Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Planowanie przestrzenne – podsumowanie roku i plany dla Krakowa

Ponad 71 proc. powierzchni Krakowa pokryte jest już miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Na koniec roku na terenie miasta obowiązywało już 230 takich planów. Na początku 2022 roku podczas sesji rady miasta zostały także uchwalone trzy nowe plany: dla obszaru Mydlniki, centrum Nowej Huty II w części D oraz dla terenu Bielany.

Fot. unsplash.com

Podczas procedury uchwalania każdego planu ważnym elementem są konsultacje społeczne i dyskusje z mieszkańcami. W tym roku przeprowadzono aż 40 takich debat, które odbywały się zarówno stacjonarnie, jak i w formie online. Szczegóły zrealizowanych spotkań można sprawdzić tutaj.

– Kraków pracuje nad przygotowaniem kolejnych 61 dokumentów, gdyż celem jest sukcesywne objęcie planami miejscowymi całego miasta. Zabudowa terenów, na których nie obowiązują plany miejscowe opiera się o wydawane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT) – zaznacza Elżbieta Szczepińska, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej znajdują się wszystkie sporządzane plany.

W ubiegłym roku Wydział Planowania Przestrzennego przeprowadził także konsultacje społeczne na temat uwarunkowań nowego Studium gminnego #ZaprojektujMy Kraków.

Mieszkańcy wzięli udział w pięciu tematycznych rozmowach na temat dziedzictwa kulturowego miasta, komunikacji i infrastruktury, debatowali o tym jak chcieliby mieszkać i pracować w Krakowie, a także czy można pogodzić rozwój miasta i ochronę przyrody. 

Głównym celem tych spotkań było poznanie spojrzenia mieszkańców na przyszłość miasta – zebranie propozycji, opinii i oczekiwań krakowian odnośnie dalszego rozwoju w oparciu o przedstawione uwarunkowania w danym obszarze tematycznym.

Po każdym spotkaniu publikowany był raport z opiniami uczestników. Z wnioskami można zapoznać się tutaj.

W pierwszej połowie tego roku zostanie opracowana koncepcja nowego Studium. Następnie po uzyskaniu wymaganych opinii i uzgodnień projekt Studium zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Zgodnie z harmonogramem, planowany termin rozpatrzenia wniosków oraz wyłożenia projektu Studium do publicznego wglądu przewidziano na drugą połowę 2022. W okresie wyłożenia tego projektu będzie możliwe zapoznanie się ustaleniami projektu studium oraz składanie ewentualnych uwag.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-18
Data aktualizacji: 2022-01-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź