Komunikat archiwalny

Jesienne odkrywanie architektury Nowej Huty

Powoli dobiega końca projekt „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”. Na listopad zaplanowano zwiedzanie placu Centralnego i budynku Nowohuckiego Centrum Kultury, kościoła przy dawnym pasie startowym na os. Dywizjonu 303, szkoły mechanicznej i os. Szkolnego oraz Centrum Administracyjnego HiL.

Jesienne odkrywanie architektury Nowej Huty
Fot. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie

Na sobotę, 24 listopada, zaplanowano zwiedzaniu budynku Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 25, który wraz z dawnym Domem Młodego Robotnika tworzy tzw. Bramę Nowej Huty od strony kombinatu. Prowadząca Dorota Jęduch opowie również o otaczającym budynek szkoły mechanicznej os. Szkolnym z pierwszej połowy lat 50. XX w. Początek o godz. 11.00.

Natomiast w niedzielę, 25 listopada, o godz. 11.00, Magdalena Smaga oprowadzi po budynku „Z” Centrum Administracyjnego HiL, który jest wyróżniającą się realizacją w stylu socrealistycznym.

1 i 2 grudnia odbędą się dwa wydarzenia projektu „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”, wpisane w program „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie”. W pierwszym dniu o godz. 12.00 Kamila Twardowska zaprezentuję Arkę Pana na ul. Obrońców Krzyża 1– pierwszą świątynię Nowej Huty. Natomiast w niedzielę o godz. 10.00 Marta Karpińska opowie o budynkach os. Teatralnego: Teatrze Ludowym, szkole tysiąclatce i dawnym kinie Świt. Początek przed Teatrem Ludowym.

Na wszystkie wymienione wydarzenia wstęp jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy: j.klas@okn.edu.pl.

Finał projektu i premiera publikacji go podsumowującej, poświęconej architekturze Nowej Huty, odbędą się 8 grudnia, o godz. 16.00, w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5. Szczegółowe informacje na okn.edu.pl i Facebooku.

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także