Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kolejna edycja zgłoszeń do prestiżowych krakowskich nagród

Nagrody Miasta Krakowa, których tradycja sięga XVI w., są wyrazem uznania dla dokonań krakowian, którzy pracują na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta. Do dzś, 14 lipca, trwa etap zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu. Kto powinien zostać uhonorowany tym prestiżowym wyróżnieniem?

Fot. Wiesław Majka

− Nagrody Miasta Krakowa to wyróżnienie z piękną tradycją. W konkursie szczególnie docenianie są osiągnięcia tworzące przestrzeń dla rozwoju sztuki, działania rozwijające sektor kreatywności i wiedzy, budujące kapitał kulturowy i naukowy, a także inicjatywy mające wpływ na krajowe i międzynarodowe postrzeganie Krakowa – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są w czterech kategoriach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport i prace dyplomowe. W konkursie doceniane są zasługi mające pośredni lub bezpośredni związek z Krakowem − poprzez osobę kandydata, miejsce realizacji dokonań lub powstania pracy oraz tematykę czy znaczenie działalności dla miasta. W przypadku prac dyplomowych nagrody przyznawane są za prace powstałe w Krakowie i dotyczące Krakowa.

Czas na zgłaszanie kandydatów

Kandydatów do nagród mogą zgłaszać związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Osoby fizyczne nie mogą wnioskować o przyznanie nagród, a wnioskujący nie może zgłosić własnej kandydatury do nagrody.

Formularze wniosków o nagrody można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa. Wnioski przygotowane wyłącznie na urzędowych formularzach wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w Kancelarii Magistratu (okienko nr 5, pl. Wszystkich Świętych 3-4) do dziś, 14 lipca.

Po analizie wniosków powoływana corocznie przez prezydenta Krakowa komisja, złożona w większości z profesorów krakowskich wyższych uczelni, przedstawia propozycje prezydentowi, który podejmuje decyzję o przyznaniu nagród.

Tradycja sięgająca 1535 roku

Pierwsza Nagroda Miasta Krakowa została przyznana w roku 1535 Mikołajowi Jaskierowi za kodyfikację prawa miejskiego. Nagrody początkowo były wręczane sporadycznie i dopiero od 1930 roku laureatów wybierano systematycznie. Wybuch II wojny światowej przerwał tę tradycję. Do przyznawania nagród wrócono w 1945 roku.

Na przestrzeni lat zmianom ulegała regularność przyznawania nagród, zmieniały się również, kategorie, wśród których pojawiały się takie jak: muzyka, plastyka, architektura, nauka, przemysł artystyczny, konserwatorstwo, teatr, fotografia artystyczna, upowszechnienie kultury, nauka i technika. Po 1989 roku Rada Miasta kilkakrotnie modyfikowała tryb i zasady nagradzania.

Znakomite grono laureatów

W gronie laureatów Nagród Miasta Krakowa znajdują się osoby z ważnymi dokonaniami dla nauki, jak też artyści i twórcy uznani na arenie krajowej i międzynarodowej. Laureatami w ubiegłych latach zostały zarówno indywidualne osoby – między innymi: Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Franaszek, Jerzy Illg, Jan Peszek, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, a także zespoły - między innymi: Zespół Biologii Chemicznej i Projektowania Leków za osiągnięcia w dziedzinie doświadczalnej immunochemicznej terapii przeciwnowotworowej, zespół prof. Jacka Dubiela nagrodzony za wybitne osiągnięcia w zakresie kardiologii interwencyjnej, zespoły językoznawców Uniwersytetu Jagiellońskiego, zespół „Tygodnika Powszechnego”, a także prof. dr hab. med. Agnieszka Słowik i prof. dr hab. med. Tadeusz J. Popiela za stworzenie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu.

W ubiegłorocznej edycji laureatami Nagród Miasta Krakowa zostali – w dziedzinie kultura i sztuka: dr Danuta Glondys, prof. Teresa Malecka, Konrad Pollesch oraz Joanna Słowińska, w dziedzinie nauka i technika: prof. dr hab. Małgorzata Barańska, dr Krzysztof Brzozowski, dr Adam Wojciechowski oraz prof. dr hab. med. Dominika Dudek, a w dziedzinie sportu: Maria Sajdak (Springwald). Wyróżnienia za prace dyplomowe otrzymali: Kacper Górski, Jarosław Klaś oraz Paulina Marona.

Laureaci Nagród Miasta Krakowa otrzymują medal, dyplom i nagrodę finansową.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-05
Data aktualizacji: 2023-07-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź