Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bezpłatne konsultacje dla ofiar wypadków

Już prawie rok działa w Krakowie Miejskie Centrum Informacji Wypadkowej, w którym mieszkańcy poszkodowani w wyniku wypadków komunikacyjnych i innych zdarzeń losowych mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Przez ten czas placówka udzieliła około 150 porad i pomogła wielu poszkodowanym wrócić do pełnej aktywności zawodowej. Centrum prowadzi Fundacja Pomocy Poszkodowanym „Razem”. Konsultacji udzielają prawnicy fundacji i osoby z nią współpracujące w zakresie psychologii, wiedzy rzeczoznawczej i poprawy bezpieczeństwa.

Fot. P. Krawczyk/krakow.pl

– Rolą Miejskiego Centrum Informacji Wypadkowej jest przede wszystkim zadbać o to, by osoby pokrzywdzone jak najszybciej uporządkowały sprawy formalne i mogły skoncentrować się na powrocie do zdrowia, czyli leczeniu i rehabilitacji – mówi Janusz Cymer, prezes fundacji i szef MCIW. 

– Najczęstszy problem to uporządkowanie sytuacji prawnej poszkodowanego zaraz po wypadku. Chodzi o to, żeby podjąć niezbędne działania w ramach toczącego się zazwyczaj postępowania przed policją lub prokuraturą, np. zgłoszenie się do postępowania w charakterze oskarżyciela posiłkowego, aby należycie zadbać o swoje uprawnienia; zgromadzić i uporządkować dokumentację medyczną z leczenia. To wszystko ma bardzo duże znaczenie, bo należyte przeprowadzenie tych czynności daje możliwość podniesienia roszczeń odszkodowawczych w sprawie cywilnej – tłumaczy.

Poradnictwo dostępne w centrum ma komplementarny i całościowy charakter. Obejmuje różne aspekty życia poszkodowanego i ma mu pomóc zorientować się w jego sytuacji życiowej po zdarzeniu. Konsultacji udzielają prawnicy Fundacji Pomocy Poszkodowanym „Razem” i osoby z nią współpracujące w zakresie psychologii, wiedzy rzeczoznawczej czy poprawy bezpieczeństwa. Główny cel to jak najszybsza aktywizacja życiowa osób poszkodowanych.

– Konsultacje mają trzy formy. To bezpośrednie spotkania z poszkodowanymi w biurze, rozmowy telefoniczne oraz korespondencja mailowa. Dotychczas najczęściej zgłaszały się do nas ofiary wypadków komunikacyjnych, to było prawie 90 proc. przypadków. Pozostali to poszkodowani w inny sposób, np. poprzez przewrócenie się w miejscu publicznym, błąd medyczny. Były też przypadku szkód na mieniu – wymienia Cymer.

Miejskie Centrum Informacji Wypadkowej skupia się na następujących działaniach:

  1. poradnictwo prawne bezpośrednie (dyżury prawne),
  2. poradnictwo specjalistyczne inne niż prawne, ale pomocne osobom poszkodowanym (rzeczoznawca majątkowy, psycholog, rehabilitant),
  3. poradnictwo prawne online,
  4. szkolenia i edukacja prawna (cykl co najmniej 30 szkoleń),
  5. profilaktyczna akcja antywypadkowa.

Ze względu na duże znaczenie dla mieszkańców inicjatywa uzyskała partnerstwo Miasta Krakowa. Fundacja złożyła też wniosek o dofinansowanie działalności w postaci możliwości sfinansowania reprezentacji sądowej i pozasądowej w konkretnych sprawach. Wniosek przewiduje możliwość takiej opieki prawnej dla 20 wybranych osób poszkodowanych ciężkim wypadkiem komunikacyjnym. Fundacja czeka teraz na zgłoszenia ewentualnych kandydatów.

– Poszkodowani zgłaszający się do nas na etapie sprawy cywilnej najczęściej mają problem z określeniem adekwatnej kwoty zadośćuczynienia lub renty. Nie wiedzą też o możliwości refundowania kosztów leczenia prywatnego. Często nie wiedzą też, że mogą domagać się określonych prawem roszczeń, np. że w uzasadnionych przypadkach mogą podnieść roszczenia za zdarzenia do 20 lat wstecz, albo że mogą domagać się roszczeń z polisy własnej lub współmałżonka – mówi Janusz Cymer. – Niektóre osoby odwiedzały nas kilka razy w tej samej sprawie. Do tej pory udzieliliśmy około 150 konsultacji, ale mamy siły i środki, by pomóc większej liczbie osób – zaznacza.

Biuro MCIW znajduje się na al. Beliny-Prażmowskiego 49a/2 i jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00. Kontakt telefoniczny: 12 307 01 33, adres mailowy: kontakt@mciw.pl. Biuro udziela nieodpłatnej informacji i pomocy prawnej oraz pozaprawnej osobom pokrzywdzonym: zdarzeniem komunikacyjnym, wypadkiem w pracy lub w rolnictwie, przestępstwem bądź wykroczeniem, błędem medycznym, klęską żywiołową, innym nieszczęśliwym zdarzeniem wywołującym szkodę.

Adres: Aleja Płk Beliny-Prażmowskiego 49a, Kraków
pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-01-23
Data aktualizacji: 2018-01-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź