Festiwal Filmu Niemego
Festiwal Filmu Niemego w Krakowie to wyjątkowe wydarzenie, które celebruje kino sprzed epoki dźwiękowej. Przypomina o jego unikalnym stylu i niezaprzeczalnym uroku, a także wspaniałych autorach i gwiazdach. Festiwal łączy projekcje klasycznych filmów niemych z muzyką na żywo, tworząc niezapomniane doświadczenie dla widzów.
Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana przez Centrum Filmowe Graffiti, odbyła się w 1996 roku w nieistniejącym już Kinie Wanda. Był to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych na świecie. Od lat imprezę kontynuują Fundacja Dla Kina i Kino Pod Baranami.
Współpraca z archiwami filmowymi z całej Europy pozwala na prezentację rzadkich i cennych dzieł z epoki kina niemego, które są wyświetlane zarówno z taśmy 35mm, jak i z nośników cyfrowych. Partnerami festiwalu są m.in. Eye Filmmuseum, British Film Institute, Národní Filmový Archiv, Filmmuseum München, Murnau Stiftung, La Cinématheque française, Narodowe Centrum A. Dowżenki, Milestone Films, George Eastman House, Gaumont Pathé Archives oraz oczywiście polska Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Uczestnicy FFN doświadczają kina w sposób zbliżony do tego sprzed stu lat, choć w nowej, współczesnej oprawie. Projekcjom filmów towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu artystów reprezentujących różnorodne gatunki muzyczne: od klasyki, przez jazz, muzykę świata, aż po elektronikę i sety DJskie. Festiwal znany jest z nowatorskich i odważnych zestawień filmowo-muzycznych, które łączą eksperymentalne podejście z szacunkiem do historii kina.
Na przestrzeni lat do filmów zagrali m.in. islandzki duet Múm, wyróżniony Grammy amerykański klarnecista Evan Ziporyn, nominowani do Oscara Dustin O’Halloran i Hauschka, światowej sławy kompozytorka, pianistka i wokalistka Hania Rani czy krakowski zespół Kroke.
Festiwal co roku ma inny temat przewodni, jak np. kino grozy, melodramaty, komedie, filmy podróżnicze, awangarda, diwy i amanci niemego kina. Motywem przewodnim bywają też bardziej uniwersalne fenomeny, takie jak ekspresja, przemiany czy melancholia.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Dla Kina i Kino Pod Baranami. Od wielu lat festiwal jest wspierany przez miasto Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Strona internetowa: www.festiwalfilmuniemego.pl
Profil na Facebooku: www.facebook.com/festiwalfilmuniemego
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
31-010 Kraków