Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Panele solarne, energia słoneczna, fotowoltaika

Kraków wspiera zieloną energię

Komunikat archiwalny 2024-05-29

Krakowski program rozwoju odnawialnych źródeł energii cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Od momentu jego uruchomienia w 2020 r. miasto wypłaciło dotacje na łączną kwotę ponad 30 mln zł. Najszybciej rozwija się fotowoltaika, ale dofinansowanie można uzyskać także na inne instalacje: pompy ciepła, kolektory słoneczne, magazyny energii, systemy zarządzania energią oraz stacje ładowania pojazdów.

Strefa Czystego Transportu wejdzie w życie w przyszłym roku

Komunikat archiwalny 2024-05-28

Wejście w życie Strefy Czystego Transportu zostało przesunięte w czasie o jeden rok, do 1 lipca 2025 r., co da miastu czas na przygotowanie potrzebnych zmian – tak 19 czerwca zdecydowali radni podczas sesji Rady Miasta. Za projektem uchwały głosowało 24 z nich, nikt nie był przeciw, a 5 osób wstrzymało się od głosu.

XVIII XVIII XVII

Bobrowy plac zabaw w Węgrzynowicach gotowy

Komunikat archiwalny 2024-05-29

Przy ulicy Węgrzynowickiej (w dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie) powstał plac zabaw, kładka i ścieżka edukacyjno-rekreacyjna dla mieszkanek i mieszkańców.

Spędź aktywnie czerwiec w bronowickich parkach

Komunikat archiwalny 2024-05-29

Czerwiec w bronowickich parkach zapowiada się sportowo. Wszystko dzięki kolejnej odsłonie projektu budżetu obywatelskiego „Łączymy bronowickie parki”. 1 czerwca ruszyły zajęcia w plenerze.

Materiały w ramach Akademii Bohaterów Klimatu

Zabawa i nauka o klimacie: pobierz bezpłatne materiały dla dzieci

Komunikat archiwalny 2024-05-17

„Elementarz bohaterów klimatu”, kolorowanki, tematyczne karty pracy oraz zeszyt kreatywny pełen łamigłówek, zadań i ciekawostek na temat ekologii – to materiały edukacyjne, z jakich korzystają uczestnicy Akademii Bohaterów Klimatu, czyli programu edukacyjnego dla uczniów klas 1–3 z krakowskich szkół podstawowych. Wszystkie można także bezpłatnie pobrać ze strony.

Spotkanie uczestników projektu NEEST z przedstawicielkami miasta Slavonski Brod

2024-05-23

W ramach europejskiej inicjatywy pn. Misja 100 Miast Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych do roku 2030, do której przystąpiło pięć polskich miast, w tym Kraków, realizowany jest pilotażowy projekt NEEST [eng. NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories]. Jego częścią jest współpraca z wybranym w ramach programu Twinning Cities miastem z innej części Europy. Miastem, które w ten sposób dołączyło do projektu NEEST jest Slavonski Brod z Chorwacji.

Polityka klimatyczna z ludzką twarzą

2024-05-17

Raport Fundacji More In Common Polska „Polityka klimatyczna z ludzką twarzą. Oczekiwania Polek i Polaków wobec zielonej transformacji” został opracowany na podstawie wyników badań pracowni Opinia24 oraz Ipsos przeprowadzonych w lutym i kwietniu i dotyczy opinii społecznych na temat zmiany klimatu oraz nastawionych na jej przeciwdziałanie polityk, np. Europejskiego Zielonego Ładu.

Eksperci Polskiej Akademii Nauk o edukacji klimatycznej w Polsce

2024-05-28

Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN opublikował komunikat na temat edukacji klimatycznej w Polsce. Naukowcy, którzy go przygotowali przekonują, że skuteczne przeciwdziałanie postępującej zmianie klimatu i adaptacja do niej wymagają zrozumienia potrzeby natychmiastowych działań. Powszechna i dostępna edukacja klimatyczna jest warunkiem koniecznym do prowadzenia skutecznej polityki klimatycznej.

Planty Podgórskie
XIII

Realizacja Plant Podgórskich postępuje

Komunikat archiwalny 2024-05-22

140-hektarowy zielony pierścień na południowym-wschodzie Krakowa, czyli Planty Podgórskie – mimo długotrwałego procesu wykupu gruntów – z każdym miesiącem stają się coraz bardziej dostępne dla mieszkanek i mieszkańców. Obecnie realizowane są prace związane z wytyczaniem ścieżek i porządkowaniem terenu w parku Aleksandry oraz wykupywane tereny pod parki Słona Woda i rzeczny Drwinki.

Historyczna poprawa jakości powietrza

2024-05-15

Wprowadzenie zakazu spalania węgla i drewna oraz likwidacja około 30 tys. palenisk (tzw. kopciuchów) doprowadziły do znaczącej poprawy jakości powietrza. Od 2012 do 2023 r. liczba dni smogowych, czyli takich, w których przekraczane są poziomy dopuszczalne pyłu PM10 zmniejszyła się o ok. 100. Na wszystkich stacjach monitoringu zostały też spełnione normy roczne dla tego zanieczyszczenia.

Znajdź