Współpraca z przedsiębiorcami
Miasto powinno kreować kulturę przedsiębiorczości zapewniając firmom optymalne warunki do rozwoju. Współpraca na linii samorząd – sektor prywatny powinna być oparta na jasnych i czytelnych zasadach. Przedsiębiorcy muszą być wspierani przez miasto, ponieważ tworzą miejsca pracy oraz generują dochody mieszkańców i samorządu. Strategiczne branże, ale również te niszowe, powinny być obiektem szczególnej uwagi. Duże wydarzenia branżowe integrujące lokalnych przedsiębiorców czy utworzenie organów doradczych o charakterze eksperckim, jak Rada Biznesu, stworzą przestrzeń do wzajemnego dialogu i wymiany doświadczeń. Kluczowe będzie również skorzystanie z zasobów wiedzy krakowskich uczelni i włączenie ich do współpracy. Kraków powinien rozwijać się w oparciu o ideę Smart City – miasta inteligentnego, wykorzystującego potencjał mieszkańców i nowe technologie. Specjalne Strefy Aktywności Gospodarczej powinny być miejscem rozwoju przedsiębiorstw, gwarantującym preferencyjne warunki funkcjonowania. Trzeba uaktwynić współpracę pomiędzy samorządem, uczelniami wyższymi i przedsiębiorcami.

Będziemy wspierać i chronić branże kluczowe dla mieszkańców
Lokalni przedsiębiorcy stanowią o sile gospodarczej każdego miasta, dlatego wykorzystamy pieniądze z opłaty turystycznej, aby ich wspierać i umożliwić rozwijanie swojej działalności. Dostępność instytucji ważnych dla lokalnej społeczności zabezpieczymy za pomocą profilowanych konkursów na wynajem miejskich lokali użytkowych. Preferencyjnymi czynszami obejmiemy między innymi bary mleczne, księgarnie, kina studyjne, inicjatywy non profit i not for profit, działające w obszarze kultury.
Stopień realizacji zadania
W opracowaniu jest Krakowski Program Gospodarczy Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacji.
Wybory samorządowe spowodowały zmiany osobowe w składzie Zespołu Zadaniowego, w związku z tym przygotowano nowe Zarządzenie PMK, które zostało podpisane 23 września 2024 r. Przyszłe spotkanie zespołu zostanie poświęcone przenalizowaniu założeń programu pod kątem aktualizowanej strategii miasta.
Wykorzystamy potencjał krakowskich uczelni, nawiązując z nimi współpracę w obszarze przedsiębiorczości
Kraków dysponuje ogromnym potencjałem akademickim, który musi zostać wykorzystany. Nawiązaliśmy współpracę z krakowskimi uczelniami, aby część prac magisterskich, dyplomowych i doktorskich była tematycznie związana z Krakowem. Wyżej wymienione prace powinny być połączone z wykonaniem badań i analiz. Stale zwiększamy integrację miasta z uczelniami, a co za tym idzie, chcemy zwiększać swój udział w tworzeniu kierunków studiów, których absolwenci są potrzebni na rynku pracy w Krakowie. Ponadto stworzymy system stypendialny dla osób uczęszczających na pożądane kierunki.
Stopień realizacji zadania
Utworzymy Krakowski Hub dla Przedsiębiorców
Skrócimy i uprościmy obsługę przedsiębiorców. Znosząc bariery biurokratyczne, uwolnimy potencjał krakowskiej gospodarki. W jednym miejscu zintegrujemy wszystkie usługi i zbierzemy potrzebne informacje, w tym np. ofertę miasta dla firm czy instrumenty wspierania przedsiębiorczości w ramach programów krajowych i europejskich. Dodatkowo powołamy Asystenta Przedsiębiorcy – indywidualnie oddelegowanego urzędnika, który będzie łącznikiem pomiędzy urzędem, a inwestorem.
Stopień realizacji zadania
Rozszerzono ofertę krakowskiego „jednego okienka o dodatkowe usługi”: obsługa w języku ukraińskim, usługa doradcza z zakresu prawa. Analizujemy kolejne udogodnienia w tym zakresie.
Punkt Obsługi Przedsiębiorcy w Krakowie to miejsce, w którym właściciele firm mogą załatwić wiele spraw urzędowych w jednym miejscu, zgodnie z ideą „jednego okienka”. W ostatnim czasie oferta tego punktu została rozszerzona o dodatkowe usługi, mające na celu jeszcze lepsze wsparcie zarówno polskich, jak i zagranicznych przedsiębiorców w prowadzeniu działalności gospodarczej. Osoby zainteresowane założeniem firmy mogą skorzystać z usługi Opiekuna Przedsiębiorcy, który zapewnia kompleksowe wsparcie w procesie zakładania firmy. Pomaga on w wypełnianiu formularzy, doradza przy wyborze kodów PKD oraz wskazuje dostępne formy wsparcia finansowego. Przedsiębiorcy mogą nadal w jednym miejscu uzyskać kompleksowe wsparcie w zakresie prowadzenia działalności oraz zdobyć wiedzę o możliwościach rozwoju firmy. Punkt Obsługi Przedsiębiorcy nieustannie oferuje konsultacje z ekspertami Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Okręgowej Rady Adwokackiej oraz Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Przy ul. Zabłocie 22 funkcjonują także stanowiska informacyjno-obsługowe ZUS oraz Urzędu Statystycznego. Przyszli przedsiębiorcy mogą również korzystać z e-konsultacji poprzez platformę Teams oraz Livechat. Dla osób nieznających języka polskiego działa stanowisko doradcze obsługiwane w trzech językach: angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Punkt Obsługi Przedsiębiorcy umożliwia teraz także rejestrację i aktualizację danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przedsiębiorcy mogą w jednym miejscu założyć działalność gospodarczą, dokonać zmian w jej wpisie lub ją zawiesić.
Punkt Obsługi Przedsiębiorcy uczestniczy od połowy 2024 roku w projekcie unijnym Transnational Action to advance SKills and competences FOR Inclusive entrepreneurship and Social Innovation (Transnarodowe Działania na rzecz Rozwoju Umiejętności i Kompetencji dla Inkluzywnej Przedsiębiorczości i Innowacji Społecznych) (CE0200771 TASK4ISI) – współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Europa Środkowa na lata 2021-2027. Projekt TASK4ISI to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest wsparcie osób defaworyzowanych, takich jak, młodzież wchodząca na rynek pracy, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety, seniorzy czy migranci. Projekt koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych rozwiązań wspierających aktywizację zawodową oraz rozwój przedsiębiorczości wśród tych grup społecznych. W ramach projektu funkcjonuje ISIHUB (INCLUSIVE AND SUSTAINABLE INNOVATION HUB). Celem ISIHUB jest wypracowanie systemu wsparcia osób należących do grup wrażliwych społecznie oraz przedsiębiorców rozpoczynających działalność, którzy doświadczają barier w rozwoju swojego biznesu. Poprzez różnego typu działania – szkolenia, doradztwo, mentoring, coaching, jak również budowanie sieci kontaktów oraz działalność informacyjną – dążymy do rozwoju przedsiębiorczości włączającej, zwiększenia podmiotowości różnych grup społecznych, jak również stworzenia przestrzeni do dyskusji na temat aktualnych wyzwań społecznych oraz sposobów ich rozwiązania. Wykorzystując innowacje społeczne i zrównoważone oraz formułę przedsiębiorczości społecznej poszukujemy nowych form działania, które posłużą do aktywizacji społecznej i zawodowej społeczności Małopolski.
Utworzymy nowe Strefy Aktywności Gospodarczej
Rozwój przedsiębiorczości to w dużej mierze nowe przedsięwzięcia kubaturowe krakowskich małych i średnich przedsiębiorców, dla których realizacji niezbędne są kompleksowo przygotowane tereny inwestycyjne. Przeanalizujemy założenia dokumentów urbanistycznych pod kątem możliwości wygospodarowania takich terenów w różnych częściach miasta oraz zwiększymy aktywność samorządu w zakresie pozyskiwania na ten cel terenów poprzemysłowych. Dotyczy to w szczególności Nowej Huty. Swoją przestrzeń powinny również otrzymać krakowskie start-upy.
Stopień realizacji zadania
W Klastrze Zabłocie 20.22 Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji UMK uruchomił i prowadzi centrum społecznych i technologicznych innowacji realizujących ideę Smart City poprzez kreatywne łączenie sektora wiedzy i technologii z inkubacją przedsiębiorczości i aktywności społecznej, przy aktywnym udziale miasta i wykorzystaniu różnych modeli współpracy z różnego rodzaju podmiotami.
Trwa analiza dokumentów urbanistycznych pod kątem możliwości wygospodarowania dalszych Stref Aktywności Gospodarczej.
Nastąpiło całkowite skomercjalizowanie terenów stref Igołomska Południe i Igołomska Północ – wszystkie działki zostały sprzedane lub wydzierżawione. Trwają przygotowania projektowe do rozpoczęcia inwestycji na tych obszarach.
Program Rozwoju Innowacji Miejskich
Kraków ma bardzo duży potencjał do rozwoju start-upów. Z tego powodu będziemy wspierać start-upy poprzez udostępnianie przestrzeni biurowych w inkubatorach lub parkach technologicznych, oferując preferencyjne warunki najmu i dostęp do infrastruktury. Dodatkowo zorganizujemy program szkoleń mentorskich oraz konkursów i grantów dla nowych przedsiębiorstw. Wdrożymy inicjatywy promujące ekosystem startupowy, takie jak konferencje branżowe czy wydarzenia networkingowe. Nasze inicjatywy będą sprzyjać nawiązywaniu kontaktów biznesowych i zdobywaniu wsparcia dla nowych przedsięwzięć.
Stopień realizacji zadania
We wrześniu 2024 r. uruchomiono Inkubator Przedsiębiorczości: wsparcie mentorskie dla firm na wczesnym etapie działalności oraz osób fizycznych, które chcą otworzyć działalność. Jest to przestrzeń coworkingowa z 20 stanowiskami pracy, strefą kuchenną oraz pomieszczeniem B2B.
W poprzednim roku złożono 32 wnioski na wynajęcie przestrzeni w Inkubatorze Przedsiębiorczości Zabłocie 20.22, są to zarówno firmy jak i osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes, które chcą w najbliższym czasie otworzyć własną działalność. Opiekun Inkubatora Przedsiębiorczości prowadzi program mentoringowy, w którym prowadzoną są szkolenia odpowiadające na potrzeby użytkowników oraz spotkania networkingowe, które są platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy użytkownikami zarówno Inkubatora, jak i Klastra.
Wspomożemy rozwój branży BPO, czyli Business Process Outsourcing
Stworzymy korzystne środowisko biznesowe poprzez organizowanie specjalistycznych szkoleń i programów edukacyjnych z zakresu umiejętności potrzebnych w branży BPO. Dzięki współpracy z krakowskimi uczelniami pomożemy w dostosowaniu kierunków rozwoju studentów do potrzeb firm z tej branży, co z kolei przyczyni się do przyciągnięcia nowych inwestorów i rozwoju sektora BPO w Krakowie.
Stopień realizacji zadania
Program Współpracy z Krakowskim Ośrodkiem Naukowo-Akademickim jest gotowy do konsultacji. 7 listopada 2024 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami firm z sektora nowoczesnych usług (BSS), mające na celu zaprezentowanie firmom idei Paktu na rzecz Innowacyjnego Kształcenia (Pakt). Spotkanie prowadził prezydent Stanisław Mazur, który ogólnie omówił samą inicjatywę, przedstawił szanse i korzyści, potencjalne trudności. Aktualnie trwa proces przygotowania propozycji jak technicznie i funkcjonalnie Pakt mógłby działać.
Kraków miastem nowych technologii
Będziemy wspierać branże oparte na nowych technologiach, w szczególności związane z informatyką i nowoczesnym przemysłem lekkim, tak aby zadbać o dywersyfikację dochodów gospodarki Krakowa.
Stopień realizacji zadania
Zaplanowano rozwój bazy rozwiązań nowoczesnego zarządzania i funkcjonowania miasta. Rozwijamy inicjatywę współpracy Tech4KRK pomiędzy największymi firmami działającymi w Krakowie oraz gminą. W czerwcu 2024 r. przystąpiła do niej m.in. firma Orange. Rozmawiamy o udostępnieniu danych komórkowych o lokalizacjach do wykorzystania przez miasta przy planowaniu nowych inwestycji.
Utworzymy Radę Przedsiębiorczości
Rada działająca przy prezydencie będzie organem opiniotwórczym i wspomagającym tworzenie prawa przyjaznego przedsiębiorcom. Działalność Rady będzie jasnym i czytelnym sygnałem, iż miasto uwzględnia ich problemy, co spowoduje pozytywny przekaz dla przyszłych inwestorów. Dodatkowo będzie platformą do wymiany doświadczeń i know-how. W skład rady wejdą, m.in. przedstawiciele uczelni i instytutów, przedsiębiorcy oraz urzędnicy miejscy.
Stopień realizacji zadania
Przygotowany jest projekt zarządzenia PMK. Oczekuje na podpis prezydenta.
Wprowadzimy wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z remontami w okolicy
Często w trakcie remontów dochodzi do zamknięcia dróg dojazdowych czy chodników, którymi klienci docierają do przedsiębiorców. Wprowadzimy krakowską tarczę dla przedsiębiorców, którzy są dotknięci zmniejszoną liczbą klientów ze względu na przedłużające się remonty.
Stopień realizacji zadania
Powołany został specjalny zespół roboczy, którego zadaniem jest systemowe podejście do tego problemu i stworzenie nowych zasad postępowania przy wszystkich następnych dużych remontach. W jego skład weszli przedstawiciele różnych wydziałów i jednostek miejskich. Prowadzone są działania promujące biznesy, które dotknięte są przez remonty.
Przygotowano Pakt Remontowy, w którym określono działania realizowane w poniższych obszarach:
- Komunikacja i informacja: mapowanie remontowanego terenu pod kątem działających na nim przedsiębiorców, konsultowanie projektu organizacji ruchu z Krakowską Kongregacją Kupiecką przed zatwierdzeniem przez Miejskiego Inżyniera Ruchu, stworzenie strony internetowej informującej o konkretnym remoncie wraz z danymi firm działających na remontowanej ulicy
- Dodatkowe oznakowanie ulic: ustawienie paneli ciekłokrystalicznych w newralgicznych miejscach remontu informujących o postępach w remoncie, a po kliknięciu przekierowujących na stronę promującą przedsiębiorców działających na tej ulicy
- Obowiązki wykonawcy: stworzenie standardów informacyjno-konsultacyjnych oraz standardów infrastruktury pieszej, które wpisywane będą do postępowania przetargowego
- Promocja: przeprowadzenie kampanii informacyjnej o szerokim zakresie, wspierającą lokalnych przedsiębiorców, nie tylko tych prowadzących działalność na remontowanych ulicach, ale włączająca również branże chronione, ujęte w uchwale Rady Miasta Krakowa, a także krakowskie miejsca z tradycjami.
Pomożemy dostosować szkolnictwo zawodowe do zmieniającego się rynku pracy
Stworzymy centrum rozwoju kompetencji zawodowych i branżowych, którego celem będzie łączenie partnerów biznesowych z uczelniami wyższymi oraz zarządzanie zintegrowanym systemem informacji i promocji. Zamierzamy organizować regularne konsultacje z przedstawicielami różnych branż, aby uzyskać informacje na temat ich potrzeb jako pracodawców i trendów na rynku pracy. Dzięki tym informacjom krakowskie szkoły zawodowe będą mogły aktualizować swój programów nauczania i wprowadzać nowe kursy odpowiadające na zmieniające się wymagania rynku.
Stopień realizacji zadania
Zadanie służące realizacji tego postulatu zostało pośrednio ujęte w Strategii Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie przyjętej Uchwałą LXXIX/2220/22 z dnia 2 marca 2022 r. w sprawie przyjęcia „Programu Promocji Zatrudnienia i Aktywizacji Zawodowej na lata 2021–2025 z perspektywą do 2030 roku w Gminie Miejskiej Kraków”. Zadanie może zostać zrealizowane poprzez wykonanie celu strategicznego nr 2: „Rozwój kwalifikacji, umiejętności i postaw niezbędnych na lokalnym rynku pracy oraz wymogów rynku pracy przyszłości” w ramach celu operacyjnego nr 3: „Wypromowanie i umacnianie pozytywnych postaw wobec kształcenia ustawicznego” poprzez realizację działania nr 2: „Rozwijanie współpracy przedsiębiorców, instytucji edukacyjnych, instytucji publicznych i organizacji pracowników w zakresie definiowania potrzeb i rozwoju systemu doskonalenia kwalifikacji zawodowych”. Realizując te założenia, mając na uwadze potrzebę rozwijania współpracy z przedsiębiorcami, instytucjami edukacyjnymi i instytucjami publicznymi, w ostatnim czasie, Grodzki Urząd Pracy w Krakowie aktywnie uczestniczy w pracach Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego. Poprzez swojego przedstawiciela w Radzie Programowej Partnerstwa, czyli organie odpowiedzialnym za planowanie działań związanych z rynkiem pracy, edukacji i poradnictwa zawodowego, na ostatnim Walnym Zgromadzeniu Partnerstwa, które odbyło się 19 lutego 2025 roku, zadeklarowaliśmy chęć pracy w obszarze związanym z wypracowaniem mechanizmów kooperacji szkół i pracodawców na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego i zapewnienia kadr dla gospodarki. To zadanie będziemy realizować poprzez uruchamianą już kolejną edycję programu poradnictwa zawodowego dla uczniów szkół średnich pn. „Mój świadomy wybór”. Zamierzamy również zaangażować się we wsparcie osób poszukujących pracy w zakresie identyfikowania i rozwijania kompetencji transwersalnych (w związku ze zmieniającym się zapotrzebowaniem na kompetencje i kwalifikacje). Temu zadaniu poświęcony będzie cykl grupowych spotkań warsztatowych, który zorganizujemy na terenie Urzędu oraz podczas zbliżających się Targów Pracy.