Komunikat archiwalny

Opowieść o Judy Garland wiosną w Teatrze Variete

“Judy” to opowieść o życiu i twórczości legendarnej amerykańskiej aktorki i wokalistki Judy Garland, znanej z takich ról jak choćby głównej roli Dorotki Gale w filmie „Czarnoksiężnik z Oz”. W spektaklu muzycznym na podstawie tekstów Sławomira Chwastowskiego wystąpią: Katarzyna Misiewicz – Żurek i Lesław Żurek.

Opowieść o Judy Garland wiosną w Teatrze Variete
Fot. Krakowski Teatr VARIETE

„Judy” to spektakl, którego akcja rozgrywa się w 1969 roku w garderobie kopenhaskiej sali koncertowej tuż przed jej ostatnim wyjściem na scenę – trzy tygodnie później znaleziono ją martwą w jej wynajętym domu w Londynie.

Przyczyną śmierci było „przypadkowe przedawkowanie barbituranów”; próby samobójczej nie stwierdzono. Koroner dodał, że Garland i tak żyła „na kredyt” między innymi z powodu marskości wątroby. Miała 47 lat. Ceremonię pogrzebową przeprowadził pastor, który trzy miesiące wcześniej udzielił jej ostatniego, piątego już ślubu. Liza Minnelli (jedna z córek Judy Garland) powiedziała o śmierci swojej matki: „To nie samobójstwo – była po prostu zmęczona, jak kwiat, który daje światu radość i piękno, a potem więdnie”.

Spektakl jest zabawną i jednocześnie gorzką opowieścią o życiu „tam, gdzie gwiazd jest więcej niż na niebie” – jak w piosence z „Czarnoksiężnika z Oz”, refleksją nad przemijaniem i blaknięciem blasku sławy, próbą rozliczenia się z całego życia. Zaglądając do garderoby Judy Garland podglądamy intymny świat schowany przed publicznością, słuchamy piosenek śpiewanych „tylko dla siebie”, śmiejemy się z anegdot, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, stajemy się adresatem zwierzeń ze świata znajdującego się „gdzieś tam ponad tęczą”.

Spektakl odbędzie się 29 kwietnia 2016 roku o godzinie 20:00 w Teatrze Variete. Bilety do kupienia na stronie www.teatrvariete.pl/repertuar.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także