Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Analiza porównawcza pracy urzędów stanu cywilnego

Krakowski Urząd Stanu Cywilnego od 2018 roku rokrocznie przeprowadza analizę porównawczą efektywności własnej pracy na tle innych urzędów stanu cywilnego z niemal wszystkich miast wojewódzkich. Dane pozyskane w ramach tegorocznego audytu pokazują, iż USC w Krakowie zajmuje niezmiennie wysoką pozycję.

Fot. telewizja.krakow.pl

Analizowano wszystkie sprawy z katalogu zadań tego urzędu. Przyjęto m.in. kryteria oceny liczby spraw na etat i średnia ze wszystkich urzędów wynosi 5119, natomiast jeśli chodzi o Kraków to 5558.

USC w Krakowie przekracza także średnie wartości krajowe w przypadku liczby spraw na etat pracownika liczonych bez kierownika i jego zastępców, która wynosi 6569, natomiast dla Krakowa to 6687.

W obu tych kryteriach Kraków zajął szóste miejsce spośród miast wojewódzkich. Podobnie jest w przypadku spraw na etat będących wyłączną kompetencją kierownika i jego zastępców, gdzie średnia z urzędów to 4165, a Kraków zrealizował 4484, zajmując pozycję czwartą.

Jeśli spojrzymy na globalną liczbę spraw, to Kraków był drugi w kolejności, w 2022 roku miał ich 427 937, w ten sposób uplasował się zaraz po Warszawie, której wynik wynosi 687 276.

– Na liczbę spraw z pewnością wpłynął konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy oraz trwająca jeszcze w 2022 roku pandemia COVID-19. Te dwie przyczyny powodowały zmiany w sposobie organizacji w poszczególnych urzędach – podsumowuje wyniki Szczepan Ciuła, dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie.

– Spodziewamy się także dalszego wzrostu liczby załatwianych spraw, wśród których największą liczbę stanowią transkrypcje zagranicznych aktów stanu cywilnego. Przyczyną takiego zjawiska są migracje ludności oraz wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, której obywatele polskiego pochodzenia występują o potwierdzenie obywatelstwa polskiego, a tym samym obywatelstwa Unii Europejskiej – dodaje dyrektor krakowskiego USC.

Wysoka pozycja krakowskiej jednostki jest związana m.in. z wprowadzeniem nowej struktury organizacyjnej od 1 stycznia 2021 r., co przyczyniło się do równomiernego rozłożenia napływających w ubiegłym roku do USC spraw.

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-31
Data aktualizacji: 2023-04-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź