 roku. Zorganizowano prezentację unikalnego instrumentu Viola Organista, skonstruowanego przez Sławomira Zubrzyckiego, spektakl taneczny „Wokół Wita Stwosza” w wykonaniu baletu Cracovia Danza, warsztaty dla dzieci poświęcone smokowi wawelskiemu, koncerty zespołów Vladimirska i Tomek Grochot Electric Machine, wystawy fotografii Jutty Missbach i Wiesława Majki. Norymbergę odwiedziła delegacja oficjalna Krakowa z udziałem Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Sławomira Pietrzyka.
  • Uroczystości dla uczczenia jubileuszu 20-lecia obu Domów zaplanowane zostały w 2016 roku w Krakowie i Norymberdze. 18 czerwca 2016 roku odbył się festyn Domu Norymberskiego na ulicy Skałecznej z udziałem delegacji Norymbergi pod przewodnictwem Nadburmistrza Ulricha Maly (wystawa „Dwa adresy” Elżbiety Lempp, występy na estradzie zespołów z Norymbergi i Krakowa). Odbyła się też kolejna wizyta mieszkańców Norymbergi do Krakowa. Analogiczny festyn Domu Krakowskiego odbył się w Norymberdze 9 lipca 2016 roku z udziałem delegacji z Krakowa, w składzie której byli m. in. Prezydent Jacek Majchrowski i Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider. Towarzyszyła mu wystawa „20” zorganizowana w przestrzeni publicznej Norymbergi (20 artystów z Krakowa i Norymbergi). Jedną z prac prezentowych w przestrzeni publicznej Krakowa i Norymbergi w ramach wystawy był „Śpiący nosorożec” autorstwa Doroty Hadrian, którą miasto Kraków odkupiło od artystki i przekazało w prezencie Norymberdze. Oficjalne odsłonięcie rzeźby w nowej, docelowej lokalizacji odbyło się dwa lata później, 19 października 2018 roku. Podczas obchodów jubileuszu Domów w Norymberdze z rąk Prezydenta Majchrowskiego odznakę „Honoris Gratia” otrzymała Sylwia Preußer, Zastępca Dyrektora Wydziału Kontaktów Międzynarodowych Urzędu Miasta Norymbergi, od 20 lat odpowiedzialna za współpracę Norymbergi z Krakowem.
  • 40. rocznica partnerstwa Krakowa i Norymbergi, którą oba miasta świętowały w 2019 roku została zaznaczona już 27 października 2018 roku kiedy to Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zasadził symboliczny dąb dla Norymbergi - jeden ze 100 szlachetnych drzew, które posadzono w Przylasku Rusieckim dla uczczenia 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniach 26-28 lipca 2019 roku miała miejsce obszerna prezentacja Norymbergi w Krakowie, w której uczestniczył m.in. Nadburmistrz Norymbergi dr Ulrich Maly. Centralnym punktem obchodów w Norymberdze był koncert Sinfonietty Cracovia, natomiast najbardziej spektakularną imprezą podczas obchodów partnerstwa w Krakowie była instalacja Thomasa Maya "Żółte mlecze" na Wzgórzu Wawelskim, otwarta w lipcu 2019 roku i prezentowana do końca sierpnia.
  • W weekend 13-14 sierpnia 2022 roku mieszkańcy Norymbergi mogli przyjść na zamek Tucherschloss, by wziąć udział w dorocznym święcie organizowanym przez Wydział do Spraw Międzynarodowych Miasta Norymbergi, zwykle poświęconym jednemu z jej miast partnerskich. Podczas festynu miast partnerskich "Bez Granic" zaprezentowali się muzycy - krakowski Bester Quartet i polsko-norymberskie duety: The Silver Lining i Diaz Wojtas. Drugiego dnia festynu, odbyła się już 2. Norymberska Parada Jamników, które wzorem naszego marszu przeszły z rynku na zamek. Ogółem w festynie wzięło udział ok 2000 uczestników. Uczestnicząca w festynie delegacja Urzędu Miasta Krakowa wzięła udział w publicznej debacie poświęconej wyzwaniom, które przed miastami partnerskim stawiają ostatnie wydarzenia, a przede wszystkim pandemia i wojna w Ukrainie.

  • 14 lutego 2024 roku odbyła się prezentacja zabytkowych wagonów tramwajowych Zeppelin, które po wielu miesiącach prac restauracyjnych w krakowskiej Stacji Obsługi i Remontów MPK będą mogły znów wyjechać na tory – jeden w Krakowie, drugi w Norymberdze. Ten wspólny start Zeppelinów, w którym wziął udział przedstawiciel Norymbergi - burmistrz Christian Vogel i Krakowa - Zastępca Prezydenta Bogusław Kośmider, był symbolicznym początkiem obchodów 45-lecia partnerstwa obu miast. Główne wydarzenia jubileuszowe zaplanowano na czerwiec i lipiec 2024 r.

  • W 2024 roku obchodziliśmy jubileusz 45-lecia partnerstwa miast. 22 czerwca przy ul. Skałecznej 2 w Krakowie odbył się Festyn Norymberski, natomiast Kraków zaprezentował się w Norymberdze w dniach 19-21 lipca w ramach weekendowego programu From Krakau with Love. Przy tej okazji odbyły się wizyty oficjalne: Nadburmistrz Norymbergi Markus König po raz pierwszy odwiedził Kraków gdzie - wraz z grupą norymberskich radnych - spotkał się z nowo wybranym Prezydentem Krakowa Aleksandrem Miszalskim.

Kultura

  • Starania w sprawie wspólnego ubiegania się Krakowa i Norymbergi o tytuł Miasta Kultury Europejskiej w 2000 roku podejmowane były na podstawie odrębnego porozumienia obu miast od 1991 roku do drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych. W ramach tych starań wydana drukiem została wspólna publikacja promocyjna obu miast, przekazana następnie wielu politykom europejskim.
  • Współpraca w dziedzinie kultury dotyczy między innymi wymiany artystów, zespołów, wystaw, prezentacji literatury polskiej w Norymberdze i niemieckiej w Krakowie. Przedsięwzięcia te są organizowane od 1996 roku przede wszystkim w Domu Krakowskim w Norymberdze oraz Domu Norymberskim w Krakowie.
  • Partnerstwo Nowohuckiego Domu Kultury z analogicznym ośrodkiem w Norymberdze Gemeinschaftshaus Langwasser zostało zapoczątkowane w 1987 roku. Efektem wieloletniej współpracy obu instytucji są nie tylko wymiany zespołów artystycznych, instruktorów i artystów indywidualnych, organizacja warsztatów, koncertów, występów estradowych, wystaw plastycznych i projektów fotograficznych, ale także długoletnie kontakty osobiste, przyjaźnie i liczne spotkania. Szczególne miejsce we współpracy obu domów kultury zajmował projekt fotograficzny „Kontrasty", przeznaczony dla młodych fotografów z Nowej Huty i Norymbergi i realizowany w cyklu dwuletnim od 2002 roku. Z okazji 30-lecia współpracy Nowohuckiego Centrum Kultury i Domu Kultury Langwasser w Norymberdze delegacja z Norymbergi odwiedziła Kraków, przywożąc wystawę „Norymberga jest barwna”, Drzewko Praw Człowieka i podpisując odnowioną umowę partnerską z NCK.
  • Wydział Kontaktów Zagranicznych Urzędu Miasta Norymbergi realizuje od 2000 roku program stypendialny „Hermann-Kesten-Stipendium" (początkowo co roku, a od 2004 roku w cyklu dwuletnim). Program zakłada zapraszanie do Norymbergi pisarzy i dziennikarzy z miast partnerskich, którzy w wyniku swojego pobytu tworzą artykuły, reportaże lub teksty literackie związane z niemieckim miastem. Stypendyści pracują i poznają miasto, prowadzą rozmowy z kolegami, spotykają się z młodzieżą w szkołach, uczestniczą w wykładach, wycieczkach i specjalnie przygotowanym programie zwiedzania. Ich dwutygodniowy pobyt przypada na maj, czerwiec lub lipiec. Krakowskimi stypendystami miasta Norymbergi byli pisarz Adam Wiedemann (2000), redaktor radia RMF Bogdan Zalewski (2001), pisarka i dziennikarka Katarzyna Zimmerer (2002), Agnieszka Sabor z „Tygodnika Powszechnego" (2004), redaktor krakowskiej „Gazety Wyborczej" Stanisław Mancewicz (2006), redaktor Katarzyna Fortuna z Radia Kraków (2008), krakowski poeta, publicysta i dziennikarz Wojciech Bonowicz (2010), Małgorzata Niemczyńska, autorka specjalizująca się w problematyce kulturalnej i publicystka „Gazety Wyborczej” (2012) i dziennikarz krakowski Bartek Dobroch, związany również z „Gazetą Wyborczą” (2014). W 2016 roku Hermann-Kesten-Stipendium, zorganizowane na przełomie września i października, przeznaczone było dla fotografów z miast partnerskich. Kraków reprezentowany był w Norymberdze przez Łukasza Trzcińskiego.
  • 26 i 27 maja 2005 roku w Kościele Mariackim w Krakowie wystąpił zespół wokalny kościoła Św. Wawrzyńca w Norymberdze wspólnie z niepołomickim chórem „Cantata".
  • W czerwcu 2005 roku krakowski artysta Bogusław Bachorczyk był jednym z uczestników „Kolonii artystów" w norymberskim zamku Almoshof.
  • Chór Policyjny z Norymbergi koncertował 4 czerwca 2006 roku w Kościele Mariackim w Krakowie, zaś 5 czerwca 2006 roku spotkał się w Urzędzie Miasta Krakowa z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Henrykiem Bątkiewiczem. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji wraz z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Tadeuszem Ciurusiem i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
  • W czerwcu 2006 roku występował w Krakowie chór Weiherhof z Zirndorf koło Norymbergi. 22 czerwca 2006 roku z chórem spotkał się Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Henryk Bątkiewicz.
  • W Norymberdze sukces odniosła wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie „Świat przed katastrofą - Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym". Zorganizowana ona została przez Urząd Miasta Norymbergi we współpracy z Archiwum Miejskim w Norymberdze i w dniach 11 kwietnia - 29 maja 2008 roku była pokazywana w Norishalle.
  • W 2008 roku w Norymberdze przebywał Marcin Starzyński, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który w Archiwum Państwowym w Norymberdze poszukiwał materiałów w związku z przygotowywanym „Pocztem Burmistrzów i Prezydentów Krakowa". Nocleg dla krakowskiego naukowca zapewnił Urząd Miasta Norymbergi.
  • Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego koncertował w Norymberdze i Erlangen w listopadzie 2008 roku. Chór Wyższej Szkoły Muzycznej w Norymberdze wraz z Zespołem Instrumentów Dętych z Uniwersytetu w Erlangen kilka miesięcy później przyjechał do Krakowa, gdzie w lipcu 2009 roku wystąpił z koncertami w Bazylice oo. Franciszkanów i w Auli Collegium Novum UJ.
  • W listopadzie 2009 roku potwierdzona została informacja o przyznaniu funduszy Unii Europejskiej na realizację projektu Second Chance, dotyczącego przekształcania terenów postindustrialnych w obiekty i instytucje kulturalne. W ramach projektu zostały zakupione telebimy i nowoczesny, oparty o ekrany dotykowe, system informacji turystycznej dla Muzeum Inżynierii Miejskiej. Została również opracowana nowatorska metodologia rewitalizacji obiektów poprzemysłowych dla działań kulturalnych. Projekt był realizowany w latach 2011 – 2013.
  • Kraków reprezentowany był na festynie w Norymberdze, który odbył się 21 maja 2011 roku z okazji 20-lecia istnienia Wydziału Kontaktów Międzynarodowych Urzędu Miasta Norymbergi (krakowski zespół muzyczny "QKprojecT", stoisko krakowskie przygotowane przez użytkowników Domu Krakowskiego, przedstawiciel Urzędu Miasta Krakowa). Podczas festynu Burmistrz Norymbergi Horst Förther oficjalnie przekazał do użytku nową siedzibę Wydziału Kontaktów Międzynarodowych, mieszczącą się w tzw. "Domu Świętego Ducha" przy placu Hansa Sachsa. W średniowieczu był to szpital i przytułek dla ubogich.
  • Projekcje świetlne i dźwiękowe na Wawelu odbyły się wieczorem 3 czerwca 2011 roku w ramach cyklu „Sąsiedzi 2.0. Polsko-niemiecki festiwal nowoczesnego sąsiedztwa" z okazji przypadającej w 2011 roku dwudziestej rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy oraz w ramach dorocznego Święta Miasta Krakowa. Do udziału w projekcie, który zrodził się z inicjatywy Domu Norymberskiego i Urzędu Miasta Norymbergi i został wsparty organizacyjnie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, zaproszeni zostali artyści z Krakowa, Norymbergi, Frankfurtu nad Menem i Lipska. Norymberga reprezentowana była przez Axela Gercke. Udział w uroczystościach polsko-niemieckich wzięły oficjalne delegacje z Frankfurtu nad Menem, Norymbergi i Lipska. Delegacji z Norymbergi z udziałem trojga tamtejszych radnych, reprezentujących różne partie polityczne, przewodniczył Nadburmistrz Ulrich Maly. Podczas wizyty delegacji z Norymbergi otwarta została nowa galeria w Domu Norymberskim (więcej na ten temat w dziale „Dom Norymberski w Krakowie").
  • Wystawę Fotografie z podróży" Jacka Balcewicza, poświęconą Frankfurtowi nad Menem, Lipskowi i Norymberdze, można było oglądać od 19 września do 14 października 2011 roku w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle.
  • Na zaproszenie Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu w Erlangen i Norymberdze, od 20 lat aktywnie współpracującego z Uniwersytetem Jagiellońskim, w kwietniu 2012 roku przez tydzień w niemieckim mieście partnerskim Krakowa gościł Akademicki chór UJ „Camerata Iagellonica". Podczas koncertów, które odbyły się 24 kwietnia w kościele Mariackim (Frauenkirche) w Norymberdze i 26 kwietnia w kościele Nowego Miasta w Erlangen, artyści z Krakowa i Norymbergi wykonali wspólnie Mszę G-dur  Franciszka Schuberta. Na zaproszenie Uniwersytetu Jagiellońskiego i chóru „Camerata Iagellonica" w Krakowie w 2011 roku gościli madrygaliści z Wyższej Szkoły Muzycznej i zespół instrumentów dętych Uniwersytetu.
  • Od 18 maja do 3 czerwca 2012 roku w magazynach dawnego Dworca Towarowego przy ul. Kamiennej prezentowana była wystawa prac współczesnych polskich i niemieckich artystów z zakresu malarstwa, rzeźby, fotografii, video i instalacji w ramach międzynarodowego projektu artystycznego IDENTITY. Otwarciu wystawy towarzyszył performance muzyczny zespołów grających muzykę eksperymentalną -  Agressiva 69 oraz Scatology. Organizatorem wystawy, podczas której pokazanych zostało 150 prac 41 artystów z Polski i Niemiec, była Fundacja Transporter Kultury.
  • Jubileusz 30-lecia współpracy pomiędzy norymberskim chórem „Palestrina" i akademickim chórem „Organum" działającym przy Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie, świętowany był podczas pobytu chóru „Palestrina" w Krakowie od 6 do 10 września 2012 roku. Oba chóry dały wspólny koncert w kościele Mariackim w Krakowie 8 września 2012 roku.
  • Wystawa Wiesława Majki poświęconej Muzeum Podziemnemu Miasta Krakowa pokazywana była w Urzędzie Miasta Norymbergi we wrześniu i październiku 2012 roku.
  • 19 października 2012 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie otwarta została wystawa prac wybitnego twórcy czeskiego Jiříego Kolářa. Prezentowane prace pochodziły z Neues Museum für Kunst und Design w Norymberdze oraz Muzeum Kampa w Pradze.
  • Na międzynarodowym spotkaniu twórców graffiti w Krakowie w dniach 2–3 czerwca 2013 roku, zorganizowanym w ramach Święta Miasta Krakowa, Norymbergę reprezentował Andreas Zeug. Podobnie jak inni zagraniczni uczestnicy spotkania wykonał on w Krakowie specjalną pracę graffiti na płótnie.
  • 18 grudnia 2013 roku w Norymberdze na Jarmarku Bożonarodzeniowym i w kościele św. Barłomieja koncertował chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II „Psalmodia”.
  • Na „koncercie partnerstwa”, który odbył się 29 kwietnia 2014 roku w Norymberdze, chór mieszany „Camerata Iagellonica” z Uniwersytetu Jagiellońskiego wystąpił wspólnie z zespołami i solistami Wyższej Szkoły Muzycznej w Norymberdze. W programie znalazły się „Carmina Burana” Carla Orffa i dzieła chóralne Józefa Świdera i Julisza Łuciuka.
  • Historycy z Polski, Niemiec i Czech wzięli udział w konferencji naukowej „Kraków – Norymberga – Praga. Elity w średniowieczu i epoce nowożytnej. Pochodzenie, narodowość, mobilność, mentalność", która odbyła się w Krakowie w dniach 16 i 17 października 2014 roku. Konferencję otworzył Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który objął wydarzenie honorowym patronatem. Organizatorami konferencji były Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Archiwum Miasta Pragi oraz Archiwum Miasta Norymbergi.
  • W styczniu 2015 roku Chór Madrygalistów Wyższej Szkoły Muzycznej w Norymberdze oraz Chóry Akademickie Uniwersytetu Jagiellońskiego wystąpiły na dwóch koncertach w Krakowie, które odbyły się w Auli Collegium Novum UJ i w kościele św. Anny.
  • Od lutego do lipca 2015 roku wspólnie z Domem Krakowskim, Domem Norymberskim, miastami Krakowem i Norymbergą oraz klubami „Alchemia” i MUZ fundacja Krakowska Scena Muzyczna realizowała program polsko-niemieckiej wymiany muzycznej o nazwie Majsterstück. Program przybrał formę sześciu koncertów – trzech w krakowskiej „Alchemii” oraz trzech w norymberskim klubie MUZ. Na każdym z nich wystąpiły trzy zespoły: dwa lokalne oraz jeden przyjezdny. Obecna publiczność za pomocą głosowania wybierała zespół, który następnie jechał w podróż do partnerskiego miasta. Odbyło się 6 koncertów, zagrało 11 zespołów z Krakowa i Norymbergi, koncerty zobaczyło ponad 350 osób.
  • Teatr Państwowy w Norymberdze nawiązał w grudniu 2015 roku współpracę z partnerami w Krakowie i instytucjami ogólnopolskimi w kwestii realizacji w 2016 roku polskiej edycji konkursu na dramat współczesny „Rozmawiając ponad granicami – doświadczenia życiowe w czasach przemian społecznych”.  Projekt promowany był pod angielską nazwą „Talking about borders”. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w czerwcu 2016 roku w norymberskim Teatrze Państwowym. Główną nagrodę zdobył zespół autorski Jerzy Wójcicki i Mariusz Więcek za sztukę „Life is Loading”.
  • Partnerski koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego „Camerata Iagellonica” i Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze odbył się 27 kwietnia 2016 roku w Erlangen. Goście z Krakowa spotkali się także 28 kwietnia 2016 roku z przedstawicielami władz miasta Norymbergi.
  • 19 stycznia 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyło się międzynarodowe seminarium „Biblioteka w czasie przełomu”. Wydarzenie zorganizowała Biblioteka Kraków wspólnie z Gminą Miejską Kraków. Wśród 250 uczestników z Polski i zagranicy znalazła się przedstawicielka Norymbergi Elisabeth Sträter (Dyrektorka Biblioteki Publicznej w Norymberdze.
  • W dniach 25-29 stycznia 2018 roku Balet Dworski Cracovia Danza wziął udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Dni Muzyki Dawnej”, która odbyła się na Uniwersytecie Muzycznym w Norymberdze. Podczas wizyty w Norymberdze Balet zaprezentował trzykrotnie spektakl Ballet de Nations, a Romana Agnel poprowadziła warsztaty tańców barokowych dla muzyków.
  • 23 marca 2018 roku w sali koncertowej Meistersingerhalle w Norymberdze odbył się koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Charlesa Oliveri-Munroe i z udziałem wybitnego pianisty Szymona Nehringa, m. in. zwycięzcy jednego z najważniejszych w świecie konkursów pianistycznych im. A. Rubinsteina w Tel Awiwie (2017) i finalisty Konkursu Chopinowskiego (2015). W programie koncertu znalazła się Uwertura koncertowa E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego, "Wariacje na temat Paganiniego" Witolda Lutosławskiego, "Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13" Fryderyka Chopina i "II Symfonia / Symphony No. 2" Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbył się w ramach współpracy pomiędzy instytucjami: Filharmonią Krakowską, a Staatstheater w Norymberdze.
  • 28 stycznia 2019 roku w Sali Miedzianej Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbyła się kolejna edycja Międzynarodowej Konferencji zorganizowanej przez Bibliotekę Kraków we współpracy z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Oferta bibliotek a dostępność odbioru kultury". Dr Christine Sauer z Biblioteki Miejskiej w Norymberdze przedstawiła referat pt. „Digitalizacja i małe biblioteki specjalne: przykład Stadtbibliothek Nürnberg”.

  • W 500. rocznicę zawieszenia na Wawelu i uruchomienia Dzwonu Zygmunt Dom Norymberski we współpracy z Miastem Kraków przygotował multimedialną rekonstrukcję obrazu Jana Matejki "Zawieszenie Dzwonu Zygmunta". To i inne wydarzenia przygotowane z okazji jubileuszu można było śledzić na specjalnie w tym celu uruchomionej stronie 500-Sigismundus.com.

  • W Norymberdze także można było zauważyć jubileusz Dzwonu Zygmunta: 17 lipca o godzinie 13.07 Kościoły Starego Miasta – kościół św. Lorenza, kościół św. Sebalda i kościół św. Idziego – uderzyły w swoje dzwony, aby symbolicznie pozdrowić krakowskiego Jubilata. W kilku lokalizacjach odbyły się koncerty, performanse i pokaz laserów w wykonaniu artystów norymberskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pomoc społeczna i polityka senioralna

 

  • W Targach Warsztatów Osób Niepełnosprawnych, które odbywały się w Norymberdze w dniach 23 -26 lutego 2006 roku wzięli udział przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych z krakowskiej fundacji „Artes" oraz warsztatów terapii zajęciowej przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Nowej Hucie. Monika Borkowska-Żebrowska z Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie przedstawiła polskie doświadczenia w zakresie zapobiegania uzależnieniom podczas konferencji „PrzeŻyć w świecie narkotyków", która odbyła się w Norymberdze w dniach 19-21 listopada 2012 roku.
  • Podczas wizyty delegacji miasta Norymbergi w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” w Krakowie 20 czerwca 2016 roku Nadburmistrz Norymbergi Ulrich Maly, radni Norymbergi i przedstawiciele prasy norymberskiej spotkali się z Bogdanem Dąsalem, Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych, który przedstawił podejmowane w Krakowie działania na rzecz niepełnosprawnych.

Promocja

 

  • W lutym 1997 roku w Domu Krakowskim w Norymberdze utworzono Krakowskie Centrum Informacji i Promocji. Biuro udziela informacji o Krakowie, uczestniczy w targach turystycznych - przede wszystkim w Norymberdze - zajmuje się także dystrybucją materiałów promocyjnych wydawanych przez Kraków.
  • Kraków uczestniczy w tradycyjnych Targach Bożonarodzeniowych w Norymberdze, powszechnie uważanych za najsłynniejsze ze wszystkich targów bożonarodzeniowych. Stoisko krakowskie zlokalizowane wśród innych stoisk z miast partnerskich cieszy się niesłabnąca popularnością wśród mieszkańców Norymbergi. Z kolei Norymberga uczestniczyła w krakowskich Targach Wielkanocnych w Krakowie w kwietniu 2003 roku, zaś w Targach Bożonarodzeniowych w roku 2003 i 2004.
  • W kwietniu 2005 roku w ramach festiwalu „Pomosty", zorganizowanego z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej, krakowska dziennikarka Agnieszka Sabor z Tygodnika Powszechnego, wygłosiła w Norymberdze odczyt na temat stosunków polsko-niemieckich.
  • W październikowo-listopadowym numerze miesięcznika „Kraków” w 2006 roku („Kraków” nr 10 -11 [24 -25]) na 35 stronach w bloku tematycznym „Kraków – Norymberga” opublikowane zostały artykuły, fotoreportaże i wywiady poświęcone Norymberdze i partnerstwu obu miast.
  • W dniach 30 września - 7 października 2007 roku w Krakowie przebywała ekipa filmowa z Norymbergi, która kręciła zdjęcia do filmu „Portret Krakowa z perspektywy partnerstwa miast". Kolejny pobyt ekipy w Krakowie odbył się w pierwszych miesiącach 2008 roku.
  • 14 listopada 2007 roku na łamach krakowskiego dodatku do „Gazety Wyborczej" ukazał się wywiad Stanisława Mancewicza z Nadburmistrzem Norymbergi Ulrichem Maly, zatytułowany „Talent, tolerancja, technologia". Wywiad ten był jednym z rezultatów pobytu redaktora Mancewicza w Norymberdze. Swoje uwagi przedstawiał on czytelnikom także w formie blogu internetowego.
  • Urząd Miasta Krakowa zorganizował stoisko promocyjne Krakowa podczas obchodów jubileuszu partnerstwa w Norymberdze w dniach 8-10 maja 2009 roku. Przed norymberskim Urzędem Miasta do przyjazdu do Krakowa zachęcał Lajkonik.
  • We współpracy z TVP Kraków powstał reportaż o świątecznej Norymberdze, prezentujący jarmark bożonarodzeniowy Christkindlesmarkt, kiermasz miast partnerskich oraz specjalny kiermasz dla dzieci. Film został wyemitowany w grudniu 2012 roku.
  • Ekipa TV Kraków i przedstawiciele Konsulatu Generalnego Niemiec w Krakowie przebywali w dniach 24-28 czerwca 2013 roku w Norymberdze. Celem ich pobytu było nakręcenie materiału filmowego do planowanego filmu o Norymberdze.
  • Redaktor Jacek Balcewicz przebywał w Norymberdze w dn. 6 – 9 sierpnia 2014 roku w porozumieniu z tamtejszym Urzędem Miasta. Dziennikarskim efektem jego pobytu były materiały o metrze norymberskim, emitowane w radiu Kraków i publikowane w lokalnej prasie krakowskiej.
  • 30 członków krakowskiego Bractwa Kurkowego odwiedziło 10 października 2014 roku Norymbergę. W uroczystych strojach Bractwa przemaszerowali oni przez miasto i spotkali się z przedstawicielami władz w ratuszu.
  • W dniach 19-22 października 2018 roku Kraków gościł 17 restauratorów z Norymbergi, którzy przyjechali tutaj by poznać kuchnię Krakowa - Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019.

Sport i rekreacja

 

  • Od 1981 roku współpracują ze sobą ogrody zoologiczne obu miast. Prowadziły one wymianę zwierząt, a dodatkowo krakowski ogród wspierany był przez partnera w Norymberdze dostawami leków.
  • Podczas Dni Bawarii w Polsce 10 października 1997 roku w Krakowie na stadionie „Cracovii" rozegrany został piłkarski mecz radnych oraz urzędników Krakowa i Norymbergi.
  • W roku 2000 zostały nawiązane kontakty pomiędzy kolarzami Krakowa i Norymbergi. Również w roku 2000 zapoczątkowane zostały kontakty szachistów.
  • Amatorska drużyna piłkarska klubu TuS Bar Kochba w Norymberdze 4 października 2003 roku rozegrała towarzyski mecz piłkarski z drużyną KS Puszcza w Niepołomicach.
  • Z okazji Międzynarodowego Roku Niepełnosprawnych w dniach 19-22 czerwca 2003 roku młodzi niepełnosprawni sportowcy z Krakowa wzięli udział w sportowych zawodach niepełnosprawnych w Norymberdze (XV Niemiecka Olimpiada Spastyków).
  • W dniach 15-17 kwietnia 2005 roku drużyna AZS Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie uczestniczyła w jubileuszowym turnieju wioślarskim Stowarzyszenia Wioślarzy Norymberskich (Ruderverein Nürnberg 1880).
  • Młodzieżowa drużyna piłkarska z Krakowa uczestniczyła w Norymberdze w dniach 20-28 maja 2005 roku w turnieju piłkarskim drużyn miast partnerskich Norymbergi.
  • W dniach 10-14 października 2006 roku w Norymberdze przebywała 20-osobowa grupa młodych bokserów z Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Gimnazjum nr 45 w Krakowie. Gospodarzem ich pobytu był „Box-Club 1. FC Nürnberg". Do nawiązania kontaktów doszło dzięki inicjatywie Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Pawła Pytko.
  • 29 kwietnia 2012 roku na stadionie Zwierzynieckim na Błoniach rozegrany został mecz towarzyski pomiędzy drużyną piłkarską Urzędu i Rady Miasta Norymbergi Rathauskickers i drużyną oldboyów Klubu Sportowego Zwierzyniecki, w której składzie znaleźli się radni VII dzielnicy. Grupa 35 członków drużyny przebywała w Krakowie od  28 kwietnia do 1 maja 2012 roku. Goście odwiedzili również krakowski magistrat, gdzie spotkali się z przedstawicielami Biura Współpracy Zagranicznej Kancelarii Prezydenta.
  • Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Chłopców w Norymberdze z udziałem drużyn gospodarzy oraz gości z Krakowa i ukraińskiego Charkowa odbył się 18 lipca 2015 roku. Organizatorem turnieju był norymberski klub sportowy TV Eibach. Kraków reprezentowała drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 w Nowej Hucie. Tworzyło ją 12 zawodników w wieku od 15 do 16 lat. Krakowianie zajęli drugie miejsce w turnieju, w którym triumfowała drużyna gospodarzy. Młodzi sportowcy z Krakowa pod opieką trenera Bartłomieja Jarosza przebywali w Norymberdze w dniach od 15 do 20 lipca 2015 roku. W programie ich pobytu znalazło się zwiedzanie starówki norymberskiej, wizyta w ogrodzie zoologicznym, w muzeum komunikacji i w Domu Krakowskim, wyprawa do Norymbergi „podziemnej” oraz spotkanie z młodzieżą w szkole Willstadter Gymnasium.
  • Przedstawiciel Wydziału Sportu Łukasz Płonka spotkał się 18 czerwca 2014 roku w Urzędzie Miasta Krakowa z 20-osobową grupą rowerzystów z Norymbergi. Trasę z Görlitz do Krakowa przejechali oni w przeciągu 8 dni na rowerach. Jako uczestnik przejazdu towarzyszyła im Sylwia Preußer, Zastępca Dyrektora Wydziału Kontaktów Międzynarodowych Urzędu Miasta Norymbergi.
  • 15 lipca 2015 roku Doradca Prezydenta Krakowa ds. Sportu Janusz Kozioł spotkał się w Urzędzie Miasta Krakowa z grupą 15 rowerzystów z Norymbergi. Ich wizyta w Krakowie była ostatnim etapem podróży do południowej Polski, trwającej od 6 do 16 lipca 2015 roku. Łącznie rowerowa trasa ich przejazdu wyniosła blisko 550 km.

Turystyka
 

  • Przez cały rok 1997 realizowany był przez oba miasta projekt „System informacji turystycznej w Krakowie" finansowany był ze środków programu pomocowego Unii Europejskiej PHARE.
  • Monika Semla-Mikoda jako zwyciężczyni krakowskiego konkursu na Przewodnika Lata 2005 roku, w nagrodę pojechała w dniach 24-27 marca 2006 roku do Norymbergi, gdzie zwiedzała miasto, a także spotkała się z przewodnikami norymberskimi. W dniach 20 - 23 kwietnia 2006 roku odbyła się w Krakowie rewizyta przewodnik z Norymbergi, Margit Pikulicki.
  • Od 2010 roku podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych Freizeit-Messe w Norymberdze na stoisku promocyjnym Krakowa prezentowana jest oferta turystyczna Krakowa kierowana do odbiorców niemieckich. Są to największe targi promujące turystykę w południowych Niemczech, rocznie odwiedza je ok. 100 000 osób.
  • 50-osobowa grupa przewodników miejskich z Norymbergi spotkała się 18 kwietnia 2013 roku w Urzędzie Miasta Krakowa z Zastępcą Dyrektora Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Urzędu Miasta Krakowa Katarzyną Gądek.

Zarządzanie kryzysowe
 

  • Na początku lat 90-tych podjęła współpracę z Norymbergą Wojewódzka Komenda Straży Pożarnej w Krakowie. W zamian za niemiecką technologię drzwi stosowanych w garażach w Norymberdze, straż krakowska przekazała zestaw do udzielania pierwszej pomocy.

Wizyty oficjalne

 

  • Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wraz z towarzyszącą delegacją odwiedził Norymbergę w lipcu 2004 roku z okazji 25-lecia partnerstwa obu miast, w maju 2009 roku z okazji 30-lecia partnerstwa i w lipcu 2016 roku z okazji 20-lecia Domu Krakowskiego w Norymberdze i Domu Norymberskiego w Krakowie. Czytaj na ten temat więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”.
  • Nadburmistrz Norymbergi Ulrich Maly odwiedził Kraków w czerwcu 2004 roku z okazji 25-lecia partnerstwa obu miast, we wrześniu 2009 roku z okazji 30-lecia partnerstwa, czerwcu 2016 roku z okazji 20-lecia Domu Krakowskiego w Norymberdze i Domu Norymberskiego w Krakowie i w lipcu 2019 z okazji 40-lecia partnerstwa miast. Czytaj na ten temat więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”.
  • W maju 2003 roku odbyła się wizyta przedstawicieli miasta Krakowa w Norymberdze (udział w imprezie kulturalnej „Blaue Nacht"), natomiast wizyta radnych miasta Norymbergi, na czele z Burmistrzem, Horstem Förtherem, w Krakowie miała miejsce w dniach 19-22 września 2003 roku.
  • W roku 2004 Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do Spraw Profilaktyki i Przeciwdziałania Przestępczości Młodzieży ks. Andrzej Augustyński uczestniczył w Norymberdze w międzynarodowej konferencji na temat przeciwdziałania rasizmowi (lipiec 2004 roku) oraz w IV Europejskiej Konferencji Miast na Rzecz Praw Człowieka (grudzień 2004 roku). We wrześniu 2005 roku ks. Augustyński po raz kolejny wziął udział w zorganizowanej w Norymberdze międzynarodowej konferencji na temat przeciwdziałania rasizmowi.
  • W dniach 13-15 września 2006 roku w Krakowie przebywał Burmistrz Norymbergi, Horst Förther, który uczestniczył w polsko-niemiecko-francuskiej konferencji „Samorządy Trójkąta Weimarskiego w sercu Europy".
  • Na uroczystościach z okazji 750-lecia lokacji Krakowa, w dniach 4-6 czerwca 2007 roku miasto Norymberga reprezentowane było przez Nadburmistrza Ulricha Maly i byłego Nadburmistrza Petera Schönleina, odznaczonego w 1997 roku medalem „Cracoviae Merenti".
  • Przebywająca w Krakowie delegacja Wydziału Kontaktów Międzynarodowych Urzędu Miasta Norymbergi (Norbert Schürgers i Silvie Preußer) spotkała się w dniu 14 stycznia 2008 roku z Prezydentem Jackiem Majchrowskim, Zastępcą Prezydenta Wiesławem Starowiczem, dyrektorem Biura ds. EURO 2012 Barbarą Janik i dyrektorem Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa Januszem Moskwą. Rozmowa z Prezydentem dotyczyła planowanej konferencji w Norymberdze na temat stosunków polsko-niemieckich, doświadczeń Norymbergi w organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej, obszarowego sterowania ruchem oraz realizacji projektów, w przypadku których oba miasta starać się będą wspólnie o dotacje z Unii Europejskiej. 15 stycznia 2008 roku delegacja z Norymbergi spotkała się z rektorem Politechniki Krakowskiej prof. Józefem Gawlikiem, prorektorem prof. Wacławem Celadynem oraz Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Trzmielem. Rozmowa dotyczyła możliwości włączenia się spółki targowej Nürnberg Messe w kwestię prowadzenia targów na terenach Politechniki Krakowskiej w Czyżynach oraz ewentualnego nawiązania współpracy Politechniki Krakowskiej z uczelnią Georg-Simon-Ohm-Hochschschule w Norymberdze.
  • W dniach 10-13 marca 2008 roku w Norymberdze przebywała delegacja miasta Krakowa (Katarzyna Gądek, Dyrektor Biura ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa, Janusz Moskwa, Dyrektor Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa oraz prof. Wacław Celadyn, Prorektor Politechniki Krakowskiej). Celem wizyty było zebranie informacji na temat doświadczeń miasta Norymbergi w organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku, nawiązanie współpracy z Norymbergą w zakresie wspólnego wykorzystywania środków europejskich i stworzenie koncepcji sfinansowania ze środków UE prac budowlano-remontowych w Domu Norymberskim w Krakowie, nawiązanie współpracy między Politechniką Krakowską i Targami Norymberskimi w zakresie zarządzania targami w Krakowie oraz nawiązanie współpracy Politechniki Krakowskiej z uczelniami w Norymberdze (Uniwersytet Erlangen-Norymberga i Wyższa Szkoła im. Simona Georga Ohma w Norymberdze). Z delegacją miasta Krakowa spotkał się m.in. Burmistrz Norymbergi, Horst Förther, radni miasta Norymbergi oraz dyrektorzy wydziałów Urzędu Miasta Norymbergi.
  • O wizycie Elżbiety Lęcznarowicz, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, w lutym 2009 roku w Norymberdze na uroczystości odsłonięciu kamienia poświęconego Kasparowi Hauserowi w ramach obchodów 30-lecia partnerstwa obu miast czytaj więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”.
  • O wizycie Nadburmistrza Norymbergi Ulricha Maly w Krakowie w czerwcu 2011 roku czytaj więcej w działach „Kultura” (udział w prezentacjach świetlnych i dźwiękowych na Wawelu) oraz „Dom Norymberski w Krakowie” (otwarcie nowej galerii w Domu Norymberskim).
  • O wizycie Magdaleny Sroki, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, we wrześniu 2011 roku w Norymberdze z okazji obchodów 15-lecia Domu Krakowskiego w Norymberdze czytaj więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”.
  • Ulrich Maly, Nadburmistrz Miasta Norymbergi, pełniący swój urząd od 2002 do 2020 roku, został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Z wnioskiem o przyznanie orderu wystąpił Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który był również laudatorem podczas uroczystości odznaczenia Nadburmistrza w Norymberdze 28 czerwca 2012 roku. W imieniu Prezydenta RP order wręczyła Elżbieta Sobótka, Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Monachium. O wizycie Prezydenta Majchrowskiego w Norymberdze Zastępcy Prezydenta Tadeusza Trzmiela w czerwcu 2012 roku czytaj również w dziale „Gospodarka komunalna i usługi publiczne”.
  • 27 czerwca 2013 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Magdalena Sroka wzięła udział w konferencji końcowej programu „Second Chance” w Norymberdze. Czytaj więcej na temat programu w dziale „Kultura”.
  • O wizycie delegacji Urzędu Miasta Krakowa z udziałem dyrektor Kancelarii Prezydenta Anny Frankiewicz w Norymberdze w sierpniu 2013 roku z okazji Festiwalu Miast Partnerskich „Norymberga spotyka Kraków” czytaj więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”.
  • Wizyta radnych miasta Norymbergi w Krakowie w dniach 16 – 18 maja 2014 roku odbyła się z okazji obchodów 35-lecia partnerstwa obu miast. O obchodach tego jubileuszu w Krakowie  czytaj więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”.
  • O wizycie delegacji Krakowa z udziałem Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Sławomira Pietrzyka w Norymberdze we wrześniu 2014 roku z okazji 35-lecia partnerstwa obu miast czytaj więcej w dziale „Jubileusze i prezentacje”.
  • W dniach 26-28 listopada 2015 roku przebywała w Norymberdze dyrektor Kancelarii Prezydenta Anna Frankiewicz wraz z pracownikiem Kancelarii. Oprócz rozmów dotyczących funkcjonowania Domu Krakowskiego w Norymberdze odbyło się również spotkanie z Sylwią Preußer, Zastępcą Dyrektora Wydziału Kontaktów Międzynarodowych Urzędu Miasta Norymbergi, poświęcone współpracy obu miast w 2016 roku.
  • Przedstawiciele Norymbergi wzięli udział w uroczystości w Sukiennicach z okazji 25-lecia traktatu polsko niemieckiego, zorganizowanej 17 czerwca 2016 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Konsulat Generalny RFN w Krakowie. Na zaproszenie Urzędu Miasta Krakowa przebywali w Krakowie m. in. Gebhard Schoenfelder, były członek rady Miasta Norymbergi, wieloletni aktywny członek Towarzystwa Polsko-Niemieckiego, organizator akcji pomocy w okresie stanu wojennego, Horst Murr, nauczyciel w Zawodowej Szkole Hotelarsko-Gastronomicznej Nr 3 w Norymberdze współpracującej z Zespołem Szkół Gastronomicznych nr 1 w Nowej Hucie oraz odpowiedzialna za współpracę z Krakowem Sylwia Preußer, Zastępca Dyrektora Wydziału Kontaktów Międzynarodowych Urzędu Miasta Norymbergi.
  • W polsko-niemieckiej konferencji na temat partnerstw samorządowych z okazji 25-lecia traktatu polsko niemieckiego, zorganizowanej 16 listopada 2016 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie, udział wzięli m. in. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel i Sylwia Preußer z Urzędu Miasta Norymbergi. Wypowiadali się oni na temat partnerstwa Norymbergi i Krakowa.
  • O wizycie Nadburmistrza Markusa Königa w czerwcu 2024 roku czytaj w części "Jubileusze i prezentacje".

Inne

 

  • W latach 1994–1995 Kraków, Norymberga, Praga, Charków, Rostow nad Donem i Glasgow uczestniczyły w zainicjowanym przez Norymbergę projekcie ECO-EAST, realizowanym w ramach europejskiego programu ECOS-OUVERTURE. Zarządzania finansami projektu podjęła się Norymberga. Projekt był wielotematyczny i dotyczył zarówno problematyki socjalnej, administracji samorządowej, ochrony środowiska, rozwoju turystyki, promocji gospodarki, jak i statystycznego porównania miast. Seminaria odbywały się na przemian w różnych miastach.
  • Były metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski oraz Bronisław Fidelus, infułat archidiecezji krakowskiej i archiprezbiter Bazyliki Mariackiej, przebywali 13 marca 2010 roku w Norymberdze. Okazją do złożenia wizyty były obchody 50-lecia kapłaństwa prałata Theo Kellerera, emerytowanego zwierzchnika kościoła katolickiego w Norymberdze. Gości z całego świata przyjął w norymberskim Ratuszu Burmistrz Norymbergi Horst Förther. W swoim wystąpieniu kardynał Macharski podkreślił zaangażowanie kościoła norymberskiego w niesienie pomocy Polakom podczas stanu wojennego.


Pomoc Norymbergi dla Krakowa

Wizyty mieszkańców