Start rozwiń menu

Kraków wyznacza kierunki dla branży Waste-to-Energy

Najlepsi specjaliści z branży gospodarki odpadami w Polsce, decydenci oraz członkowie Stowarzyszenia Producentów Energii z Odpadów (SPEO) spotkali się w Krakowie, aby dyskutować o przyszłości sektora komunalnego. Okazją do debaty jest wyjątkowy, podwójny jubileusz: 10-lecie krakowskiej Ekospalarni oraz 30-lecie jej właściciela, Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA.

Ekospalarnia
Fot. Jan Graczyński

Wydarzenie to nie tylko czas podsumowań dekady niezawodnej pracy instalacji, ale przede wszystkim merytoryczna platforma do wypracowania stanowiska branży wobec nadchodzących wyzwań regulacyjnych na poziomie unijnym i krajowym.

Fundament Bezpieczeństwa Energetycznego

Krakowska Ekospalarnia od dekady stanowi wzór transformacji i efektywnego zarządzania odpadami w Polsce. Instalacja nie tylko zapobiega składowaniu odpadów resztkowych, ale też produkuje niezbędną dla mieszkańców energię.

– Kiedy kilkanaście lat temu Rada Miasta Krakowa powierzyła budowę tego zakładu Krakowskiemu Holdingowi Komunalnemu, była to odważna i wizjonerska decyzja. Dziś, po dekadzie eksploatacji, widzimy, że Ekospalarnia to fundament naszego bezpieczeństwa komunalnego. Przekształcając to, czego nie da się już poddać recyklingowi, zakład dostarcza mieszkańcom stabilną, produkowaną lokalnie energię i ciepło systemowe, zaspokajając około 12 procent potrzeb krakowskiej sieci. To realna tarcza, która chroni naszą lokalną społeczność przed kryzysami rynkowymi – mówi Stanisław Kracik, pełniący funkcję Prezydenta Miasta Krakowa

Równie istotnym aspektem jest jubileusz Krakowskiego Holdingu Komunalnego, który udowadnia, że konsolidacja przynosi wymierne efekty. – Trzy dekady konsekwentnego budowania grupy kapitałowej pokazały, że integracja usług miejskich to najlepsza droga do stworzenia nowoczesnej i odpornej na kryzysy metropolii. Dzisiejszy sukces to jednak przede wszystkim ludzie. Pokazaliście, że o skomplikowanych technologiach można rozmawiać z mieszkańcami prostym, zrozumiałym językiem – dodał Bogusław Kośmider, prezes zarządu KHK SA.

Kraków wyznacza kierunki dla branży Waste-to-Energy
Fot. Piotr Wojnarowski / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa

Merytoryczna debata: Legislacja, EU ETS i Gospodarka Obiegu Zamkniętego

Konferencja stanowi odpowiedź na palące problemy branży. Eksperci skupiają się na trzech kluczowych postulatach, warunkujących rozwój sektora Waste-to-Energy (WtE) do 2035 roku:

  • Uznanie ciepła z instalacji termicznego przekształcania odpadów za ciepło odpadowe: Obecne bariery prawne w Polsce odcinają miasta od środków na modernizację systemów ciepłowniczych, ignorując wytyczne Komisji Europejskiej
  • Odblokowanie klastrów energii: Konieczność włączenia instalacji WtE do lokalnych systemów energetycznych bez sztucznych wymogów dotyczących napięcia 110 kV, co pozwoli obniżyć koszty energii dla miast
  • Recykling żużli: Apel o zaliczanie bezpiecznie zagospodarowanych popiołów dennych (IBA) do poziomów recyklingu, co uchroni gminy przed karami za nieosiągnięcie poziomu 65 proc. recyklingu.

Ważnym punktem obrad jest również analiza wpływu systemu handlu emisjami (EU ETS) na koszty funkcjonowania spalarni i obciążenia dla mieszkańców, a także miejsce instalacji termicznego przekształcania w Gospodarce Obiegu Zamkniętego (GOZ).

Znakomici eksperci i goście specjalni

Wydarzenie zgromadziło najwybitniejsze postaci sektora – praktyków, naukowców oraz przedstawicieli administracji centralnej i samorządowej, w tym liczne grono ekspertów SPEO i Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Wśród prelegentów i panelistów znaleźli się m.in.:

  • Stanisław Kracik – pełniący funkcję Prezydenta Miasta Krakowa
  • Bogusław Kośmider – prezes zarządu KHK SA
  • Adam Jarubas – europarlamentarzysta, członek Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Grupa Europejskiej Partii Ludowej
  • Alina Pisiecka – prezes Stowarzyszenia Producentów Energii z Odpadów (SPEO)
  • Jakub Bator – dyrektor Zarządzający Polska, Indaver Holding / SPEO
  • Szymon Cegielski – członek zarządu PreZero Zielona Energia, dyrektor ITPOK w Poznaniu / SPEO
  • Sławomir Kiszkurno – prezes Portu Czystej Energii Gdańsk, prezes ZU Gdańsk / SPEO
  • Marcin Chełkowski – członek zarządu KIGO, prezes IVW Polska
  • Artur Modrzejewski – radca prawny, ekspert ds. prawa ochrony środowiska
  • Adrian Studniczek – członek zarządu PreZero Zielona Energia, reprezentant w strukturach FEAD
  • Sławomir Podgórski – radca prawny KIGO, prezes International Management Services
  • prof. Grzegorz Wielgosiński – Politechnika Łódzka
  • Tadeusz Pająk prof. AGH – Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Udział w panelach przedstawicieli branży, środowisk naukowych oraz polityków krajowych i europejskich gwarantuje, że głos polskich producentów zielonej, lokalnej energii z odpadów będzie silny i spójny, realnie wpływając na kształt przyszłych regulacji.

Kraków wyznacza kierunki dla branży Waste-to-Energy
Fot. Piotr Wojnarowski / Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa
pokaż metkę
Podmiot publikujący: Referat Mediów Miejskich
Data publikacji: 2026-06-23
Data aktualizacji: 2026-06-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź