Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Pitniki już na mapach Google

Dla wygody mieszkańców i turystów na mapach Google zostały zaznaczone pitniki miejskie oraz miejsca z dostępną kranowianką – wodą z kranu.

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej Kraków

Aby je szybko zlokalizować, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google Maps hasła pitnik miejski lub kranowianka w restauracji albo dla obu kategorii wodopój. Woda udostępniania jest w nich nieodpłatnie.

Jednym kliknięciem można znaleźć najbliżej położony punkt. Mapy są na bieżąco aktualizowane o kolejne miejsca. Mogą być edytowane i komentowane przez użytkowników.

Woda z Wodociągów Miasta Krakowa ma bardzo wysoką jakość i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. Potwierdzeniem spełniania standardów jest fakt, iż krakowska „kranówka” znalazła się na drugim miejscu (po Singapurze) w rankingu jakości wody pitnej, przeprowadzonym w 2016 roku w kilkunastu krajach rozwiniętych przez Europejską Organizację Współpracy na rzecz Benchmarkingu (EBC).

Mając świadomość wysokiej jakości wody mieszkańcy piją wodę prosto z kranu, oszczędzając przy tym pieniądze i chroniąc środowisko przed plastikowymi odpadami. Picie wody z kranu deklaruje już 60% mieszkańców.

Pierwsze pitniki ogólnodostępne zainstalowane na terenie miasta cieszyły się dużym powodzeniem, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, co wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, przyczyniło się do dalszych inwestycji w tym zakresie. Ze specjalnie zamontowanych dystrybutorów mogą korzystać zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i ich zwierzęta.

Rozpoczęto także montaż pitników wody w urzędach, szpitalach, na wyższych uczelniach i w szkołach, co również spotkało się z entuzjazmem użytkowników. Pitniki są źródłem dobrej i czystej wody, z której można korzystać na co dzień.

Program z udostępnianiem wody prosto z kranu został skierowany również do restauratorów, którzy serwują już krakowiankę swoim gościom, jak i tych, którzy dopiero chcą rozpocząć jej podawanie. Lokale, które przyłączają się do akcji, otrzymują informującą o tym naklejkę i mogą liczyć na obniżki cen obowiązkowych badań jakości wody, a ich przychylne nastawienie do kampanii pomaga zbudować pozytywny wizerunek i zachęcić większą liczbę klientów.

Obecnie na terenie miasta zainstalowano: 37 pitników, umieszczonych w punktach najczęściej uczęszczanych, 120 pitników w urzędach, szpitalach, na wyższych uczelniach i w szkołach. Do programu przystąpiło 43 restauratorów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-04-13
Data aktualizacji: 2022-04-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź