Dzień bez Zakupów
Dzień bez Zakupów obchodzony jest jako wyraz protestu przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych. Ma przypomnieć również o drastycznych różnicach w jakości życia w poszczególnych częściach świata. Nieustanne kupowanie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego i surowców naturalnych przy okazji produkcji śmieci.
Dzień bez Zakupów zainicjowano w Kanadzie. We wrześniu 1992 r. zorganizowany został pierwszy Buy Nothing Day z myślą o tym, że społeczeństwo przyjrzy się kwestii nadmiernej konsumpcji. Promotorem kampanii była kanadyjska, proekologiczna organizacja non-profit The Adbusters Foundation. Jej starania sprawiły, że święto, które było znane tylko nielicznym, jest obchodzone przez miliony ludzi w 65 krajach na całym świecie.
Dzień bez Zakupów ma na celu podniesienie świadomości ludzi na temat negatywnych konsekwencji nadmiernej konsumpcji w społeczeństwie. Okazuje się, że 20 proc. ludności świata konsumuje ponad 85 proc. bogactw naturalnych Ziemi, czym powoduje ogromne szkody dla środowiska, a także nierówną dystrybucję bogactwa na świecie (Program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju).
W jaki sposób obchodzi się to święto na świecie? Rozwinęły się różne tradycje. Jedną z nich jest bojkot zakupów przez 24 godziny. Wtedy zamiast robić zakupy, można spędzać czas z rodziną, czytać książki, grać w gry, oglądać telewizję itp. Inna metoda sprzeciwu to spacer z pustymi wózkami zakupowymi w centrum handlowym, bez dokonywania zakupów. Organizowane są także parady, podczas których ludzie biorą ze sobą uświadamiające plakaty, banery lub koszulki z nadrukowanymi hasłami przeciwko niepotrzebnym zakupom.
Nie zapominajmy jednak, że Dzień bez Zakupów nie musi być jednorazowym wydarzeniem, ale inicjatorem do zmiany postaw życiowych i szerszego spojrzenia na współczesny system wartości.